Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Урок 3 Тема. Сонячне світло і тепло
Мета: розширити уявлення про сонячні промені, особливості їх падіння на поверхню Землі, про висоту сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі; вміння вимірювати довжину тіні від гномона, встановлювати залежність між висотою сонця на небосхилі й довжиною тіні від гномона, між висотою сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на землю; формувати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслід-кові зв'язки в природі; виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та охороняти й примножувати природні багатства. ХІД уроку І. Перевірка домашнього завдання 1. Фронтальне опитування.
2. Індивідуальне опитування. Картка 1. Пояснити за допомогою дослідів, що тверді тіла мають різні властивості. Картка 2(груповезавдання). Зобразити молекули газоподібних, твердих речовин та рідини. Картка 3. За допомогою дослідів довести, що газоподібні і рідкі тіла мають свої властивості. Завдання 1. Які тіла, зроблені людиною, оточують тебе в класі? Завдання 2. Якими предметами, що виготовлені з однієї і тієї самої речовини, користується твоя сім'я. іі. мотивація навчальної діяльності
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Актуалізація опорних знань учнів
V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу 1. Вступна бесіда вчителя.
Сонячні пломені проникають через прозорі тіла (скло та інші). Вони несуть світлову енергію, без чого неможливе життя на Землі. Сонячні промені не проникають через непрозорі предмети. (Продемонструвати дослід, як утворюється тінь від будь-якого непрозорого предмета.) Не всі промені однаково нагрівають поверхню землі. Найбільше нагрівають ті, які падають прямовисно, коли сонце знаходиться високо на небосхилі. А якщо сонце стоїть низько на небосхилі, то промені падають на земну поверхню косо. Вони віддають менше тепла і менше нагрівають поверхню землі. Висота сонця на небосхилі змінюється протягом доби, протягом кожної пори року. (Практично пояснити за допомогою наочних посібників.) Роль тепла і світла для тварин, рослин і людей, передачу сонячної енергії на землі від рослин, які «запасають» її у вигляді поживних речовин, до тварин і людей можна проілюструвати схемою. 2. Практична робота з гномоном. За допомогою гномона (дерев'яний кілок висотою 1 м) визначається висота сонця на небосхилі протягом кожної пори року. Ця робота проводиться сонячного дня. Викликаються три учні (на освітлене місце). Один учень ставить вертикально на землю гномон, а інші два учні за допомогою рулетки виміряють довжину тіні від гномона, позначивши рисочкою місце, де закінчується тінь. Найменша довжина тіні від гномона протягом доби опівдні, а протягом року — влітку. Найдовша тінь протягом доби вранці та ввечері, а протягом року — взимку. VI. Закріплення та осмислення знань 1. Робота з підручником (С. 32—33). 2. Інтерактивні технології кооперативного навчання. Завдання. Щоб їжачкові було тепленько взимку в його хатинці, допоможемо йому відібрати листочки, які є відповідями на такі запитання.
(На листочках є різні вислови, серед них — відповіді на поставлені питання. Діти попарно відбирають листочки з правильними відповідями і наколюють на голочки Їжачка.) VII. Узагальнення та систематизація знань Робота в зошиті за поданими завданнями (С. 27). VIII. Підсумок уроку
IX. Домашнє завдання
| |
| Переглядів: 2152 | Рейтинг: 0.0/0 |
| Всього коментарів: 0 | |
