Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

ПРИРОДНИЧА МОЗАЇКА

Тема: Природнича мозаїка (підсумковий урок з природознавства по темі
“Жива природа”.
Мета: Викликати у дітей почуття гордості за себе і своїх однокласників. Розви
вати вміння розрізняти групи тварин і рослин. прагнення дітей до само-
вираження і самореалізації, любов до природи.

                                                            Хід уроку.

I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Будем дружно працювати,
Один одному допомагати,
Щоб почути у кінці:
“Дітки просто – молодці!”

Вчитель
На попередніх уроках ми познайомилися з вами з живою природою. Сьогодні ми перевіримо і збагатимо свої знання, а щоб веселіше було працювати, візьмемо з собою найкращих друзів. Ви готові?
(Поділ класу на групи. Кожна група отримує власні завдання. Товариші оцінюють і перевіряють виконання завдань)
Вправа “Очікування”
- Що ви очікуєте від уроку?
• Я очікую, що наша група буде вірно виконувати всі завдання.
• Я хочу дізнатися щось нове і корисне.
• Я очікую, що на уроці буде весело і цікаво.
- Я сподіваюсь, що ви будете злагоджено працювати в групах, точно, чітко й правильно виконувати завдання, вчитися дружнім стосункам.

II. Природнича мозаїка.

Перший пазл.
Гра “Криголам”

Розшифруйте ребус, відповідь покажіть пантомімою, якщо друзі вас зрозуміють, ви

отримаєте фішку.

Молодці, ось ваша перша фішка

Другий пазл
Гра “Колекціонери”

Підберіть якомога більше назв рослин.
1 група – назви дерев.
2 група – назви кущів.
3 група – назви трав’янистих рослин.

Ось і друга фішка

Третій пазл
Гра “Шифрувальники”

Відновіть прислів’я та приказки
1 група – стіЛавка еньд єчипона, а вейлосо чакінє.
2 група – єЗна касоро ед музи вазимути.
3 група – ниСиця щитьпи – музи щитьві.

Розумники, отримайте третю фішку

Четвертий пазл
Гра“Математичний ланцюжок”

Розв’яжіть правильно приклади і знайдіть відповідь на запитання
1 група – Яка риба без луски?
Щука(15)
Сом(16) 48+2-30-11+7=?
Окунь(17)
2 група – Яка морська тварина дихає повітрям, а дитинчат годує молоком?
Кит(13)
Акула(14) 36-5+9-20-7=?
Морський скат(12)
3 група – Яка тварина може обходитися без їжі декілька днів?
Жираф(13)
Верблюд(14) 100-60-7-13-6=?
Носоріг(15)
Вірно, тримайте четверту фішку

П’ятий пазл
Технологія “Опрацювання матеріалів газет та журналів”

(на партах у дітей лежать журнали “Пізнайко”)

Підберіть, будь ласка вірші про збереження природи.

1 група
Звернення
До вас, мої рідні, звертаюся я –
найменший у нашій сім’ї,
стоїть на узліссі ялинка моя –
не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя –
не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя –
не згасіть її!
Світ – казку будує мрія моя –
не спиняйте її! (Д.Павличко.)

2 група
Не хочу!
Метелика ловити я не хочу,
він – квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
щоб радісно було мені й тобі.
І квітку лісову не стану рвати,
її додому я не понесу,
бо вдома їй джмеля не погойдати
і не попити ранками росу!
І не стеблинку, гілку чи травинку
я не ображу – це страшний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
що світиться довірою до всіх. (А.Костецький.)

3 група
Вмійте любити природу
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
шлях і стежиночку в гаї.
Все то окрасою буде
нашого рідного краю. (П.Сиченко.)

Ви гарно попрацювали, візьміть п’яту фішку

Шостий пазл
Гра “Чарівні окуляри”


Через чарівні окуляри видно лише добрі якості. Підберемо кращі слова про своїх друзів, використовуючи літери із назв квітів.
1 група – лотос
2 група – лілея
3 група – бузок
(Діти передають один одному окуляри й говорять слова)
Л любляча Л ласкава Б благородна
О особлива І ідеальна У уважна
Т турботлива Л лагідна З загадкова
О оригінальна Е елегантна О охайна
С сяюча Я яскрава К красива

Запам’ятайте, любі діти милі,
Як буде на душі, так буде і на тілі.
Тому з хорошими словами подружіть,
Веселими та добрими живіть!

Ось шоста фішка

Сьомий пазл
Розгадування криптограм


1 група:
До нас на літо прилітає,
Яскраво-жовте пір’я має.
Гніздо на дереві будує,
Діток комахами годує.
(Іволга)

2 група:
Лісовий рябенький птах
Безліч знищує комах.
Він гнізда свого не має,
Пісеньку просту співає.
(Зозуля)

3 група:
У вирій він не відлітає,
Бо роботу й взимку має.
Чути в лісі його стук,
Дзьобом по корі: тук-тук!
(Дятел)

Що спільного у цих тварин? Як їх назвати одним словом?
Молодці, тримайте сьому фішку!

Восьмий пазл
Розгадування кросвордів


Впишіть відгадки до загадок у клітинки кросворду.

Дівчатка
1. Повновида діжка
На чотирьох ніжках.
Ззаду шило чи гачок,
А спереду п’ятачок.
(Свиня)

2. Невеликий він на зріст,
Має вуса, має хвіст.
На сосисках знається,
Лапкою вмивається.
(Кіт)

3. Має ноги, як лопати,
Гордовитий та пихатий:
Неабиякого роду!
Довгошиїй, любить воду.
(Гусак)

4. Два штики на голові,
Помахайлом довгим хвиська,
Спить у теплому хліві,
Влітку йде на пасовисько.
(Корова)

5. Куций хвіст, але не заєць.
Хоч не бик, а роги є.
Хто тварину цю не знає?
Молоко вона дає.
(Коза)

6. У пуховому халаті
Ходить пані коло хати.
А як сяде до гніздечка –
Почастує нас яєчком.
(Курка)

7. Співати не вміє,
А голос подає.
Мову розуміє,
Лапу подає.
(Пес)

8. Дуже симпатична пані
У пуховому жупані.
В одязі купалася,
А суха зосталася.
(Качка)

Хлопчики
1. Золотистий мотузочок,
Як потрапив ти в лісочок?
Хоч нікого не кусає,
Хто не йде, його минає.
(Вуж)

2. Сірий розбишака,
Зовсім не собака.
По полю гасає,
Овечок хапає.
(Вовк)

3. Гарненька така
Перелітна пташина:
Строкате забарвлення,
Довга чуприна.
(Одуд)

4. На зайців вона полює,
Бідолашних носом чує.
У руденькім кожушку
Часто ніс її в пушку.
(Лисиця)

5. Цей колючий молодець
Носить голки, хоч не швець.
Симпатичний хижачок –
Ціла купа голочок!
(Їжачок)

6. У лісі проживає,
Руденьку шубку має,
А взимку склад горішків
Завжди в дуплі тримає.
(Білка)

7. Літо й осінь він старався.
Досхочу він наїдався,
А на зиму спати ліг,
Влаштував собі барліг.
(Ведмідь)

8. От трудяги, так трудяги!
Всі працюють, ділові!
Дуже дружні ці комахи –
Санітари лісові.
(Мурашки)

Дуже добре, тримайте фішку.
Скільки їх у вас всього? Зараз ми перевіримо, які ви дружні, згуртовані, уважні. Давайте спробуємо об’єднати всі фішки. (Представники команд гуртом складають картинку.)


III. Підсумок уроку
Чи справдилися ваші очікування? Що нового ви взнали для себе? Чи гарно ви засвоїли тему “Жива природа”? Давайте перевіримо.

Бліц-турнір “Ромашка”
(На пелюстках квітки написані тести, вибравши вірні відповіді утворюється слово
МОЛОДЦІ)

1. Трав’янистим рослинам взимку тепліше
а) під листям (В)
б) на відкритому повітрі (Н)
в) під снігом (М)
2. Що відбувається з рослинами взимку?
а) вкриваються квітами (І)
б) швидко ростуть (А)
в) перебувають у спокої (О)
3. Взимку птахи частіше гинуть від
а) холоду (С)
б) голоду (Л)
в) снігу (З)
4. Тварина, що спить взимку, це …
а) ведмідь (О)
б) заєць (Я)
в) вовк (И)
5. Яку пташку побачимо взимку?
а) соловейка (К)
б) ластівку (П)
в) синицю (Д)
6. Птахів треба підгодовувати…
а) борщем (Ш)
б) насінням (Ц)
в) медом (Ж)
7. Любити і берегти рідну природу – це означає …
а) саджати і поливати рослини (І)
б) рвати лісові квіти (Ю)
в) часто ходити з друзями в ліс і розводити вогнища (Є)

Роботу підготувала Пєлих Тетяна Леонідівна, вчитель початкових класів Криворізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №94

Категорія: Уроки | Додав: TanyaPelyh (22.11.2017) | Автор: Пєлих Тетяна Леонідівна E
Переглядів: 713 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!