Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Світ краси та зачудування у творчості Михайла Григоріва. Михайло Григорів збірка віршів «Вези мене, конику» та «Зелена

                                                        Чаплигіна Наталія Анатоліївна,

                                                                               вчитель початкових класів,

                                                         вища категорія,

                                                        Уманська гімназія № 7

                                                        Уманської міської ради Черкаської області

                    

                                 УРОК ЗІНТЕГРОВАНОГО ЗМІСТУ

               за підручником «Хрестоматія сучасної дитячої літератури

                                             для читання в 3, 4 класах»

 

Тема.  Світ краси та зачудування у творчості Михайла Григоріва.     

            Михайло Григорів збірка віршів «Вези мене, конику» та «Зелена    

            квітка тиші».

Мета: формування ключових компетентностей, зокрема: вміння вчитися:

            організовувати робоче місце, планувати свої дії, орієнтуватися в часі та  

            берегти його, доводити роботу до кінця, бути наполегливим; читацької:

            володіти комплексом читацьких знань, умінь і навичок, розуміти тексти

             різних жанрів, вміти висловлювати ціннісні судження щодо прочитаного;

            загальнокультурної: вміння будувати стосунки на толерантній основі, ово

           лодівати формулами мовленнєвого етикету, узгоджувати свою поведінку

           із загальноприйнятими моральними нормами і культурними цінностями;

           предметних компетентностей: розпочати знайомство учнів з творчістю

           Михайла Григоріва для дітей; розширювати уявлення про тематику та озна

           ки віршів-верлібрів як жанру; навчатись орієнтуватись у книжках-збірках;

           формувати уміння самостійно й продуктивно працювати з дитячою книж

           кою, формувати навички виразного читання, орієнтуватися у світі книжок,

           прищеплювати смак до читання.

        Розвивати творчу фантазію, уяву, спостережливість, уміння аналізувати,

        робити висновки, висловлювати та доводити власну думку.

       Виховувати любов до рідного слова, загальнолюдські цінності особистості.

Тип уроку: урок зінтегрованого змісту.

Обладнання: портрет Михайла Григоріва, ілюстрації до віршів, добірка збірок

          віршів М.Григоріва «Зелена квітка тиші», «Вези мене, конику», роздаткові

          картки для роботи в групах, презентація, тексти віршів «Зайчик і квіти»,

          «Росинки», «Осінь у Карпатах».

 

                                                     Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Підготовча робота.

1. Вступна бесіда

   - Чи готові ви, мої маленькі читачі, до нових зустрічей і знайомств, помандрувати цікавими сторінками сучасної дитячої книги? Тоді – у подорож!

Щоб розгадати прізвище та ім’я автора, чиї твори ми сьогодні будемо читати, пограємо у гру «Дешифрувальник». Закресліть у поданих на дошці рядках букви Ф, Д та прочитайте.

Гра «Дешифрувальник» (закреслити букви Д,Ф)

ФДМДИФДХФАДДЙЛДДФОФФФГДДФРДФДИГДДОДДФРФДІФФДВ

  • Хто здогадався, з творами якого автора ми будемо знайомитись на уроці?

2. Робота з виставкою книжок з теми (Михайло Григорів «Зелена квітка тиші», «Вези мене, конику»)

   -  Діти, подивіться на книжкову поличку. Як називаються ці книжки?

   -  Хто їх автор?

   -  У книжках вміщено один твір чи багато? Як пересвідчитись?

   -  Подивіться і визначте, твори якого жанру ми будемо читати? (Верлібри)

ІІІ. Читання вчителем уголос художніх творів.

 Ми з вами також не вбоїмося і відшукаємо вірші-верлібри у збірочці М.Григоріва «Вези мене, конику». Я пропоную вам зараз їх послухати.

(Вчитель читає вірші «Зайчик і квіти», «Росинки», «Осінь у Карпатах»)

 

ІУ. Бесіда-міркування про прочитане.

1. Бесіда за змістом вірша «Зайчик і квіти»

- Про кого розповідається у вірші? (про зайчика)

- Яким ви його собі уявляєте?

- Чому зайчик зупинився?

- Яким словом можна замінити слово згойднулася? (затремтіла)

- Пофантазуйте, що далі відбулося з квіточкою?

- Якою ви собі її уявили?

- Які, на вашу думку, почуття охопили зайчика в цю мить?

Творча робота в парах

Гра «Я продовжу»  (З тексту вірша ( на роздаткові картки) учні мають виписати з вірша усі дієслова, визначити їх час і рід; дібрати ряд дієслів, якими можна передати почуття зайчика) (Наприклад, дивився, мріяв, милувався, захопився, відчував…)

2. Бесіда за змістом вірша «Осінь у Карпатах»

- Хто літав поміж гір? (листочок)

- Яким був його політ? (безшумним)

- Знайдіть у вірші слово-звертання. Хто міг звернутися до листочка?

- Уявіть, з гілки якого дерева міг відірватись листочок?

Творча робота в групах

Гра «Мені листочок розповів» ( Записати (на роздаткові картки) п’ять словосполучень   прикметник + іменник,  які  покажуть    усе,   що   побачив

листочок, літаючи поміж горами)

3. Бесіда за змістом вірша «Росинки»

- Чи можна назвати росу явищем природи?

- Коли в природі можна побачити росу?

- З чим можна порівняти краплинку роси?

- Які народні прикмети, пов’язані з росою, ви знаєте?

- Які почуття викликає у вас цей вірш?

Творча робота в парах

Гра «Розвідники» ( З тексту вірша (на роз даткові картки) виписати слова, вжиті в переносному значенні)  

Фізкультхвилинка

У. Самостійне ознайомлення учнів з новою книжкою, яку вони мають читати.

   - Зараз ви самостійно прочитаєте вірші Михайла Григоріва, які увійшли до збірки «Зелена квітка тиші» (Робота з «Хрестоматією сучасної української дитячої літератури для читання в 3,4 класах»)

УІ. Самостійне читання учнями мовчки запропонованих вчителем творів.

   (За завданням учителя учні читають вірші на сторінках 93-95)

УІІ. Виявлення та оцінка вчителем якості самостійного читання – розглядання книжки та прочитаних з неї творів.

 

1. Бесіда за змістом прочитаного

  • Який вірш вразив вас найбільше?
  • Чим саме?
  • Які особливості форми поезії ви помітили? (майже відсутні розділові знаки і велика літера)

 

2. Бесіда за змістом вірша «Наввипередки з дощем»

  • Прочитайте поезію, яка починається словами наввипередки з дощем.
  • Що вас здивувало?
  • Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.
  • Для чого, на вашу думку, автор використав їх у вірші?
  • Знайдіть слова, у яких звуків більше, ніж букв.
  • Доберіть спільнокореневі слова до слова  дощем.

3. Бесіда за змістом вірша «Озирнулися дощі»

Творча робота в парах

Використовуючи букви, що містяться у слові парасолька, утворити нові слова і записати їх у зошит з української мови.

(зразок виконаного завдання: пара, соль(нота), праска, рак, карась, роса, Параска, рапс, лось, сапка, сапа, роль, пароль …)

4. Бесіда за змістом вірша «В за тишинах білого сяйва»

5. Бесіда за змістом вірша «Грається сніг»

6. Бесіда за змістом вірша «Розливає тишу»

7. Бесіда за змістом вірша «У привечірніх борознах»

8. Бесіда за змістом вірша «Веселі дзвоники криниць»

8. Робота у парах. 

Заучування поезій напам’ять. Конкурс читців-декламаторів.

  • Вибрати вірш, що найбільше сподобався і вивчити його напам’ять (2 хв)

9. Робота в групах

Завдання для 1,2,3,4 груп: використовуючи подані слова, створити власні вірші-верлібри.

Завдання для 5 групи: написати сенкан зі словом верлібр.

УІІІ. Рекомендація до позаурочної діяльності на наступні два тижні.

  • Я ставлю збірочки «Зелена квітка тиші» та «Вези мене, конику» в куточок читача і раджу вам прочитати вірші з цих книжок. За бажанням можете вивчити вірш, що найбільше сподобався напам’ять, зробити ілюстрацію до вірша, спробувати скласти свій вірш-верлібр.

                                     

 

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (16.01.2025) | Автор: Чаплигіна Наталія Анатоліївна
Переглядів: 84 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!