Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова | [ Додати статтю ] |
Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові
Мета: ознайомлення п’ятикласників з особливостями будови речень із прямою
мовою, інтонацією в них, навчити учнів розрізняти слова автора і пряму мову в
реченні з прямою мовою; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати
роль речень із прямою мовою в тексті; розвивати пунктуаційні вміння ставити й обґрунтовувати
розділові знаки при прямій мові; розвивати перед мовленнєві вміння
трансформувати складні речення в речення з прямою мовою, удосконалювати
мовленнєво-комунікативні вміння сприймати й відтворювати текст, що містить
пряму мову; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти осмисленню вічних понять добра і зла, вірності і дружби; розвивати
високі моральні якості характеру п’ятикласників. Правопис: розділові знаки при прямій мові. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Обладнання:підручник,
слайди, таблиці. Хід уроку І. Підготовка до
сприйняття нового матеріалу. 1.Слово вчителя.(слайд
1) «Мозковий штурм» -Доброго дня, діти! Зверніть увагу на цей слайд. Перед
вами слова відомого французького авіатора і письменника Антуан де Сент –
Екзюпері. («Єдина відома мені розкіш –
це розкіш людського спілкування.») - Що хотів сказати автор цими словами? (Відповіді учнів.) -Отже , саме спілкування – це відкриття інших для себе і
себе для інших. ІІ .
Повідомлення теми і завдань уроку. -Перш, ніж перейти до вивчення теми уроку, звернемось до підручника
і виконаємо вправу 156. Саме вона підготує нас до усвідомлення теми та задач уроку. (Учні виконують вправу групами, аналізують роботу). ІІІ.
Ознайомлення з новим матеріалом. - Прочитайте, будь – ласка, що називається прямою мовою.
(Слайд 3, 4 ). -Прямою мовою називається висловлювання якоїсь особи,
передане дослівно, без змін. -Пряму мову супроводжують слова автора, які вказують,
кому вона належить. Проблемне
питання. -Подивіться на дошку. Прочитаємо речення. Випишемо лише
ті, в яких є пряма мова. - Український народ стверджує: «Чужа хата не гріє». -Хоч і в брата, та не своя хата. -« Дорогая та хатка, де родила мене матка,»-говорить
народне прислів'я. (Перевірка роботи . Вправляння у правильному інтонуванні
речень із прямою мовою.) Заучування правила. Гра-змагання «
Хто більше?» Виберіть із підручника чи пригадайте із вивчених творів
речення із прямою мовою і запишіть їх у зошит. (Слайд) «Як
ставляться розділові знаки при прямій мові після слів автора? Перед словами
автора?»Вивчення правил. Робота в групах.
1 - група-За поданими
схемами відшукайте речення із прямою мовою у вправі 159 і запишіть їх. 2- група -Складіть
речення за схемами. ІV.Виконання вправ на
застосування і закріплення знань,
формування умінь і навичок. -Завдання:перепишіть
спочатку речення , в яких пряма мова стоїть перед словами автора ( 1 варіант),а
потім після слів автора ( 2 варіант). (Діти виконують вправу, обмінюються зошитами ,
перевіряють). -Завдання: розставити розділові знаки в реченнях, які ви бачите
на дошці. (Входячи в нову
оселю з хлібом-сіллю у руках, господар казав дай же нам, Боже, у новий дім
увійти. Бережи, Боже, цю хату від грому і грози, і поту , і великого клопоту
так освячували нову хату.) Перевірка виконання вправи. V. Підсумок уроку. §
Яку тему
ми опрацювали на уроці? §
Що таке
пряма мова і слова автора?(Слайд). §
Як
інтонуються речення із прямою мовою? §
Як
ставляться розділові знаки у реченнях із прямою мовою?(Слайд). Картка самооцінки §
Прізвище
, ім'я _ §
Ти брав
активну участь в роботі на уроці _ §
Ти
вносив вдалі пропозиції_ §
Ти
надавав допомогу однокласникам_ §
Ти
висунув нову ідею, яка сподобалась іншим_ §
Ти вдало
узагальнював думки інших_ §
Ти давав
повні відповіді на поставлені запитання_ (Оціни себе по кожному напрямку
від 0 до 2 балів). Всього балів_ Джерело: http://www.getzilla.net/files/2511101/prezentatsiya_microsoft_office_powerpoint.pptx.html | |
Переглядів: 6403 | Рейтинг: 3.0/2 |
Всього коментарів: 0 | |