Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Слова, близькі за значенням (синоніми)

Тема. Слова, близькі за значенням ( синоніми ).
Мета: розширювати знання про слова, близькі за значенням (синоніми), формувати поняття про синоніми, вміння добирати синоніми, вживати їх у мовленні, збагачувати словниковий запас;
розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу;
виховувати любов до української мови.
Обладнання: куб, смайлики, картки з синонімами, картки для самостійної роботи, мікрофон, кросворд.

                                                                                   Хід уроку

I Організація класу
II Перевірка домашнього завдання

1.Вправа «Кубування».

- Пригадай слово з прямим і переносним значенням.
- Що таке багатозначні слова?
- Пригадай будь-яке багатозначне слово.
- Що таке омоніми?
- Що означають слова-омоніми в домашньому завданні?
- Назви будь-який омонім.
2.Робота над скоромовкою.
Я собаку любить буду, побудую йому буду.
- Прочитайте скоромовку різними темпами.
- Знайдіть омоніми.
- Що вони означають?
- Назвіть орфограми.
- Які розділові знаки зустрічаються?
- Вивчіть скоромовку напам’ять.
- Запишіть її з пам’яті.
- Обміняйтеся зошитами і звірте написане з записом на дошці.
3.Словникова робота.
- Які букви закриті смайликами?
Ос.нь, д.ктант, зна..я, кор.дор, ін..й, б.бл.отека, смород.на.
- Запишіть слова у зошит з коментуванням. Орфограми підкреслюйте.
III Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, які пишуться по-різному, але близькі за значенням, дізнаємось, як вони називаються і навчимося використовувати їх у своєму мовленні.
- Щоб дізнатися, як називаються ці слова, складіть слово з кожної другої літери нашого словничка (синонім). Запишіть у зошит назву нашої теми «Синоніми».
- Отже, що таке синоніми?
- Урок ставить нам такі завдання:
• Пригадати раніше вивчене;
• Дізнатись щось новеньке;
• Вчитися розрізняти;
• Вчитися добирати.
IV Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1.Редагування тексту.

- Послухайте текст, записаний на дошці, і скажіть, яку помилку ви помітили?
Діти прийшли до шкільного саду. Діти згрібали сухе листя, обрізали гілки, готували дерева до зими. Діти працювали дружно і весело.
- Як можна уникнути цієї помилки?
- Якими словами можна замінити слово діти ?
- Що ви можете сказати про ці слова?
- Отже, для чого потрібні синоніми?
2.Хвилинка-цікавинка.
- Термін «синонім» походить від грецького слова synonymos, що означає однойменний. Є деякі слова – «рекордсмени». Так, слово «йти» має понад 30 синонімів, а до слова «говорити» словник подає понад 70 синонімів.
3.Робота з підручником.
с.58, впр.121 – Прочитайте подані слова.
- Згрупуйте і випишіть у два рядки слова, близькі за значенням.
- Слова будемо писати на дошці по черзі.
- Як називаються записані групи слів?
4.Вправа «Знайди пару».
- У вас на партах лежать картки зі словами. Знайдіть серед однокласників того, у кого є синонім до вашого слова:
друг – приятель стежка – доріжка
заметіль – віхола галас – гамір
школяр – учень обличчя – лице
горе – нещастя алфавіт – азбука
житло – будинок чорногуз – лелека
робота – справа
V Динамічна пауза.
- Пограйте у парах, які ви утворили, у гру «Летіла корова, сказала слово».
VI Закріплення вивченого матеріалу.
1.Вправа «Влучний вибір».

- Прочитайте синонімічний ряд:
Багряний, рум’яний, червоний.
- Доберіть з цього ряду влучне слово в речення:
Щічки у дівчинки були ….. .
На сході небо стало ….. .
На столі лежало ….. яблуко.
- Перший ряд запишіть перше речення, другий ряд – друге речення, третій ряд – третє речення.
- Прочитайте, які речення ви записали.
2.Самостійна робота на картках.
- До поданих слів доберіть синоніми ( сильні учні – 2 і більше, слабші – по 1 ).
Будинок - ………. ( дім, споруда, хата, житло, оселя ).
Сміливий - ………. ( відважний, хоробрий, безстрашний ).
Веселий - ………. ( радісний, щасливий ).
3.Робота в групах. Гра «Хто більше ?».
- Об’єднайтесь у групи за допомогою лічилки «Вересень, жовтень, листопад».
- Хто більше запам’ятає слів-синонімів до слова «ліс» з уривку з вірша Олександра Підсухи «Мова»:
Ой, яка чудова українська мова.
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс, є іще байрак.
- Усно складіть речення з будь-яким словом.
VII Підсумок уроку.
1.Вправа «Інтерв’ю». (кореспондент – підготовлений учень)

- Про що дізналися на уроці?
- Що вам найбільше сподобалось?
- Який найбільший ваш успіх?
- Що запам’яталось?
VIII Домашнє завдання.
с. 60, впр.125 – вилучити зайве слово, інші записати.
Кросворд ( додатково ).
- Доберіть синоніми до поданих слів:
1. Страва, корм, пожива. їжа
2. Відвага, хоробрість. сміливість
3. Праця, труд. робота
4. Учень, хлопець. школяр
5. Шлях, путь. дорога

Категорія: Уроки | Додав: (31.10.2017) | Автор: Давидова Наталія Павлівна E
Переглядів: 1723 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!