Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Складання розповіді за серією малюнків «Де поділося сонечко?»

Урок 9
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Де поділося сонечко?» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 82, с.123)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати працьовитість, дбайливість.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

                                                                             Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель.
Сьогодні в нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Працюватимемо ми за сталим планом, який пропоную назвати вам самим (учень прикріплює завдання до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель.
Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 123).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Мишеня та хом'ячок.)
- Як ви думаєте: вони дорослі тваринки чи малята? (Це малята.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Головні герої стоять на березі, про щось розмовляють, потім вони залізли у воду, щось шукають, біжать та плачуть.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події? (Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(На першому та другому малюнках звірята знаходяться на березі річки або іншої водойми, а на третьому малюнку вони біжать полянкою, напевно, повертаючись додому.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?»).
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Літо.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (На березі річки ростуть квіти, водичка, напевно, тепла, оскільки звірята комфортно себе почувають у воді та під час повернення додому, сонечко світить яскраво і знаходиться високо.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (На всіх малюнках день, оскільки сонечко високо в небі.)

Фізкультхвилинка

Завдання. Назвіть дії героїв.
- Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт → Дія → Мета дії.)
☺ ?! ►
«Хто?» → «Що робить?» → «Навіщо?».
- Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На першому малюнку ми бачимо, як мишенятко та хом'ячок щось обговорюють, тому що їх зацікавило сонечко у воді. Напевно, вони домовилися його вийняти з води.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. (Вони стоять у воді, розгублені, засмучені, тому що сонечко пропало.)
- Чому пропало сонечко? (Може, на небі з'явилася хмаринка, яка закрила сонечко.)
- Назвіть дії героїв на третьому малюнку? (Звірята плачуть та біжать по луці додому, тому що вони засмучені, при цьому навіть не бачать сонечка, яке їм усміхається з неба.)
- Як ви думаєте, хто зустріне звірят удома? (Батьки.)
- Чи розкажуть малята про свою пригоду?
(Напевно, так. Ще й попросять пояснити, де ж поділося сонечко.)

Робота з текстом підручника
Учитель. Давайте прочитаємо закінчення цієї розповіді з підручника.

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Яка ж головна думка закладена в нашій розповіді? (Висловлення думок дітьми.)
- Деякі явища природи ми не можемо відразу пояснити, тому потрібно більше спостерігати за навколишнім світом, установлювати причинно-наслідкові зв'язки, тоді все буде зрозумілим.
- Скажіть, чи варто при цьому журитися? Радісні емоції та спокійні думки допоможуть одержати гарний результату будь-якій незвичайній ситуації.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання.
Складіть розповідь.
Учитель. Зверніть увагу на схему, записану на дошці. Складаючи розповідь, ви можете спиратися на неї. Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
Як по-іншому назвете головних героїв? (Малюки, друзі, звірята.)
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
Учитель. Для прикрашання оповідання можете додавати образні характеристики.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного літнього дня на березі озера мишеня та хом'ячок побачили, як у воді плаває барвисте сонечко. Вони вирішили його витягти з води. Звірята швидко залізли у воду, щоб його дістати, але сонечко десь зникло. Вони не могли зрозуміти, де ж поділося сонце, тому дуже засмутилися. Вони не зрозуміли, що у воді лише відображення сонечка.
У результаті звірята швидко побігли додому, навіть не помічаючи, що сонечко тим часом визирнуло з-за хмарки, обсушувало мокру шерсть тварин та усміхалося.
Щоб зрозуміти явища природи, потрібно більше спостерігати за навколишнім світом та не журитися.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда

- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Де поділося сонечко? Сонечко та звірята.)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Учитель.
Порівняйте попередні звіти з кожним наступним. Ви побачите, як змінюються з кожним разом ваші записи. Вони стають дедалі точнішими та відшліфованішими.

Алла НІКОЛАЙЧУК, учитель початкових класів Шепетівського НВК № 3 «Загальноосвітня школа І-III ст. ім. Н. Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою», Хмельницька обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 15 (735), серпень 2014

Презентацію передивитись і скачати можна тут



Джерело: http://www.ukped.com/
Категорія: Українська мова | Додав: (19.08.2015) | Автор: Алла НІКОЛАЙЧУК
Переглядів: 1165 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!