Каталог статей

Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова [ Додати статтю ]

Зв'язок прикметників з іменниками

Тема. Зв'язок прикметників з іменниками.

Мета. Формування уміння ставити прикметники у тій формі, що і іменник, визначати число

прикметників; удосконалення вміння учнів ставити питання від іменників до прикметників, знаходити прикметники в тексті.

Розвиток каліграфічних навичок, вміння аналізувати, співставляти, робити висновки.

Розвиток мовлення, мислення, уяви, уваги, спостережливості.

Виховувати любов до народних традицій, інтерес до вивчення рідної мови, вчити знаходити у звичайному прекрасне.

Обладнання. Ілюстрація „Весна”, картки для індивідуальної роботи, ілюстрації, схема-опора,

             зображення квіточок для віночка.

Тип уроку. Формування вмінь і навичок.  Інтегрований з народознавством.

 

                                                                  Хід уроку

І. Організація класу.

                           Ось дзвінок сигнал нам дав,

                           Працювати час настав.

    - Любі діти! У наш клас завітали щирі гості. Привітаймо в добрий час гостей посмішкою і миром.

                            Ми вам раді, люди добрі,

                            І вітаєм щиро вас,

                            І запрошуєм ласкаво

                            На урок у третій клас.

               - Сьогодні у нас незвичайний урок.

                 Сьогодні ми зробимо ще один крок

                 В країну відому, в країну чудову,

                 Що нас чекає й збагачує мову.

                 Всі сядьте рівненько, працюйте уважно, -

                 Знання щоб здобути було вам неважко.

                      (перевірка готовності до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань.   

   - Сьогодні, діти, ми помандруємо Країною Знань і завітаємо до частини мови, яка є другом Іменника. Але спочатку пригадаємо, що таке іменник? (Відповіді дітей) Дійсно, він взяв на плечі велике діло – називати предмети. А хто ж він, цей друг Іменника, ви відгадаєте, послухавши вірш. Слів якої частини мови у ньому найбільше?

Це така частина мови.

Без неї нам не обійтись.

Ти вслухайся в диво пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля – ласкава, люба, рідна,

А сонце – щире, золоте,

А небо – лагідне, погідне,

Життя – прекрасне, дороге.

А очі в мами – добрі, ніжні,

А голос – чистий і дзвінкий,

А руки – теплі і надійні,

А погляд – сонячний, ясний.

      (Відповіді дітей. Повторення правила про прикметник.)

    - Яке місце у нашому мовленні займає прикметник? (4 місце.)

Проблемне запитання:  

    - Чому ми вивчаємо прикметник після іменника? (тому що у нашому мовленні прикметник повязаний з іменником.)(Слайд 2)

Гра „Що зайве? Чому?”:

Сонце – лагідне, золоте, весела, тепле.

Мама – рідна, ніжна, дорогий.

Квітка – маленька, червона, тендітне.

                 (Робиться висновок.)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація діяльності.

    - Сьогодні ми продовжимо вивчати тему „Прикметник” і дізнаємось, як ще зв’язаний прикметник з іменником. Будемо виконувати різні завдання, виписувати, добирати прикметники до іменників, ставити питання, визначати число іменників і прикметників, щоб переконатися у думці, що іменник з прикметником не можуть жити один без одного. Разом з тим ми будемо збирати квітки, щоб в кінці уроку скласти віночок. Нам потрібно зібрати 7 квіток.

Розповідь вчителя (під музику). Що таке вінок? (Відповіді дітей.)  (Слайд 3) Вірно, вінок - це   

             плетене коло з квітів, гілок, листя, колосків. Це не просто прикраса, а й оберег, „знахар

            душі”, бо в ньому є така чаклунська сила, що біль знімає, волосся береже. Недарма

            віночок є частиною  українського костюма. (Малюнок дівчинки в українському костюмі.)

І ми будемо вплітати по одній квіточці, тим самим виконувати по одному завданню.      

(Якщо клас  виконує завдання правильно – кожен бере з конверта, що у вас на партах, квіточку.)

IV.Каліграфічна хвилинка з елементами розвивального навчання.

                 Урок продовжимо ми без зупинки

                 З каліграфічної хвилинки.

     В  в  Вв  вв  Ве  во  вс  вт  ув

    (кожен елемент учитель прописує на дошці, коментуючи зєднання)

- Яку тварину на букву „в” ви знаєте? (Ведмідь.) (Слайд 4)

                             Ведмідь прокинувсь волохатий

                             І все старому невтямки:

                             Чому, неначе пташенята,

                             Розкрили дзьобики бруньки.

    - Про яку пору року йдеться?

    - Написати слово „весна”.

    - Дібрати прикметники до слова „весна”.

Вчитель. (Слайд 5) Вплітаємо першу квітку – цвіт яблуні. А що вона означає у вінку?

Учень. Квіти яблуні – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли  батько торкався     

            віночком голівки і промовляв: „Мати-яблуня, дай моїй дочці здоров’я й долі щасливої”.

V. Вивчення нового матеріалу:

1. Вибірковий диктант (одночасно 2 учнів працюють біля дошки з картками).

    Називаю іменники з вірша про прикметник, учні вибирають і записують:

                 І ряд                              ІІ ряд                              ІІІ ряд

         Земля (яка?) ...                 Голос (який?) ...            Життя (яке?) ...

    Потім виписують прикметники до цих іменників:

    а) в парах виділяють закінчення прикметників;

    б) колективно – запис іменника у множині, прикметників до нього, виділення закінчення.

Вчитель.  (Слайд 6) Вплітаємо другу квітку – барвінок. А що він означає у вінку?

Учениця. Барвінок – до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від

                простуди, влітку ним прикрашають святковий стіл, хліб, хату, плетуть весільні віночки,  

               букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.

2. Перевірка виконання завдань на дошці. Висновок.

Вчитель. (Слайд 7) Третя квітка – ромашка. Люди люблять ромашку. А за що?

Учень. Вона дає людям не тільки здоров’я, а й доброту і ніжність.

3. Диференційована робота за картками.

    Сильніші (червоні конверти) – до словосполучень у однині дібрати словосполучення у множині, визначити закінчення.

    Слабші (зелені конверти) – словосполучення в однині і множині, вставити закінчення і виділити їх.

    - У якому числі іменники на картках? А прикметники?

    Висновок. Прикметники стоять у тому ж числі, що і іменники, з якими  вони зв’язані.

4. Ознайомлення з правилом (підручник, §34), опора на дошці:

Огірок (який?) зелений.

Хустка (яка?) червона.

Скло (яке?) прозоре.

Ножиці (які?) гострі.

    - Яке закінчення мають прикметники у множині?

Вчитель. (Слайд 8) Вплітаємо калину.

Учень. Грона калини – символ краси і дівочої вроди, символ України.

5. Фізкультхвилинка (проводить учениця).

Лі-лі-лі — українці ми малі, 
Працювали, потомились, 
Відпочити захотілось. 
Руки вгору підняли, 
Трохи ними потрясли. 
Нахилились вліво-вправо 
Та цього іще замало. 
Руки вгору, руки вниз, 
Раз присіли, піднялись,
Головою похитали 
Й працювати знов почали.

VI. Закріплення матеріалу:

1. Робота на дошці і в зошитах – вправа 336 у підручнику – списування з граматичним завданням:

    а) ознайомлення з текстом вправи;

    б) словникова робота: постукує мороз, висипала сила-силенна зірок;

        - Як ви розумієте вислови? У якому значенні вони використані?

    в) перевірка сприймання, висловлювання почуттів до прочитаного;

    г) виконання завдання.

Висновок. Якщо іменник стоїть у формі однини, то і пов’язаний з ним  прикметник теж стоїть в  

                   однині.

Вчитель. (Слайд 9) Вплітаємо п’яту квітку – волошку.

Учениця. Волошка у вінку – символ людського розуміння, краса і велич неба.

2. Розвиток зв’язного мовлення:

- Діти, зовсім скоро прийде на нашу рідну землю весна. (Слайд 10) Розквітне природа, прилетять та заспівають пташки. А поки що пропоную вам розглянути ілюстрацію.

    а) розгляд малюнка, ділення враженнями: що приносить весна у природу? (Світло, тепло, радість.)

    б) опрацювання тексту на картках, співвіднесення його з малюнком;

    в) складання речень за ілюстрацією на дошці (в парах):

            І ряд                          ІІ ряд                         ІІІ ряд

        Про дерева                Про сніг                    Про сонце

Вчитель. (Слайд 11) Вплітаємо шосту квіточку – мак.

Учень. Мак у віночку – символ боротьби українського народу за волю.  Кожна людина  втрачала  

            у цій боротьбі когось рідного й процвітала пролита кров маковою квіткою в українському    

            вінку.

3. Гра „Який? Яка? Яке? Які?”

    Показую предметні малюнки, учні характеризують предмети за кольором, розміром, на смак.

Вчитель. (Слайд 12) Вплітаємо сьому квіточку – деревій.

Учениця. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, яку називають

                деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насіння далеко-далеко. Та хоч би де

                проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому люди вплітають її до віночка, як символ

                нескореності.

VII. Підсумок уроку:

1. Відповіді на запитання:

    - Яке значення у нашій мові має прикметник? (збагачує мову, робить її красивою, повною.)

    - Як пов’язаний прикметник з іменником?

2. Ми склали віночки. Які квіти ми в них вплели? Як треба ставитись до квітів у природі?

    (Слайд 13)

3. Мовно-логічне завдання.- прочитати речення:

            тиКві – шаду дунаро. (Слайд14)

          - Дійсно, квіти – душа народу. Вони дарують нам красу, радість, лікують нас, оберігають наш дім. Із зібраних квіточок зробите собі віночок, повісите вдома, щоб він оберігав вас від усього лихого.

4. Подяка за урок. Виставлення і коментування оцінок.

VIII. Домашнє завдання:

        1. Вивчити правило.

        2. Вправа 340: хлопчики складають загадку про місяць, а дівчатка - про сонце.

Презентація знаходиться за посиланням:



Джерело: http://www.docme.ru/ENp5
Категорія: Українська мова | Додав: [ADM]Irina (25.02.2015) | Автор: Попруга Світлана Вікторівна
Переглядів: 4371 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!