Урок 4
Тема. Складання розповіді за серією малюнків. «Пташина їдальня» (за підручником М.Д.Захарійчук «Українська мова 2 клас» Урок 36, с.52)
Мета. Формування в учнів уміння складати розповідь за серією картинок, вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв’язків, формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат виконання даної мети; розвивати мовлення, увагу, пам’ять; виховувати турботливе ставлення до птахів взимку.
Обладнання. Серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас» вправа 3 с.52), картки зі схемою, як складати розповідь, вивіска, малюнок сокола, посвідчення детектива для кожного учня класу.
Хід уроку
І. Організація класу. Психоемоційне налаштування.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство «Сокіл» та малюнок птаха.
- Доброго дня! Ми знову в офісі детективного агентства «Сокіл».
Пригадайте, чому так називається наше агентство? (Назва агентства символічна. Тому що гострий зір та швидкість цього птаха дає йому можливість завжди бути переможцем)
Сьогодні у нас знову важливе завдання, оскільки я отримала серію малюнків, за якими потрібно скласти невеликий звіт-розповідь. Давайте пригадаємо, що для цього потрібно? (завдання прикріплюються до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на картинках,
- знайти місце, у якому відбуваються події,
- визначити час подій,
- назвати дії героїв,
- скласти розповідь,
- дати назву розповіді.
- Ви вже не один раз довели, що уважні, розумні, спостережливі та точні у висловлюваннях працівники. Ви погоджуєтесь зі мною? Чудово! Тоді негайно розпочинаємо свою роботу.
ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв’язного висловлювання.
( Варто опорні слова, дібрані дітьми, записувати на дошці або у робочих зошитах).
3.1. «Знайди спільних героїв на картинках»
- Розгляньте послідовно картинки. Назвіть спільних героїв на картинках (вчитель записує слово Хто?) (Діти, хлопчики, хлопчик та дівчинка, птахи)
Назвіть спільні предмети (вчитель записує слово Що?). (Годівничка, гілка дерево).
Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями та іншими предметами на картинках. (хлопчики майструють, діти вішають, прикріплюють, годівничка чекає пташок. Птахи прилітають, ласують).
3.2.«Знайди місце, у якому відбуваються події»
- Розгляньте уважно першу картинку. Як ви думаєте, де відбуваються події? (У майстерні).
- Розгляньте уважно другу картинку. Де тепер відбуваються події. ? (У парку або садку.).
- Чи змінилося місце події на третій картинці? (Ні, не змінилося)
3.3. «Визнач час подій»
- Скажіть, в яку пору року відбуваються події? (Взимку)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх картинках? (Вранці, в обід).
3.4. «Назви дії героїв»
- Спробуємо установити логічний ланцюжок на кожній картинці за схемою:
(Об’єкт Дія Ціль дії)
Хто? Що робить? Навіщо?
(Схему вчитель записує на дошці)
- Розгляньте першу картинку.
- Хто на ній зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Діти майструють годівничку для підгодівлі пташок)
- Назвіть дії героїв на другій картинці. Навіщо вони це роблять?
- Розкажіть що роблять діти на третій картинці? Пташки?
3.5. «Склади розповідь»
- Давайте складемо усну розповідь за картинками, використовуючи ось таку схему (кожна дитина отримує картку зі схемою):
3.5. Виведення головної думки розповіді.
Зима – сувора пора року. Птахам буває важко знайти собі поживу. Адже найстрашніше для них взимку – голод. Щоб птахи весною радували нас своїм співом та рятували ліси, сади та парки від шкідників-комах, їх потрібно взимку підгодовувати. Недарма взимку вони обирають місце проживання ближче до людей. А діти на картинках надзвичайно турботливі.
ІV. Створення тексту зв’язного висловлювання. Розв’язання мовленнєвої ситуації.
«Склади розповідь»
- Зверніть увагу на схему, яка є у кожній групі.
Одного …(коли?) …… (де?)…………. (хто?) ……………(що робив?) …………………, щоб (?!)……………….. .Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив(дія й ціль дії). ………… У результаті (що вийшло?) …………….. , тому можна сказати, що даний герой (який?) ……………..
- При побудові розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Вчитель вивішує слова, близькі за значенням)
Діти, школярі, друзі, товариші, малята.
Годівничка, їдальня для птахів.
Птахи, пернаті друзі.
- При побудові нашого звіту-розповіді будьте точними у висловленнях, не додумуйте дії, яких немає на картинках. Головне – це оповідання, тому звертати пильну увагу на образні характеристики не треба.
Один учень складає розповідь-звіт, а діти виступають у ролі слухачів.
Варіант розповіді за серією картинок.
Одного зимового ранку в майстерні діти будували годівничку для підгодівлі пташок. Хлопчики працювали дружно та швидко, тому в обід готову їдальню для птахів вони прикріпили у садку до дерева. Корм для птахів принесла товаришка хлоп’ят. Малята насипали насіння та крихт хліба пернатим друзям. Незабаром до годівнички прилетіли птахи, адже взимку їм важко здобувати для себе корм.
Гарну справу зробили товариші. Турботливе ставлення дітей про пташок взимку повернеться до них гарним урожаєм у саду восени.
V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду.
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по іншому?
- Ось тут наш детектив сформулював свою думку … (ось так). А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по своєму.
- Придумайте назву розповіді ( Годівничка. Пташина їдальня. Турботливі діти. Справжні друзі. Робота і турбота.)
VІ. Рефлексія та саморефлексія. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку .
«Згадаємо, як ми грали з картинками»
Вчитель міняє місцями завдання, прикріплені до дошки на початку уроку.
- А тепер пригадаємо, що ми виконували як детективи, щоб точно скласти звіт.
- Чи сподобалося працювати у детективному агентстві?
- Що видалось найцікавішим?
- У нас вийшов докладний звіт. Я щиро вам вдячна за співпрацю.
Автор та упорядник: Алла Дмитрівна Ніколайчук, вчитель початкових класів Шепетівського навчально-виховного комплексу №3 у складі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Н.Рибака та ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою»
|