Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Термометр

Урок 4

Тема. Термометр

 

Мета: сформувати поняття термометр; виробляти уявлення про влас­тивості рідин розширюватися під час нагрівання та стискуватися під час охолодження, вміння користуватися термометром (визначати, записува­ти і читати його показання), цілеспрямовано сприймати (спостерігати) перебіг і результати дослідів, доводити власну думку; виховувати зосере­дженість та уважність під час виконання практичної роботи.

Обладнання: термометри (кімнатний, зовнішній, медичний, водяний), роздаткові моделі термометрів на кожну парту, склянки з теплою, гаря­чою та холодною водою (одного об'єму).

ХІД уроку

І. Перевірка домашнього завдання

1.   Фронтальне опитування.

  • Що належить до неживої природи?
  • Що належить до живої природи?
  • Що дає для землі сонце?
  • Від чого залежить нагрівання поверхні землі?
  • Що таке світлова енергія?
  • Що таке сонце?

2.   Індивідуальне опитування.

Завдання 1. Розповісти, як практично визначається висота сонця за допомогою гномона.

Завдання 2. За малюнком в зошиті (С. 27) пояснити, як поширюють­ся сонячні промені. Які з них більше зігрівають землю?

Завдання 3. Чи потрібне сонце рослинам, тваринам і людям?

3. Використання інтерактивних технологій навчання.

Сидить хворий «зайчик» з перев'язаною головою. Під лапкою три­має лінійку (олівець, ручку).

  • Діти, до нас на урок прибіг Зайчик, він хотів щось цікаве нам роз­повісти. Та по дорозі зустрів холодного Вітрюгана. Той люто дихнув на маленького Зайчика холодом, і бідний зайчик захворів. Заболіла його голівка, йому стало холодно, і він вирішив полікуватися. Як ви гадаєте, з чого він почав своє лікування?

Діти пояснюють, що Зайчику потрібен термометр, а не лінійка.

  • А для чого ж йому термометр? (Щобвиміряти температуру.) (Замість лінійки Зайчаті ставиться модель термометра.)

II.  Повідомлення теми і завдань уроку

  • Гаразд, але ж ми нічого не знаємо про термометр. Як ви думаєте, яку тему уроку нам слід сьогодні обрати?(«Термометр»)

III. мотивація навчальної діяльності Практична робота

На парті — три склянки води (холодна, тепла і гаряча). Учні працю­ють в парі. Один учень бере спочатку склянку з холодною водою, потім — з теплою. Робить висновок, що вода в другій склянці тепліша. Другий учень спочатку бере склянку з гарячою водою, потім — з теплою. Ро­бить висновок, що вода в другій склянці холодніша. Відповіді не збігли­ся: у першого учня друга склянка з водою виявилась теплішою, а в дру­гого — холоднішою.

  • Чому ми отримали різні відповіді? Діти висловлюють свої міркування.

IV. Актуалізація опорних знань учнів

1.   Розгадування ребуса.

Термометр

2.   Демонстрування термометрів.

  • Як можна назвати всі ці прилади?
  • Для чого вони використовуються?
  • Де ви їх бачили?
  • Як користуються ними люди?

V.     сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Ознайомлення з порядком визначення та правильним записом тем­ператури.

2. Ознайомлення з будовою термометра.

3. Практична робота. Демонстрування дослідів (С. 85).
Ознайомлення з властивістю води — розширюватися під час нагрі-
вання й стискатися під час охолодження (дослід 1, 2).

4.   Узагальнення спостережень учнів.

  • Не тільки вода має властивості розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні, а й усі інші родини. Ми знаємо молекуляр­ну будову речовин, зокрема рідин. Молекули розташовані не дуже близь­ко одна до одної і весь час перебувають у русі. Коли рідини нагріваються, молекули починають рухатися швидше, відстані між ними збільшують­ся, рідина розширюється. При охолодженні рідини молекули рухаються повільніше, відстані між ними зменшуються, і рідина стискається.

5.   Робота з підручником (С. 83—85).

VI. Фізкультхвилинка

VII.   Проведення інструктажу з техніки безпеки при користуванні тер­мометрами, що заповнені ртуттю (С. 85, «Запам'ятай»)

VIII.Закріплення та осмислення знань

1.   Робота в зошитах (С. 28).

2.   Вимірювання температури повітря і запис показань:

а) в класі;

б) на вулиці.

3.   Виміряти температуру тіла і правильно записати показання термо­метра.

IX. Підсумок уроку

  • З якими приладами познайомилися на уроці?
  • Назвіть види термометрів.
  • Для чого людині служать термометри?

X. Домашнє завдання

  1. Прочитати статтю підручника (С. 83—85), підготувавши відповіді на запитання.
  2. Визначити та записати показання термометра на вулиці та вдома (про­тягом тижня).

Категорія: Уроки | Додав: Natali (24.11.2013)
Переглядів: 1475 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!