Урок розвитку зв’язного мовлення в 3 класі
Тема. Складання тексту-міркування «Ластівки відлітають першими у вирій».
Мета: узагальнити знання учнів про текст; формувати вміння та навички школярів розрізняти тексти, складати твори-міркування; вчити добирати переконливі докази, аналізувати, робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення; виховувати любов до природи та культуру мовлення.
Обладнання: мультимедійний проектор, картинки ластівок, картка-підказка, зошити.
Урок узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Психо-емоційне налаштування учнів на урок.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться гостям гарненько.
Настрій на урок взяли?
Отже, працювати сумлінно всі почали!
Сьогодні на урок слід взяти: творчість, красу слова, майстерність, дружбу і взаємодопомогу.
Отже, на урок налаштувалися? Починаймо працювати і міцні знання здобувати!
II. Актуалізація опорних знань у виглядіі інтерактивної вправи «Мозковий штурм»:
- Скажіть які асоціації у вас виникають зі словом «текст»? (Запис на дошці,потім чит з екрана проектора).
Зв’язані за змістом речення становлять текст. До тексту можна дібрати заголовок. Речення розміщенні в певній послідовності. Текст є завершеним висловлюванням. У кожному тексті є тема і мета. Є три типи текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Текст має будову:зачин, основна частина, кінцівка.
- Прочитайте і порівняйте тексти:
1. Ластівка - одна з найсимпатичніших перелітних птахів. Вона має довгий роздвоєний хвіст з глибоким вирізом, тонкі крила. У повітрі ця пташка здійснює запаморочливі акробатичні трюки. Ластівка має яскраве оперення — на спині блискуче пір'я, а черевце — біле. Ластівку легко впізнати по яскравому, блискучому, синьо-сталевому оперенню з фіолетовим відливом і характерній формі хвоста з глибоким розрізом і довгим хвостовим пір'ям з боків. Влітку, заглянувши під дах хліва, майже завжди можна побачити приліплене до стелі характерне, схоже на чашу гніздо цієї пташки. Восени можна спостерігати за ластівками, що збираються у великі зграї перед відльотом на місця зимування.
2. Ластівка є перелітним птахом, тому восени вона залишає місця гніздувань і відлітає на південь. У помірному кліматі взимку цей птах не знайшов би достатньої кількості літаючих комах — свого основного корму. Ластівка линяє після повернення з місць зимування. Цим вона відрізняється від більшості інших перелітних птахів, линька в яких вибувається відразу ж після гніздування. Перед осінніми перельотами сільські ластівки об'єднуються у великі зграї, які можуть нараховувати декілька сотень, а іноді й тисяч птахів. Трапляється, що інколи птахи змушені ночувати прямо в заростях очерету або на проводах ліній електропередач.
- Якого тексту немає?
III. Повідомлення теми, мети уроку
— Отже, як ви думаєте, яка тема уроку? Доведіть.
— Ви прослухали усні висловлювання своїх однокласників. Який це тип тексту? Який текст називається міркуванням?
— Які завдання ви перед собою поставите?
Сьогодні на уроці ви напишете текст-міркування «Ластівки відлітають першими у вирій» та повторите всі відомості, що вивчили про тексти; вчитиметеся розрізняти тексти, добирати переконливі докази, аналізувати, робити висновки; розвивати мовлення; любити природу.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
А щоб наш урок пройшов цікаво і ви дізналися нове, то помандруємо по сторінках ВІКІПЕДІЇ – вільної енциклопедії в Інтернеті. Ви уже з неї прочитали два тексти.
Отже,вирушаємо в путь.
V. Робота над матеріалом уроку:
1. Робота в парах.
Доведіть, що даний текст є текстом - міркуванням. (Є твердження, доказ, висновок).
Деякі казки називаються чарівними, тому що в них розповідається про незвичайні пригоди і подвиги героїв – сміливих, кмітливих і добрих людей. Вони піднімаються вище хмар, потрапляють у підземне царство, дістають живу і мертву воду. Їм допомагають килими-літаки, скатертини-самобранки, тварини й рослини. Що розмовляють. Ось чому герої чарівних казок завжди перемагають.
2.Повідомлення вчителя про будову тексту-міркування:
ЗАЧИН
ТВЕРДЖЕННЯ
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ДОКАЗ
Тому, тому що, адже, оскільки, наприклад, дійсно, справді, недарма.
КІНЦІВКА ВИСНОВОК
Отож, отже, так, таким чином
3. Робота в групах. Закінчити речення-міркування.
• Взимку день короткий, тому що … ( сонце піднімається високо над горизонтом).
• Зайцеві легше бігти під гору, тому що … ( в нього задні ноги довші за передні).
• Вовк – хижа тварина, оскільки … ( він полює і їсть інших тварин).
• Цю невеличку рослину в лісі недарма називають чорницею, бо вона … ( чорного кольору).
VI. Фізкультхвилинка під спів пташок.
Щось не хочеться сидіти, - ви зі мною погоджуєтеся? Це твердження, які докази? Висновок?
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись,
Руки вгору, руки вбоки,
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Розведіть їх в сторони.
Полетіть мов ластів’ята
Присядьте біля хати.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу – це ж наш клас,
На перерву ще не час!
4. Бесіда вчителя. Відгадайте загадки:
Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
З грудочок землі гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Чорний сюртук має, комашок безліч поїдає.
— Подивіться на малюнок, на якому зображений цей птах. Розкажіть, що ви знаєте про ластівок.
— Чи добре ви запам’ятали загадку про ластівку? Перевірте себе.
— Чим живляться ластівки?
— Де вони будують свої гнізда?
— З чого і як ластівки будують гнізда?
Прочитайте ще текст, що розміщений у Вікіпедії:
Ластівка харчується літаючими комахами. Це різні види мух: дзюрчалки, кімнатні мухи, а також комарі і метелики. Під час холодної і дощової погоди ластівки знаходять мало корму, тому, щоб насититися, їм потрібно більше часу. Відоме явище, коли в погану погоду ластівки літають низько над водою — це викликано тим, що птахи в цей час ловлять комах, які живуть біля поверхні води і активізуються при поганій погоді. За іншою версією, вологе повітря обтяжує крила комах, і ті змушені літати нижче. У разі нестачі корму ластівка поповнює свій раціон гусеницями і павуками. Ластівка, що годує пташенят, приносить у гніздо безліч комах, яких утримує в стравоході. Одна батьківська пара протягом дня повинна принести у гніздо, де їх чекають 5 голодних пташенят, приблизно 400 таких порцій.
5. Колективна підготовка до написання тексту-міркування
— Чим живляться ластівки?
— Коли ластівки починають готуватися до відльоту?
— Які зміни відбуваються в цей час у природі?
— Куди зникають комахи?
— Куди відлітають птахи?
— Чому вони відлітають?
— Чи можна назвати ластівок мандрівниками?
— Яку користь приносять ластівки?
Лексична робота (запис на дошці).
— Якими словами можна замінити слово ластівки при складанні тексту? (Ластівки — вони, птахи, пташки, мандрівники, друзі людини, вороги комах.) – записати у зошит.
6. Самостійна робота в зошиті
— Складіть і запишіть текст-міркування за запитаннями.
Твердження. Ластівки відлітають першими у вирій.
Доказ:
— Коли ластівки відлітають у теплі краї??
— Куди вони летять?
— Чому пташки покидають нас?
---Де поділися комахи?
Висновок.
Орієнтовний текст
Ластівки відлітають першими у вирій.
Наприкінці літа ластівки відлітають у теплі краї. Вони летять на південь. Пташки покидають нас, тому що їм немає чого їсти. Комахи з похолоданням ховаються в щілини, під кору дерев, зариваються в землю, в опале листя.
Тому, щоб не померти з голоду ластівки змушені першими мандрувати у вирій.
7. Читання написаних текстів учнями.
VІІ. Хвилинка - цікавинка
— Послухайте рядки з вірша Н. Забіли «Ластівки».
Пригріва весняне сонце.
В рівчаках біжать струмки.
Метушаться за віконцем
Клопітливі ластівки.
Підлетіли. Відлетіли.
Тільки крильця — блим та блим.
Це вони будують вміло
Для своїх маляток дім.
Всі працюють безупинно,
Не марнують, бачиш, час —
Грудочки м’якої глини
В дзьобах носять раз у раз.
— Які почуття автора виражають ці рядки? (Повагу, ніжність, любов до працьовитих пташок.)
— Так, люди завжди любили і люблять ластівок та, спостерігаючи за їх поведінкою, склали про них прислів’я, прикмети.
— Що цікавого про ластівок ви знаєте?
- Прочитайте факти, які надруковані у Вікіпедії:
• Лише недавно, завдяки кільцюванню птахів, було підтверджено, що ластівки, які проводять літо в Центральній Європі, відлітають на зимування до Південної Африки;
• Під час перебування на місцях зимування (в Африці) ластівки харчуються не тільки літаючими комахами, але й мурашками;
• Пісня ластівки складається з щебетання і переливчастих тонів, а закінчується свистом, що нагадує звук годинника, який заводять. Ластівка сільська співає у польоті і під час відпочинку, сидячи на дахах і телефонних кабелях;
• Вважається, що відома приказка «одна ластівка весни не робить» з'явилася ще в Стародавній Греції;
VIIІ. Підсумок уроку
— Який текст складали на уроці?
Інтерактивна гра « Незакінчене речення»
- Текст- міркування – це таке зв’язне висловлювання(текст), в якому … ( для доведення твердження використовують докази, які приводять до певних висновків.)
- Текст міркування має … ( твердження, доказ,висновок.)
- Для доведення найчастіше вживають слова … ( див. таблицю).
- Для висновків вживають слова … ( див. таблицю).
— Що нового дізналися про ластівок?
— Яку користь приносять ці пташки?
2. Рефлексія.
- Я знаю … .
- Я вмію … .
- Я ще навчуся … .
ІХ. Домашнє завдання.
- За твердженням (прислів’ям) скласти текст-міркування та намалювати ластівку:
Де ластівка не літає, а на весну додому прилітає.
Ластівка день починає, а соловей його кінчає.
Ластівка весну починає, осінь накликає.
Ластівки вилітають — годину обіцяють.
Одна ластівка не робить весни.
Ранні ластівки — щасливий рік.
Х. Оцінювання учнів.
Джерело: http://docme.ru/IjM6 |