Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова | [ Додати статтю ] |
Добір спільнокореневих слів, близьких за значенням слів, їх розрізнення
Тема: Добір спільнокореневих слів близьких за значенням слів, їх розрізнення. Мета: навчати дітей розрізняти такі поняття, як слова, близькі за значенням, споріднені слова, форми одного і того самого слова; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; ознайомити учнів із світом телебачення; формувати здоров`язберігаючу компетентність; виховувати взаємоповагу, уміння працювати у колективі. Обладнання: презентація «На телебаченні», картки для індивідуальних завдань, таблички з назвами студій, бейджики з назвами доручень, магнітна дошка, картки для оцінювання, пам`ятка телеглядача, картки для самоперевірки. ХІД УРОКУ І. Організаційний етап. - Роз'єднайте та прочитайте мої поради щодо роботи на уроці. Запис на дошці: Непростослухати,ачути. Непростодивитись,абачити. Непростовідповідати,аміркувати. Непростозапам'ятати,азрозуміти. - Будемо цінувати кожну хвилину на уроці! - Поділіться, будь ласка, зі мною своїм настроєм на початку уроку за допомогою кольорових карток. ( у кожного учня по три картки різного кольору на звороті зі смайликами) – жовта(веселий позитивний настрій), зелений (спокійний, без особливих емоцій), синій (поганий, сумний). ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. 1. Загадка про телевізор. (СЛАЙД № 2) Є цей прилад в кожній хаті, Що це, можете сказати? Для матусі серіал і футбол для тата Може скринька ця чудова легко показати! - А що ви можете побачити по телевізору? (пізнавальні передачі, випуски новин, фільми, мультфільми) - Діти, а чи знаєте ви, що появі певної передачі чи випуску новин передує велика плідна робота професіоналів телевізійного центру? - Підніміть руки, хто хоч раз був на телебаченні. - А хто хоче побувати? - Тоді я вас запрошую не тільки помандрувати телевізійними студіями, а й прийняти участь у створенні власного телевізійного продукту. ІІІ. Робота над темою уроку. 1. Розподіл учнів на групи. - На нашому телебаченні існує багато телевізійних каналів, кожний з яких намагається зробити найцікавіші програми. А тому і ми сьогодні будемо представляти багатоканальне телебачення. Ви вже розподілилися на три групи. Отже, я прошу вас обрати назву каналу та розподілити обов`язки між членами групи. У кожній з команд обирається: (СЛАЙД № 3 ) директор програми, який керує всією роботою; секретар, що записує всі думки членів групи; ведучий,що оголошує результати роботи каналу; редактор, що виправляє або доповнює думки членів групи; кореспонденти, що шукають інформацію, виконують завдання каналу. Кожній групі пропонується обрати назву каналу (вчитель дає зразки на вибір: «КласTV», «3 + 3», «ТРК Мовознавці»). Прапорець з назвою каналу установлюється на столі групи. 2. Очікування. - Прочитавши у програмі назву передачі ми можемо передбачити, що цікавого дізнаємося з неї. А тема нашої мандрівки: «Добір спільнокореневих слів близьких за значенням слів, їх розрізнення.» - --- Що ви очікуєте отримати в результаті нашої роботи? Учні відповідають, вчитель, узагальнюючи їх відповіді, прикріплює таблички – передбачення на дошку: • навчитися розрізняти слова синоніми та спільнокореневі слова; • дізнатися нове про світ телебачення; • вчитися влучно використовувати споріднені слова та синоніми; • цікаво та весело провести урок. 2. Робота з оформлення зошитів. Каліграфічне письмо. - Робота над створенням будь – якої передачі починається з офіційного оформлення замовлення на її створення. А тому я пропоную і вам оформити початок роботи у зошитах. 22 листопада Класна робота Т Т Т т т т те ел ба че ен нн ня телебачення 3. Робота у першій студії «Служба інформації» (СЛАЙД № 4 ) - З чого треба почати, коли створюєш якусь програму? - Так перш за все слід зібрати інформацію. ЗАВДАННЯ: І СТУДІЯ – дати визначення: Які слова називаються спільнокореневими. І І СТУДІЯ – дати визначення: Які слова називаються синонімами. ІІІ СТУДІЯ – з`ясувати відмінність між словами – синонімами та спільнокореневими словами. Учні мають 3 хвилини на обговорення. Ведучий оголошує результат. Синоніми – це слова, близькі за значенням, але не споріднені, не спільнокореневі, бо не мають спільної частини. Спільнокореневі – це слова, що мають спільну частину – корінь з однаковим значенням і утворюються за допомогою суфіксів, префіксів та інших частин мови. Різниця – синоніми мають спільне значення, а споріднені слова – спільний корінь. 4. Робота у другій студії «Корекційний центр» (СЛАЙД № 5) - У цьому центрі працюють фахівці, які перевіряють орфографію і пунктуацію в текстах. Його завдання - виправлення помилок різного роду. ЗАВДАННЯ: Записати словникові слова у зошит, виправши в них помилки. Учні здійснюють взаємоперевірку. Результат власної роботи заносять у індивідуальні картки оцінювання. Критерії оцінювання на моніторі СЛАЙД № 6. (без помилок: 5 балів, 1-2 помилки – 4 бали, 3-4 помилки – 3 бали, 5-6 помилок – 2 бали) Фізхвилинка «У зоопарку». - Ми з вами завітали на студію, де знімають передачу «Вусо-лапо-хвіст». І герої цієї передачі пропонують вам відпочити разом з ними. 5. Робота у студії «Центр перекладачів». (СЛАЙД № 7 ) - Кореспонденти збирають інформацію різними мовами, а щоб запропонувати її телеглядачам, перекладають зрозумілою для нас мовою. ЗАВДАННЯ: Перекласти текст українською мовою та знайти спільнокореневе слово та слово - синонім до поданих слів. І група – На высоком берегу тихой речки росла одинокая берёзка. Долгие берёзовые листья опускались к самой воде. Около берёзки девочки водили хоровод. Cпільнокореневе слово – водичка. Синонім – самотня. ІІ група – Давно не было дождя. Вдруг налетела большая туча. Большие капли затарабанили по крышах. Спільнокореневе слово – дощовий. Синонім – закапали. ІІІ група – Пришла тёплая весна. По лесным тропинкам бегут звонкие ручейки. Зеленет молодая травка. Спільнокореневе слово – лесочек. Синонім – настала. Перевірка: 1 учень від групи – читає вголос, 1 роботу від групи в цей час перевіряє вчитель. За цю роботу отримують оцінки 6 учнів. (СЛАЙДИ 8 - 10) 6. Робота у монтажній студії. (СЛАЙД № 11 ) - Коли кореспонденти зібрали матеріал, інші фахівці його обробили, то весь матеріал потрапляє у монтажну, де його збирають у певній послідовності. ЗАВДАННЯ: відновити деформований текст, підкреслити однією рискою – споріднені слова, двома рисками – синоніми. І група - весело, цвірінькали, горобців, і, кущі, співали, Зграя, на, сіли, та (Зграя горобців сіли на кущі та весело щебетали і цвірінькали). так, Ластівка, дитятком,Як, з, ластів`ятком, матусенька, з (Як ластівка з ластів`ятком, так матусенька з дитятком). ІІ група – спурхнули, піднялися, та, горобці,з куща,у гору,полетіли (Горобці спурхнули з куща, піднялися у гору та полетіли до годівниці). Бог, Береженого, береже (Береженого Бог береже) ІІІ група – ранку, підживлювалися, годівничці, клювали,у, та, кожного,зерно, птахи, (Кожного ранку птахи клювали зерно та підживлювалися у годівничці). біжить, лежить, Знайко, назнайко, а,(Знайко біжить, а незнайко лежить). Перевірка: 1 учень від групи – читає вголос, 1 роботу від групи в цей час перевіряє вчитель. За цю роботу отримують оцінки 6 учнів. (СЛАЙДИ 12-14) 7. Робота у «Аналітичній студії». (СЛАЙД № 15 ) - Коли програма випущена до ефіру, обов`язково вивчають її рейтинг, тобто чи сподобалася вона телеглядачу. Отже і нам настав час перевірити чи з користю ви провели сьогоднішній урок. Тестування учнів. 1. Слова, близькі за значенням називаються.. а) синоніми; б) спільнокореневими. 2. Слова, що мають спільну частину – корінь з однаковим значенням називаються… а) синоніми; б) спільнокореневими. 3. Хмарка, хмара, хмарно, захмарилося – це слова … а)синоніми б) спільнокореневі. 4.Іли, підживлювалися, харчувалися- це слова … а) синоніми; б) спільнокореневі 5.У словах літак, літати, приліт, перелітні корінь слова а) – літа- б) – літ-. Самоперевірка за еталоном. (СЛАЙД № 16) IV. Підсумок уроку. - Підрахуйте кількість балів на ваших картках оцінювання. (виставлення оцінок). Цей тест дає вам змогу зробити самоаналіз своїх досягнень за урок. Хто набрав менше 8 балів, зверніть увагу на помилки та опрацюйте їх вдома. - Отже, телевізійний світ безумовно цікавий, пізнавальний. Але мені сьогодні хочеться вас застерегти від шкідливої дії телебачення: порушення зору та пошкодження хребта, перегляд недитячих передач, що погано впливають на дитячу душу. - А щоб перегляд телевізору приносив вам тільки користь я подарую вам «Пам`ятки телеглядача», в яких є корисні поради. - Отже настав час з`ясувати з яким настроєм ми закінчили урок. Покажіть, будь ласка, це за допомогою карток. - Підведемо підсумки наших очікувань (за написами на магнітній дошці). V. Домашнє завдання. Презентацію можна скачати за посиланням:
Джерело: http://www.getzilla.net/files/2430128/ukr._mova_prezentatsiya.pptx.html | |
Переглядів: 12464 | Рейтинг: 4.0/4 |
Всього коментарів: 0 | |