Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Твір–опис за малюнком, словником, планом «Калина»
Інтегрований урок
2 клас
Інтегровані предмети:
Розвиток мовлення.
Музика.

Вчитель класу: Паюк Н.А.
Вчитель музики: Михайленко О.І.
Тема уроку: Твір – опис за малюнком, словником, планом «Калина».
Мета уроку: розширити знання учнів про калину як рослину – символ України
і лікарську рослину, показати як її оспівував український народ;
формувати вміння добирати найбільш влучні слова під час опису калини;
формувати уявлення про зображальні можливості музики;
розвивати вміння складати зв`язне висловлювання, фантазію, уяву,
музично – творчі здібності;
спонукати учнів до творчості;
виховувати любов до природи, до рідного слова, національних традицій,
до краси та гармонії навколишнього світу, інтерес до народної пісні.
Обладнання: кетяги калини, малюнки та ілюстрації, картки для індивідуальної роботи,
портрет Т.Г.Шевченка, пісня «Немає України без калини.»
Хід уроку:
І. Організація класу.
Вчитель класу: Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок,
Він осінній і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало!
Поверніться до гостей
І промовим : « Добрий день!»
Вчитель музики: Так, урок незвичайний, тому що ….
До нас завітала красуня одна,
Я знаю, що люба в Україні вона,
А що за красуня, вам треба вгадати,
Для цього старання потрібно додати.
(заходить учениця в українському одязі)

Учениця: Загадка.(слайд,3,4)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляюся у воду
На свою чарівну вроду.
-Діти, хто ця красуня?( Калина)
Вчитель класу: (слайд 5,6)
-Кущ калини для українців – це символ Батьківщини, рідної домівки. ?Це справжній оберіг душі людини, закоханої у свою землю. Важко собі уявити нашу неозору Вітчизну без цього куща.
Плоди калини стали символом мужності людей, що віддали своє життя боротьбі за Україну. Тому калина символізує мужність і незламність духу в боротьбі за незалежність рідного краю, благородний порив виборювати свободу й гідність людську.
Для українців, що відстоювали загальнонаціональні інтереси, вели непримиренну боротьбу з поневолювачами, девізом стало:
-А ми тую червону калину підіймемо,
-А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо…
Учениця: Всі народи мають свої улюблені деревця, кущі, рослини. А українці беруть свою силу від калинового дива. Образ калини оспіваний в українських народних піснях, про неї складають прислів`я, загадки. Звертались до опису калини письменники, поети та композитори.
Вчитель музики: (слайд 7) Чарівна музика до нас
Прийшла сьогодні в 2 клас!
-На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось як люди мистецтва зуміли зобразити образ калини у своїх творах. Образ калини живе в легендах, віршах, піснях.
Ти, калинонька, калина червоненька,-
Лісова красуня чепурненька.
Ми калини пишні грона наламаєм,
Про красу калини пісню заспіваєм!
(Виконання пісні «Немає України без калини» Муз. М. Ведмедері, сл. Г. Клок) (слайд 8)
Вчитель класу:
-Сьогодні ми спробуємо описати калину, показати її скромну красу у своїх творах, передати ніжність і повагу до неї.
-А що ви знаєте про калину?

(Виступ підготовлених учнів)(Додаток до уроку)
Вчитель класу: (слайд 10)
-Існує дуже багато легенд про калину. Одна з них розповідає, що колись на українські села напали татари. Вони знищували села, вбивали старих людей, а молодих дівчат забирали у полон. В одному селі дівчина втікала, зачепилась за гілку і впала. Нитка червоного намиста розірвалась і розсипалась. Дівчина загинула у полоні, а на місці розсипаного намиста виросла калина.
Вчитель музики: (слайд 11,12)
-Образ лісової красуні та образ дівчини гарно оспівується в українських народній пісні «Ой єсть в лісі калина».
Мелодія яскраво сяє,
А супровід допомагає.
ІІІ. Фізпауза. (Виконання пісні « Ой єсть в лісі калина» з рухами).(слайд 13)
ІV. Підготовка до написання твору.
Вчитель класу:
-Діти, згадайте казку «Калинка», яку ми читали на уроці Читання. Що кущик попросив у дівчинки? За що він полюбив її? Згадайте, як подорожній описував кущик навесні. А з чим порівнюються ягідки калини?
-Скільки прекрасних слів сказано про калину. Дуже любив цю рослину і наш український поет Т.Г.Шевченко.
Вчитель музики (слайд14,15)
-Т.Г.Шевченко – український поет з дитинства любив слухати і співати українські народні пісні. Тому і його вірші дуже музичні, а багато з них стали народними піснями.

Зацвіла в долині червона калина,
Ніби засміялась дівчина- калина.
Любо- любо стало, пташечка зраділа,
Пташечка зраділа і защебетала.
-Співучі слова порівняння, які змальовують чудову картину природи, так і просять, щоб їх заспівали. Вони схвилювали, заполонили серце композитора А.Філіпенка, і з явилась чудова пісня «Зацвіла в долині червона калина».
І знов цікаві є моменти:
Звучать народні інструменти.
(Виконання пісні на сопілці)
Вчитель класу: (слайд 16)
-Розгляньте план,за яким ви будете складати твір.
План.
1. Яка це рослина?
2. Де росте?
3. Яка калина навесні?
4. Яка калина восени? А взимку?
5. За що люди шанують калину?
-Подивіться на малюнки. Якими прикметниками можна описати кущ, ягоди, квіти, листя,кетяги?(слайд17, 18, 19)
кущ ягоди квіти листя кетяги
невисокий червоні духмяні багряне важкі
пишний соковиті запашні зелене розкішні
-У написанні твору вам допоможе словник ( на кожній парті). Попрацюйте у парах.
V.Самостійна робота учнів.
Картки на допомогу учням:
1. Сильним учням – план
2. Середнім - план, порівняння, вислови
росте біля хати, в лузі;
невисокий кущ, квіти, мов білий сніг, важкі грона, кетяги палахкотять, мов ліхтарики, цілющий сік, навесні одягає білу сукню, милує око, ягоди терпкі;
3. Слабким учням – деякі деформовані речення
Невисокий, калина, але, кущ, пишний.
Любить, у, рости, вологих, місцях.
Червоніють, восени, калини, важкі,грона.
Цілющим, ягоди, наливаються,соком.
Калину, люди, її, красу, за, люблять.

Зачитування творів.
Вчитель музики:
-Які чудові твори ви написали! Весною зацвітає калина білим цвітом. Своєю красою вони приваблюють комах. Побачить її бджола чи джміль і прилетить, щоб напитись соку, перелітає з квітки на квітку, переносить пилок. А для квітів це корисно – більше буде плодів. Про такого героя як джміль ми послухаємо музику « Політ джмеля». Ця музика звучить без слів. Що ми знаємо про таку музику?(слайд 20)
Музика без слів
виражає зображає
(слухання музики)
-Скажіть, ця музика є виражальна чи зображальна?
VІ. Підсумок уроку.
Вчитель класу(слайд 21)
-Наш народ освячував, оспівував і шанував природу. Калина відтворює потяг людини до своєї землі, своїх традицій. І сам кущик, ніби жива істота, простягає до нас віти, даруючи красу. Спробуйте вдома скласти віршик про цю чудову рослину.
Вчитель музики: (слайд 22)
-У літературі є таке прислів я: «Без верби і калини немає України». Я пропоную вам вдома скласти мелодію або ритм на ці слова, уявіть себе композиторами.

Додаток до уроку:
Довідкове бюро:
1) На нашій планеті понад 200 видів калини, в Україні – 2( звичайна і корейська);
2) Росте калини у лісі, лузі, біля річки.
3) Кущ калини оберігав оселю.
4) Із деревини калини виготовляють сопілки, меблі, кошики.
5) У народній медицині найкращими ліками при застуді вважають калиновий чай з медом.
6) Весільний коровай прикрашали гілочками калини, щоб життя молодих було багатим.
7)На честь народження доньки садили кущ калини, щоб була дівчинка пишна та красива, мов червона калина.

План.
1. Яка це рослина?
2. Де росте?
3. Яка калина навесні?
4. Яка калина восени? А взимку?
5. За що люди шанують калину?

Картки на допомогу учням:
1. Сильним учням – план
2. Середнім - план, порівняння, вислови
росте біля хати, в лузі;
невисокий кущ, квіти, мов білий сніг, важкі грона, кетяги палахкотять, мов ліхтарики, цілющий сік, навесні одягає білу сукню, милує око, ягоди терпкі;
3. Слабким учням – деякі деформовані речення
Невисокий, калина, але, кущ, пишний.
Любить, у, рости, вологих, місцях.
Червоніють, восени, калини, важкі,грона.
Цілющим, ягоди, наливаються,соком.
Калину, люди, її, красу, за, люблять.

Пісня «Ой, єсть в лісі калина»

Ой, єсть в лісі калина, | (2)
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.

Там стояла дівчина, | (2)
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,

Цвіт-калину ламала, | (2)
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.

Та й в пучечки в'язала, | (2)
В'язала, в'язала,
Комарики-дзюбрики, в'язала.
В'язала, в'язала,
Комарики-дзюбрики, в'язала.

"Немає України без калини"
Немає України без калини,
Як і нема без пісні солов’я.
А ми народ-зернина до зернини,
В біді і щасті-ми одна сім’я.
Немає України без тополі.
Як і нема без сонця сяйва дня.
Ти од коріння-перекотиполе,
А корінь там,де вся твоя рідня.
Без рушників немає України,
Як без любові і життя нема.
Душа без України-мов руїна,
Пуста і мертва,холодно-німа.
немає України без вербиці,
Без сивого Славутича-Дніпра.
Нап’юся живодайної водиці,
В ній зачерпну любові і добра

Джерело: http://www.docme.ru/doc/1209216/urok2
Категорія: Українська мова | Додав: natali_payuk (03.12.2016) | Автор: Наталія Паюк E
Переглядів: 1074 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!