Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Правопис префіксів роз-, без-

Урок української мови. 3 клас.

Тема. Правопис префіксів роз-, без-.

Мета. Формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з написанням слів з префіксами роз-, без-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати, творчі здібності учнів; виховувати почуття людяності, доброти.

Обладнання. Таблиці

                                              Хід уроку

І. Організація класу.

--- Сьогодні ми почнемо урок української мові з посмішки. Поверніться один до одного, посміхніться і побажайте один одному успіхів.

                          Попрацюємо старанно,

                          Щоб почути у кінці,

                          Що у нашім третім класі

                          Діти – просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.     Комбіноване завдання.

Вставити склади за візерунком і зібрати слова.

           ва                         сло                             бу                              до

--- Отже, над якою темою ми продовжуємо працювати?  (Будова слова)

2.     Словник сучасного уроку.

--- Які слова будуть входити у наш словник сьогодні, ви довідаєтесь з загадок.

                 Я – житель підземний

                 Лісів і полів

                 І спільна частина

                 Споріднених слів.   (Корінь)      Запис на дошці.

 

                 Стою поперед кореня

                 Люблю це місце я!

                 Нові слова утворюю.

                 Скажіть моє ім’я!    (Префікс)      Запис на дошці

 

                 Хоч за коренем, позаду,

                 В мене теж значна посада!

                 Я без зайвої розмови

                 Здатний геть змінити слово!   (Суфікс)    Запис на дошці.

 

                 У слові я -  наприкінці,

                 Як той мізинчик на руці.

                 А в реченні слова зв’яжу.

                 Бо зв’язковим я там служу!      (Закінчення)  Запис на дошці.

---- Якої частини  слова не вистачає?  (Основи)

---- Що таке основа слова?

3.     Повторення правил.

---- Давайте повторимо,  що саме ми вже знаємо про ці частини слова.

4.     Списування загадки, розкриваючи дужки.

---- Прочитайте  загадку. Відгадайте її.

---- Про що треба пам’ятати, щоб правильно розкрити дужки? (Префікси пишуться разом, а прийменники окремо)  Чому?

---- Як дізнатись, префікс це чи прийменник? (Між прийменником і словом можна поставити питання або вставити слово).

                      (При)йшла  (до)нас  бабуся

                      У білому кожусі.

                       Поля   (при)очепурила –

                       Пухнастим снігом  (в)крила.

                        (В)гадайте,  хто вона,

                        Бабуся чепурна?             (Зима)

---- Спишіть загадку, розкриваючи дужки.

(Перевірка виконання)

---- В якому слові відбулося чергування приголосного в корені?   (Кожух – кожусі).

5.     Висновок.

---- З яких частин складається слово?

---- Тож давайте зробимо висновок.

                                Хто частини слова знає,

                                «Зайве» слово відгадає.

               

                          корінь

                          синоніми

                          суфікс

                          закінчення

                          основа

---- Чому саме це слово зайве?

---- Якої частини слова не вистачає у таблиці?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.     Повідомлення теми і мети уроку.

---- Сьогодні ми  зосередимо свою увагу на двох префіксах – роз- і без- і навчимося правильно писати їх. Це дуже важливі префікси. Необхідно знати, як їх писати.

2.     Спостереження над вимовою і написанням слів з префіксами  роз-, без-.  (За вправою 255)

---- Прочитайте слова. Доберіть до них споріднені й визначте корінь та префікс.

---- Зверніть увагу, яка буква пишеться в кінці префіксів. Зробіть висновок.

---- А тепер звернемо увагу, який кінцевий звук у префіксах.

---- Який звук вимовляється в префіксах роз-,  без-  перед дзвінкими приголосними? Перед  глухими?

---- Зробіть висновок. (У префіксах  роз-, без- завжди пишеться буква «з»)

3.     Ознайомлення та заучування  правила ( С. 104)

4.     Вправляння у вимові слів у рамці (С. 104)

5.     Робота з таблицями.

6.     Заучування віршованого правила.

                                     У префіксах роз- і без-

                                     Не буває букви «с».

                                     Букву «з» завжди пиши:

                                     Безкоштовний, розкажи.

7.     Творення нових слів за допомогою префіксів  роз-  і  без-.:

а) Гра «Я – тобі, ти – мені».

Учитель «дає» учням слово, а вони  «повертають»  антоніми до цього  слова, додавши префікси роз-, без-.

---- Що таке антоніми?

Слова: грамотний, єднати, законний, платний, зав’язка, смертний, страшний.

Підсумок: Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?

б) Утворення нових слів з префіксом роз-  за зразком вправи 256 (с. 105).

в) Добір спільнокореневих слів з префіксом без-. (За вправою 257, с. 105).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Вправа «Заміни одним словом із префіксом  без-:

·        Людина, яку ніщо не турбує.  ( безтурботна)

·        Пилосос, який працює без шуму.  (безшумний)

·        Кондиціонер, який не видає звуків.  (беззвучний)

---- Що ви бачите у корені слова  «беззвучний»?  (Чергування у корені приголосного: звук-звуч)

(Запис у зошитах і на дошці)

2.     Гра «Вчитель».

Знайти помилку і виправити її.

«На беслюдному березі моря одинока хатина стоїть. (Л. Українка)»

3.     Гра «Знайди слово»

а) з префіксом роз-:

*… країй

*… хмарний

*… славний

*… трусити

б) з префіксом  без-:

*… валитися

*… пустити

*… страшний

*… сипати

4. Гра «Для уважних діточок».

---- Яку літеру потрібно вставити в словах: 

                ро…чарований

                бе…смертя

5.Робота над текстом.

---- Послухайте народні приказки і прислів’я, скажіть, як ви їх розумієте.

·        Вразливе слово від дітей – гірше за болячку, бо не гоїться.

·        Добрі діти – батькам вінець, а злі діти – кінець.

·        Ласкава дитина – як щаслива година.

·        Добрі діти доброго слова послухають.

·        Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.

·        Без матері і сонце  не гріє.

---- Робота за вправою 259 (с. 105)

Прочитати текст, поміркувати, що означає вислів  «Бути добрими дітьми» у вашому розумінні. Якими за метою висловлювання є перше й друге речення?

6.     Словниковий диктант.

Розмова, розгадка, безсмертя, розкопка, бездоріжжя, беззубий, безвусий, розказати, розплести.

V. Підсумок уроку.

---- Що необхідно пам’ятати про правопис префікса роз-?

---- А який ще префікс підпорядкований цьому правилу?

---- Молодці, ви добре працювали на уроці.

VІ. Домашнє завдання.

 Вивчити визначення, виконати вправу 260 (с. 106).  


Бурдонос Лідія Іванівна, вчитель початкових класів
Каврайський НВК, Золотоніський р-н, Черкаська обл.

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (04.03.2012) | Автор: Бурдонос Лідія Іванівна
Переглядів: 14717 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!