Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Рослини навесні
Тема.Рослини навесні 
Мета. Продовжувати формувати уявлення про неживу і живу природу, про дерева, кущі, трави; ознайомити з ранньоквітучими рослинами; розвивати мислення, спостережливість; виховувати естетичні почуття і турботливе ставлення до природи. 
Обладнання. Предметні малюнки (підсніжник, пролісок, троянда, кульбаба, тюльпан, сон-трава, лілія, айстра, конвалія, гладіолуси). 

Хід уроку 

Організаційний момент 
Пролунав дзвінок, 
Починається урок. 
Працюватимем старанно, 
Щоб почути у кінці, 
Що у нашім другім класі 
Діти просто молодці! 

Актуалізація опорних знань 
1.Вступне слово вчителя 
 Природа! З ранніх дитячих літ ми звикаємо до цього світу, до цієї краси, що нас оточує. Чи є ще десь на світі такий чарівний край, як наш, де тихі травневі ночі пливуть на крилах солов'їних пісень, де вранці на річці вмивається джерельною водою біла лілея, де навесні яскравіє килим первоцвітів , а на схилі, зігрітому сонцем, дивляться на тебе по-дитячому квіти сон-трави? 
З давніх-давен природа була основою життя людини. Адже людина отримує від природи все, потрібне їй для життя: тепло, повітря, їжу, одяг ,житло, меблі й багато чого іншого. 
2.Бесіда 
- А що таке природа? Давайте згадаємо.( Це все, що оточує нас,крім предметів , зроблених руками людини.) 
- Що належить до живої природи? ( Людина, тварини, рослини, гриби). 
- Що належить до неживої природи? (Сонце, Місяць,Земля, зорі, вода, повітря, грунт)
- На які групи поділяють рослини за зовнішнім виглядом? (Дерева, кущі, трави). 
- Яка між ними відмінність? (Дерево має одне міцне велике дерев'янисте стебло(стовбур). 
У куща від кореня росте кілька стебел. Вони теж дерев'янисті,але тонші й менші ніж стебло дерев. Наприклад: ліщина, шипшина, калина). Рослини з м'якими соковитими стеблами називаються травами або трав'янистими рослинами. До них належать також і квіти. 

Повідомлення теми уроку 
Де вона проходить 
Там травиця сходить, 
Квіти розцвітають, 
Солов'ї співають. 
Відгадайте, хто вона, 
Ця красуня чарівна (Весна) 
- Діти, про що ми будемо дізнаватись на уроці? (Про весну) А саме про рослини навесні. 

Вивчення нового матеріалу. 
Весні радіє все живе на Землі. Рослини починають тягнутися вгору, намагаючись одержати якнайбільше сонячного світла. Рослини, які зацвітають першими, називають ранньоквітучими. 
У природі є квіти, які заявляють про себе спочатку квіткою, ніби поспішають прикрасити землю. До таких рослин належить мати-й-мачуха. Ще не зійшов сніг, а рослинка пробивається до сонечка.За квіткою з'являється листя, зверху гладеньке, лискуче, а знизу – пухнасте, м'якеньке. 
Коли ще на землі місцями лежить сніг пробивається підсніжник і милує людське око.Також весною зацвітають фіалки, кульбаба, маргаритка,сон-трава та інші. А з дерев найперше пробуджується верба. Її далеко не всі й за дерево вважають. Вона першою відкриває ворота весні.Її ніжно-сріблясті сережки здавна в народі ласкаво звуть і «баранцями» , і «копиками», і «пуховичками». А за вербою приходять проліски. Стародавній переказ свідчить: перших двох людей, що їх вигнали з раю, засипав сніг. Тендітна Єва замерзла. І тоді хтось з ангелів перетворив кілька сніжинок на квіти проліска. Адам зірвав ці символи надії і тепла і подарував подрузі. Так було покладено початок винищенню первоцвітів. Та хіба тільки їх! 

2.Гра «Відгадай весняну квітку» 
На столі лежать малюнки квітів. Вчитель загадує загадки, а діти вибирають відповідну квітку і приклеюють на дошку у графу весняні квіти або інші. 
Загадки 
Заспіва весна в ріжок, 
Квітка робить перший крок. 
Прошиває ковдру снігу 
І веде до нас відлигу 
Як зовуть цю ранню квітку? 
Чи зустрінеш її влітку? (Підсніжник) 
З-під снігу свій листочок 
До сонця простягну. 
І синій мій дзвіночок 
Вітатиме весну. (Пролісок) 
Квітка чудо, квітка гожа, 
На царівну вона схожа, 
І красива, і пахуча 
Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда) 
Чарівною себе вважаю, 
На високу ніжку пишні капелюшки одягаю. 
Кольоровим цвітом квітник прикрашаю, 
Іменем дівчини себе називаю. (Лілія) 
Носить атласний жупан, 
Лицар квітів пан … (тюльпан) 
Сонечко в траві зійшло, 
Посміхнулось, розцвіло, 
Потім стало біле-біле 
І за вітром полетіло. (Кульбаба) 
Буваю біла, фіолетова, рожева, 
Я не капризна й довго клумбу утішаю, 
Вам всім відома точно знаю, 
Мене назвать не треба майстра 
Бо називають просто квітка … (айстра) 
Ллється зранку навкруги 
Знов мелодія весни, 
Тиха, ніжна, колискова… 
То співає цвіт ліловий, 
Чи ти в лісі ще жива? 
Гарна квітка - … (сон-трава) 
Із перлин віночок, 
Зелений листочок, 
Аромат духмяний, 
Біле плаття, 
Тонка талія, 
І зовуть мене … (конвалія) 
Вам відома ця рослина, 
В неї квіти на стеблині, 
Пишні,кольорові намистини, 
Гордо голову тримає, 
Перед вітром не схиляє 
Листки тоненькі і гнучкі 
Що за красені такі? (Гладіолуси) 

3.Робота з підручником 
а) Прочитайте текст (читання ланцюжком) 
б) Бесіда за змістом статті 
1.Чому рослини пробуджуються від зимового сну? 
2.Які квіти весною зацвітають першими? 
3.Які кущі зацвітають першими,ще до появи листя? 
4.Коли зацвітають інші дерева? (знайдіть відповідь у підручнику). 
5.Чому всі рослини потрібно охороняти?(Що означає охороняти?) 
6.Чому гинуть берези? 

Фізкультхвилинка 
Закріплення вивченого матеріалу 

1.Робота в зошиті 
2. Розповідь вчителя про охорону рослин 
Одного разу двоє дівчаток повертаючись з прогулянки нарвали цілий оберемок пролісків.Ще не донісши додому вони їх викинули. Бо квіти,зірвані на сонці швидко в'януть. Що діти зробили неправильно? Чому? Пам'ятайте, що, зриваючи багато лісових квітів, ми нівечимо природу. Є рослини, яких у природі залишилося дуже мало, їм загрожує знищення, зникнення.Тому їх занесено до Червоної книги. Це підсніжник, сон-трава, конвалія, первоцвіт. 
3. Читання вірша 
Не рвіть квіточок – красу! 
Дивіться: квітка п'є росу.
 Вітерець гойдає у траві 
Листочки всміхнені, живі. 
В травичці любо їм рости,
 і їх не скривдиш , знаю, ти. 
Добром хай серце зігрівають 
Красуні скромні лісові. 
Не зривайте квіти, діти, 
дайте їм на радість квітнуть, 
Хай лісочок прикрашають, 
з сонцем, вітром розмовляють. 

4.Складання пам'ятки «Будь природі другом» 
Пам’ятка «Будь природі другом» 
1. Не рвіть на луках і в лісах багато квітів. 
2. Кожна квіточка ― вам на радість, кожна рослинка ― для вашого добра, кожна травинка ― для вашого здоров’я. 
3. Збираючи лікарські рослини, завжди залишайте частину, щоб вони росли і надалі. 
4. Не збирайте з беріз сік, бо вони загинуть. 
5. Не ламайте даремно гілок дерев і кущів. 
6. Їстивні ягоди, горішки збирайте так, щоб не пошкодити гілок. 
7. Не пошкоджуйте кору дерев. 
8. З особливою увагою ставтеся до рослин, занесених до Червоної книги. 
9.Саджайте дерева, кущі, квіти доглядайте їх ― тоді наша земля, ваше шкільне подвір’я стануть ще кращими, повітря буде чистішим, бо ж рослини ― це «зелені легені» планети. 

Ми всі господарі природи, тож збережемо її вроду! Дорогі діти! Пам’ятайте! До краси можна торкатися тільки серцем, а не руками. 

Підсумок уроку 
- Як поділяються рослини за зовнішнім виглядом? (дерева, кущі,трави) 
-Які рослини ростуть весною? 
- Чому потрібно охороняти рослини? 

Домашнє завдання (завдання в зошиті)

Лучишин Христина Вячеславівна студентка 4-го курсу ЛНУ ім. І. Франка Педагогічного коледжу
Категорія: Уроки | Додав: Khrystyna (13.11.2011) | Автор: Лучишин Христина Вячеславівна E
Переглядів: 11874 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!