Тема. Рідний край
Мета: сформувати в учнів уяву про рідний край, його розташування на території України, природні багатства та господарську діяльність;
розвивати кругозір дітей, зв’язне мовлення, пам'ять;
виховувати пізнавальний інтерес, любов до рідного краю.
Обладнання: карта України, герб Черкаської області, Жашківського району та міста Жашків, презентація “Рідний край”, поезія П.Власюка.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення – усний журнал.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Всі почули вже дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
II. Актуалізація опорних знань.
Україна – рідний край –
Поле, річка, зелен гай…
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Як називається наш рідний край, наша маленька батьківщина, в якій частині України вона знаходиться ? Чим займається населення краю ? Історія заснування міста.
IV. Сприймання нового матеріалу.
Місто чи село, де ви народилися, де жили ваші предки, живуть разом з вами ваші батьки – це і є ваша маленька батьківщина, ваш рідний край. Так, це місто Жашків, розташоване по обидва береги річки Торч.
Ст.1. З історії заснування міста.
Дослідники (Л.І.Похилевич ) вважають, що Жашків раніше називався Рашковом. Це було велике, укріплене валами на лівому березі річки Торч грецьке місто – городище. Воно мало 12 церков, розвинену торгівлю. Коли місто зруйнували татари, місцевий люд не став селитись на згарищі, а перейшов на правий берег річки, заснувавши Жашків. Край належав польським магнатам роду Жашківських. Можливо, це стало причиною теперішньої назви міста. Щотижневий ярмарок був найбільшим на Правобережжі України. Особливо славився торгівлею кіньми.
Ст.2. Таємниці Жашківських печер.
Рукотворні печери під Жашковом – німі свідки трагічної долі наших предків, життя яких було сповнене жорстокими війнами із завойовниками, що сунули з усіх боків, мов чорні хмари. Існує догадка, що це було високе мистецтво оборонного будівництва.
Ст.3. Жашківщина.
Сьогодні Жашків – районний центр. Жашківщина – прекрасний хліборобський край, славний працьовитими і талановитими людьми, їх добрими справами. В історії край прославився Дрижипільською битвою, виступами хору П.Демуцького, фільмами, знятими Д.Демуцьким, творами Д.Гуменної, В. Гуртовенко, П.Власюка, виступами оркестру під кер. І.Сухого, високими врожаями полів. Найбільша річка Жашківщини, на якій побудовано першу в Україні гідроелектростанцію (с. Буки Маньківського району) – Гірський Тікич.
Візитівками сучасного міста є найбільший в Європі ринок тварин “Чародій”, кінний завод та кінно-спортивна школа, музей гармоніки, завод “Напої+” та ін.
Ст.4. Черкащина рідна.
Територія Жашківського району входить до складу Черкаської області.
Черкащина – край золотих пшеничних ланів, квітучих вишневих садів, чарівних пісень, працьовитих людей… Черкащина – центр України.
Подорож по визначних місцях краю (див. презентацію “Туристична Черкащина”).
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1. Робота над прислів’ями.
•Та земля мила, де мати народила.
• Де не є добре, а вдома – найкраще .
• Рідна домівка, рідна сім’я – тут виростає доля моя.
2. Асоціативний кущ (рідний край).
3. Вправа “Мікрофон”.
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа “Незакінчене речення”.
•Рідний край – це …
• Місто розташоване на берегах річки…
• Назва міста походить від роду …
• Найбільша річка району - …
• Жашківщина – частина … області.
2. Озивайся щастям, а не болем,
Стежечко дитинства дорога.
Є краї на світі пречудові,
Та за тебе кращого нема.
П.Власюк
|