Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Прісна водойма — природне угруповання
Урок 29
Тема. Прісна водойма — природне угруповання

Мета: формувати уявлення про прісну водойму як природне угрупован­ня; розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водой­ми; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи і бажан­ня її охороняти.
Обладнання: гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування.
Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спіль­ні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання.
Яке природне угруповання називається луками? Що може приз­вести до руйнування луків?
Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов'язані із рослинами луків?
Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.
Підсумок домашнього завдання — гра «Впізнайте жителя луків». (Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша, лисиця, лелека, коник-стрибунець)
II. Актуалізація опорних знань учнів
Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі?
А хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там?
Яка різниця між морем та ставком?
III. Повідомлення теми та мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із прісною водоймою як природним угрупованням.
IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157).
Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на став­ку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і під­ручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі.Які рослини ви впізнали?
Яка є між ними відмінність?
Які тварини населяють водойму?
Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі?
Чи існують зв'язки між рослинами та тваринами у водоймі?
Фізкультхвилинка
Зорова зарядка (7—10разів)
1) Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі.
2) Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього.
3) Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий об'єкт — телефонний стовп, віддалену будівлю тощо.
2. Робота у групах (4 групи).
Кожній групі — завдання: опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання».
Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися.
Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рос­лин із гербарію, комах із колекції.
V. Узагальнення та систематизація знань
Які водойми називаються прісними?
Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної во­дойми?
Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними?
Яких птахів водойм ви запам'ятали? Яке значення для них має вода?Яке значення для птахів водойм має пір'я?
Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням?
Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному уг­рупованню?
2. Самостійна робота (у групах).
Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкова­ною основою (С. 73).
VI. Підсумок уроку
Гра «Хто тут є зайвим?»
Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика кач­ка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба).
VII. Домашнє завдання
Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угру­повання».
Підготувати відповіді на запитання після тексту.
Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.
Категорія: Уроки | Додав: (05.09.2013) | Автор: ДОПОМОГА
Переглядів: 2582 | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!