Віршований урок з основ здоров’я
(загальноосвітня школа I-III ступенів № 4 Знам’янської міської ради, 2 клас)
Тема: Разом з сонцем в ігри грайся і здоров’я набирайся!
Мета: За допомогою віршованих рухливих ігор удосконалювати фізичне, моральне і духовне здоров’я учнів
Хід уроку:
І. Організація класу (введення учнів в урок)
(Діти грають у рухливу гру, відому їм ще з першого класу, імітуючи жестами слова, що промовляють).
Гра «Сонечко»
На хмаринковій лежанці,
Сонце посміхнулось вранці.
Швидко з ліжка сонце встало,
Всім проміння дарувало:
І зайчику вухастому,
І павучку сріблястому,
І жабці у болоті,
І пташці у польоті,
І ведмедику, й лисичці,
Й рибкам, що живуть у річці,
Всім рослинкам і комахам,
Що живуть під неба дахом,
І всім діткам, щоб раділи
І ніколи не хворіли!
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку
Разом з сонцем в ігри граймось
І здоров’я набираймось!
ІІІ. Реалізація теми і мети уроку.
• Сяють посмішки веселі
Сонцем радісним в оселі!
• Гарний настрій – всі здорові,
В стані щастя і любові!
• Якщо настрій веселковий, –
Ти успішний і здоровий!
Гра «Сім кольорів веселки»
(Діти виспівують кожне слово пісенної гри, відомої їм з першого класу, пританцьовують).
Сім кольорів у веселки, малята.
В певнім порядку їх треба назвати:
Колір червоний – це стиглі суниці;
Колір оранжевий – хитрі лисиці;
Жовтого кольору – ніжна кульбабка;
Поруч – зелена, стрибучая жабка;
Далі – волошки блакитні у полі;
Синяя пташка – у небі – на волі;
Кущ фіолетовий квітне бузковий;
Добре, що настрій у нас – веселковий!
• Гру з навчанням чередуєм, –
Дітки, сонце намалюєм!
• Хай життя завжди триває,
Сонце в небі й в серці сяє!
(Дітки малюють сонечко на закладинці до щоденника, яку виготовлено на уроці праці. З одного боку на закладинці написано: «Я успішний і здоровий, в стані щастя і любові», а також – ім’я та прізвище учня. З іншого боку, в ході уроку – діти малюють малюнки, які будуть нагадувати їм про рухливі ігри – щоб дітки не сумували, а гралися з друзями в рухливі ігри. Це сонце, серце, м’яч, квітка).
• З нами сонечко малює,
Грає в ігри і римує!
• Нагадають нам малюнки
Гарні ігрові стосунки!
• Намалюєм серце, діти, –
Добротою всі зігріті!
• Бути добрим – просто дуже:
Будь сердешним, небайдужим;
Якщо хтось в біду попав,
Захворів, спіткнувся, впав –
Неодмінно допоможем, –
Добре серце переможе!
Добрі вчинки квітнуть всюди,
І тому – здорові люди!
Наша школа квітне теж,
Раді цьому ми без меж!
• Наша школа – диво – сонях –
В теплих сонячних долонях.
• Намалюйте сонях, діти, –
Символ школи і освіти!
(Діти малюють соняшник, а вчитель розповідає їм про рідну школу).
• Наша школа – диво-сонях –
Насінинок – діток має.
Він на лагідних долонях
Перли росяні гойдає;
Відпускає діток зрілих.
Сильних, мужніх у життя;
А в його пелюстках-крилах, –
Щастя й радість майбуття.
Квітне наша школа рідна –
Диво-соняшник – з дітками.
Добра, лагідна, плідна, –
Завжди, як дитинство, з нами!
• Щоб насіння проросло, –
Треба світло і тепло!
Щоб зросли здорові діти,
Треба з сонечком дружити!
• Промінь сонечка засяв,
Заспівав, затанцював…
(Далі діти граються в гру « Сонячний зайчик»; промовляють з учителем слова гри, виконують роль сонячного зайчика).
• Зайчик сонячний стрибає
З носика на щічки.
Що робити – зайчик знає, –
Щоб всміхнулись личка!
На долоньках погойдаєм
Сонечка синочка;
Наше серденько співає,
Наче сопілочка.
В зайця хвостик, лапки, вушка
Справді як в живого!
Є сестричка-веселушка
В стрибунця малого, –
Це струна проміння сонця,
Сонячної арфи –
В нас танцюють на долоньці
Веселкові барви!
• Зайчик сонячний, дружок,
Вивчи з нами цей урок!
(Дітки сідають на місця, відпочивають, поки вчитель промовляє наступні слова):
• З піднебесся, з високості
Ми запросим сонце в гості, –
На гостини до малят.
До дівчаток і хлоп’ят:
«Заходь, сонечко, до нас,
В гарний веселковий клас!»
Посміхнулось сонце радо
І по хмарах листопада,
Як по сходинках, пішло, –
Все довкола розцвіло,
Заіскрилось, заспівало,
Тінь і смуток розігнало;
М’ячем сонце покотилось,
В нашім класі зупинилось.
Відчуваєм сонце поруч:
І ліворуч, і праворуч,
І попереду, й позаду…
Посміхніться сонцю радо!
Станем з сонечком у коло!
Не сумуємо ніколи!
Ми в рухливі ігри граймось
І здоров’я набираймось!
(Граємось в рухливу гру).
Гра «Разом гратись веселіш!»
Станем в коло всі скоріш –
Разом гратись веселіш!
Де долоньки – покажіть, –
Плескайте і верещіть!
Пострибали, як зайці!
Дуже добре, молодці!
Полетіли, як птахи –
Вище, вище, дітлахи!
Вужик повзе бережком!
Крутить мавпочка хвостом!
Ведмежа веде гопак!
П’ятиться до річки рак!
Як пінгвіни походіть,
Весело заверещіть!
Ми, як рибки, попливем
І спочатку все почнем!
Гру з навчанням чередуєм, –
Всі за парти, – попрацюєм!
Розпочнемо день спочатку:
Вранці зробимо зарядку!
Щоб покращити фігуру,
Всі підем на фізкультуру!
На перервах, між уроків,
Ми м’ячу наб’ємо боки!
Не образиться на нас
М’яч – стрибун і викрутас!
(Підкреслені слова діти повинні додумати, підібрати за змістом слово-риму за звучанням і промовити разом з учителем).
• Намалюєм м’яч, малята,
Потім зможем пострибати!
(Діти малюють, а вчитель промовляє слова віршика).
М’яч
Сильно б’ю ногою м’яч
І кажу йому: «Пробач!»
М’яч стрибає і сміється:
«З тим дружу, хто добре б’ється!»
М’яч сміється і стрибає,
Круглі боки підставляє:
«Бий руками, бий ногами,
Щоб літав я над хмарками;
Головою бий сильніше, –
Щоб стрибав я вище й вище!»
• М’яч – спортивний інвентар,
Для здоров’я – справжній дар!
(Далі – рухливі ігри, що імітують рухи тварин).
Гра « Хто як стрибає»
Високо стрибає жабка,
Бо стрибуча кожна лапка;
Кожна лапка – як пружина;
Жабку звати – Жозефіна!
Високо стрибає зайчик,
Він стрибучий, наче м’ячик, –
Куций хвостик, довгі вушка;
Звати зайчика Андрушка!
Кенгуру стриба всіх вище –
Вище даху і горища, –
Ще – захоплюється боксом;
Звати кенгуру – Стрибоксом!
ІV. Підсумки уроку
• Сонце, дітки, звеселили!
В сонечка набрались сили!
Сонце, з нами залишайся,
З нами грайся і навчайся!
Сяють сонечком знання
Звечора і до рання,
Із рання і до вечора –
Здоровішати нам в пору!
• Всім дарує позитив
Діток сонячний актив!
• І дорослі з нами грайтесь!
І дитинства не цурайтесь!
(Далі – казкова віршована гра)
Гра «Соняшинка й соняшок»
Дітки – квітки сонечка,
Синочок і донечка,
Соняшок і соняшинка
Виросли біля хатинки.
Дітки посміхалися,
Сонцем милувалися;
Умивала квіток личка
З озера небес водичка.
Прилетіли сірі хмари
І наслала злії чари
На блакить небесну,
На красу чудесну;
Сонце в вежу посадили,
Сірим покривалом вкрили
Сонячнії квіти
І давай радіти:
Танцювали і співали,
Над красою глузували…
Тому свідок був вітрець
Першокласний літунець;
Він під тином спочивав,
Дмухнув й хмари розігнав!
З хмар зробив росу квіткову
Й перевесло веселкове!
Щезла вежа сіро-злая,
В небі пташечка співає!
Так зраділи соняшата,
Любі Сонечка малята,
Соняшинка й Соняшок,
Що пустились у танок!
Соняшата так зраділи,
Що насіння перезрілі
Посіяли в землю всюди,
Щоб біди не знали люди!
Заглядає квітка сонця
В кожен дім через віконце,
Щоб у щасті люди жили
І здоров’ям дорожили!
• Гарний настрій – всі здорові, –
В стані радості й любові!
• Разом з сонцем в ігри грайтесь
І здоров’я набирайтесь!
Майстер-клас Дубініної Стелли Борисівни, учителя початкових класів Знам'янської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Знам’янської міської ради
|