Українська дерев’яна іграшка.
Вашій увазі пропонується підбірка матеріалів про українські народні дерев’яні іграшки , призначена для використання вчителем на уроках технічної праці в 5-6 класах , яку підготував вчитель-методист НВК «Уманська міська гімназія-школа естетичного виховання»
Вдовиченко Андрій Андрійович.
Історичні відомості.
Перші іграшки виникли дуже давно. Ще в стародавньому Китаї та Єгипті вже були дитячі забавки.
На території України найдавніші прототипи іграшки були виявлені в селі Мезин Коропського району Чернівецької області. Це були фігурки звірів, тварин,виготовлені з мамонтового бивня, близько 25 тис.років тому.
Дитячі іграшки давніх слов’ян були знайдені під час розкопок на Наддніпрянщині. Це- дерев’яні коники, качечки, датовані ,приблизно, 10-11 століттям.
У другій половині 18 століття, внаслідок розвитку в Україні ярмаркової торгівлі,розпочалося масове виробництво забавок на продаж. Переважну більшість дерев’яних іграшок становили
вироби так-званого ремісничого характеру- дерев’яні вітрячки,деркачі, фурхала, свищики, торохтушки, стільчики, змійки, фігурки людей, пташок, звірят, тощо. Всі вони яскраво розмальовані.
Найбільше дерев’яних іграшок виготовляли на Прикарпатті у Яворові (Львівська обл..). Це різноманітні візочки з драбинками, кониками, іграшкові меблі, іграшкові музичні інструменти.
Іграшки виготовляли з деревини різних порід, яка росла і використовувалась у практичній діяльності регіону. Однак перевагу надавали хвойним і м’яким : сосні, липі, осиці, тополі і ліщині. З твердих застосовували бук , клен, дуб, горіх, грушу.
Інтелектуальними іграшками були різноманітні «мороки» (головоломки), які виготовляли із підручних деревних матеріалів - трісок, лози, патичків. Дуже поширена була іграшка-зброя «рогатка»
Першим збирачем і дослідником української іграшки був священник із Суботова Марко Грушевський. В 1904 році він опублікував свою працю-дослідження «Дитячі забавки та ігри усякі».
Народна іграшка з дерева - це специфічний витвір : вона має пізнавальну цінність для дитини, відображає явища реального світу в доступних їй формах.
Іграшка з дерева – тепла, легка, зручна у грі і зараз знаходить своє місце в побуті людей, та послідовників у її виготовленні.
Технологічна карта виготовлення традиційної іграшки з фанери.
(зразок)
№ Технологічні Поопераційні Інструменти
операції зображення та матеріали
1. Розмічання деталей виробу
Копіювальний папір, шаблони, олівець
2. Випилювання деталей виробу
Лобзик, пристосування для пиляння
3. Остаточна обробка і оздоблення деталей виробу
Рашпиль, наждачний
папір,фарби, випалювач.
4. З’єднання деталей виробу
Молоток. клей,цвяхи.
5. Випробовування і презентація виробу.
І, на додаток, кілька сучасних іграшок, виготовлених учнями гімназії і з використанням традиційних матеріалів та стилізацією під українські народні.
Використана література
Рихвк Е.В. «Майструємо з деревини». - Літера ЛТД, 2004 ;
Коваленко В.І. «Об’єкти праці для 5-го класу» - «Освіта», 2009 ;
Ярошник І.Я. «Ажурне випилювання виробів з фанери» - Київ, «Шкільний світ»,2011 ;
Тимків М.І. «Усі уроки трудового навчання(хлопці). 5-9 класи. Вироби з деревини та креслення до них» - Харків, «Основа», 2011 ;
Терещук Б.М. , Загорний В.К. «Трудове навчання для хлопців-5 клас» - Київ, «Генеза» ,2013 ;
Бойко В.П. «Історія української іграшки» - Київ , «Шкільний світ», 2005 ;
Сердюк І.С. «Нетрадиційні уроки з трудового навчання» - Умань, 2000.
Передивитись повну версію
|