Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Учимося бути культурними у спілкуванні, мовленні, зовнішності

Івасюк Т.І.
вчитель початкових класів
ЗОШ I-III ст.№10
спеціаліст вищої категорії


Урок: Я у світі, 4 клас
Тема: Вчимося бути культурними у спілкуванні, мовленні та зовнішності
Мета:
- вчити учнів бути культурними у спілкуванні, мовленні, зовнішності.
- розвивати комунікативні компетентності.
- виховувати шанобливе ставлення до співрозмовника.
- стимулювати учнів до формування самоповаги та самовиховання.
- спонукати до виконання вивчених правил культурної поведінки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, зошит, презентації, картки для виконання роботи у групах, книжка В.Сухомлинського «Квітка сонця», прислів’я, вірш Надія Красоткіна «Ввічливість двері в серця відчиняє», словничок.

Хід уроку

I. Oрганізаційна частина
- Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Гадаю, що і ви, як і я, дуже раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.

II. Актуалізація знань і мотивація навчальної діяльності.
- Діти, прочитаємо всі разом вислів англійського філософа Джона Ложки.

Слайд №1

Вчитель: Як ви розумієте ці слова?
Відповіді учнів.
Вчитель: Яку людину ми називаємо вихованою?
Відповіді учнів.
Вчитель: А зараз, я хочу запропонувати вам вправу, дати характеристику вихованості учня нашого класу, я починаю ви продовжуєте.
- Даня вихований, бо…(продовжують діти)
4-5учнів.
Вчитель: Давайте пригадаємо тему, яку ми вивчали на минулому уроці?
Відповіді учнів.
Вчитель: Що ж таке культура поведінки і її складові?
Відповіді учнів.

III. Оголошення теми та мети уроку:
«Учимося бути культурними у спілкуванні, мовленні, зовнішності».
Отже, сьогодні на уроці ми будемо вчитися бути культурними у спілкуванні, мовленні, зовнішності.

IV. Формування знань та вмінь.
Вчитель: Український народ мудрий народ і він склад багато прислів’їв про культуру спілкування та культуру мовлення.
На уроці літературного читання ми закінчили вивчати тему:
«Усна народна творчість» і зараз я пропоную виконати таке завдання: «Закінчити прислів’я і пояснити як ви його розумієте?»
1. Робота над прислів’ями.
Слайд №2
Чого вчать ці прислів’я?
Відповіді учнів.
Отже, вони вчать культури мовлення.
Відкрийте словник на ст.138 і ми дізнаємося, що таке культура мовлення.
а)Культура мовлення – це дотримання сталих мовних норм усної та писемної літературної мови, а також свідоме, невимушене, цілеспрямоване, майстерне вживання мовно-виражальних засобів залежно від мети й обставин спілкування.
Культури мовлення вас вчать з дитинства ваші батьки, в школі - вчителі. Також багато видатних людей, педагогів, приділяли в своїй творчості увагу культури мовлення. Серед них: В.Сухомлинський.
2. Робота над оповіданням В. Сухомлинського
Читають учні.
«Навіщо кажуть «Спасибі?»
Дрімучим лісом йшли двоє подорожніх: дідусь і хлопчик. Було жарко, хотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода.
Мандрівники нахилились, напились. Дідусь сказав: «Спасибі тобі, струмочку!».
Хлопчик усміхнувся.
- Чому ти усміхнувся, хлопче? – запитав дідусь.
- Навіщо ви, дідусю, сказали струмочку «Спасибі!»? Він же не живий, не дізнається про вашу подяку, не почує ваших слів.
- Це так. Якби води напитися вовк, він міг би не дякувати. Ми ж не вовки, а люди.
- А знаєш, кого це слово вшановує, звеличує, підносить?
Хлопчик замислився. Він ще ніколи не думав над цією мудрою істиною.
Вчитель: «То навіщо кажуть спасибі»?
Відповіді учнів.
Кого звеличує це слово?
Відповіді учнів.
Як називають людей, які вживають такі слова?
3. Робота з підручником.
Робота в парах. Знайдіть і обговоріть слова прохання, а потім слова подяки.
Які чарівні слова ти знаєш? Вибери серед запропонованих слів спочатку слова прохання, а потім – слова подяки.
Будь ласка, прошу, доброго здоров’я, спасибі, перепрошую, добрий день, на все добре, здрастуйте, даруйте, вибачте, до побачення, привіт, не відмовте в люб’язності, простіть, дякую вам.
Учні називають ці слова.
Вчитель: Як називають такі слова?
(Чарівні, ввічливі)
Вчитель: Діти, якщо ви будете вживати чарівні, ввічливі слова у спілкування, ви будете поважати самі себе і тих, з ким спілкуєтесь, а люди будуть шанувати вас за вашу вихованість і культуру.
Відповідь на запитання «Що ж таке культура спілкування?» ми знайдемо у словнику.
б)Культура спілкування – це ведення культурної розмови між мовцем і слухачем.
Вчитель: А чи може бути спілкування мовчки?
Відповіді учнів.
4. Читання і обговорення оповідання «Обонато» з підручника

Один учений запропонував дітям з африканського племені пограти. Він поставив біля дерева кошик із фруктами і звернувся до дітей: «Той із вас, хто першим добіжить до дерева, отримає всі солодкі фрукти». Коли він зробив знак дітям почати забіг, вони міцно взялися за руки і побігли всі разом,а потім всі разом сиділи й насолоджувалися смачними фруктами.
Вражений учений запитав у дітей, чому вони побігли разом, адже кожен з них міг насолодитися фруктами сам. На це діти відповіли: «Обонато». На їхній мові це означало: «Я існую, тому що ми існуємо».
Хіба можна бути щасливими, якщо всі інші нещасні? «Обонато».
Вчитель: «Чому діти так вчинили?»
Відповіді учнів.
Вчитель: Що означає слово « Обонато»?
Відповіді учнів: Я існую, тому що ми існуємо.
Вчитель: Чи дотрималися діти золотого правила спілкування і давайте його пригадаємо.
Відповіді учнів.
Золоте правило спілкування: Спілкуйся з іншими так, як ти хочеш щоб спілкувалися з тобою.
Чи можемо ми назвати дітей культурними?
Відповіді учнів.
Вчитель: Які дії вказали на високу культуру дітей?
в)Робота в зошиті.
Запишіть значення слова «Обонато».
Фізкультхвилинка
Слайд №3
Вчитель:
А зараз, дивлячись на ці ситуації і репліки, проведіть дослідження.
Які ситуації є прикладом культурного спілкування а які ні.
Відповіді учнів.
Вчитель: До чого може призвести порушення правил культурного спілкування?
Відповіді учнів.
Вчитель: Що ви їм би порадили, порекомендували?
Відповіді учнів.
Слайд №4
Вчитель:
Дивлячись на цей слайд скажіть ,будь ласка, які ще фактори впливають на культуру спілкування?
Відповіді учнів.
Так, зовнішній вигляд.
Вчитель: З ким вам приємніше спілкуватися, з якою дитиною?
Відповіді учнів.
Вчитель:
Ви школярі, до школи повинні ходити у шкільній формі, яка має бути чистою, мати гарну зачісну, чисте взуття, бути чистими і охайними, тоді з вами буде приємно спілкуватися.
Вчитель: Людина, у якої культурне мовлення, спілкування, зовнішність, говорять, що вона дотримується правил етикету.
Чи чули ви таке слово «етикет»?
На дошці записано слово «етикет», діти читають хором.
Робота з словником. Учні читають визначення слова «етикет».
г)Етикет – норми і правила, які відображають уявлення про гідну поведінку людей у суспільстві.
Вчитель: Етикет буває різний, в залежності від життєвих ситуацій.
Види етикету прочитаємо у підручнику.
Читає учень: Етикет буває – телефонний, жалобний, концертний, театральний, весільний, професійний, мовленнєвий.
Вчитель: Ми зупинимося на мовленнєвому етикеті.
5. Робота в групах.
Ділимо учнів на 4 групи, кожна група обирає лідера. Вони виходять до вчителя і витягують завдання, обговорюють в групах і дають відповіді на запитання.
Завдання першої групи
Користуючись пам’яткою «Основні правила мовленнєвого етикету» на с. 45, допиши речення.
 _________________________ вітається той, хто заходить.
 Залишаючи приміщення, __________________________.
 Молодший першим вітається ______________________.
 Чоловік першим вітається _______________________.
 ____________ односельцями і навіть з незнайомими людьми.
 Батьки не повинні _____________________________.
 __________________ грубі, лайливі, образливі слова.
 Слухай перший, говори ________________________.
 Щоб бути щасливим, потрібно бути ______________..
 Не заживає рана від лихого _____________________.
Завдання другої групи
Знайти фрази, які містять слова, що засмічують мовлення.
o Я, значить, дивлюся, а він, значить, …
o У своєму мовленні вживай слова, значення яких розумієш.
o Вона, коротше, говорить, говорить, а я, коротше, …
o У Наталі волосся коротше, ніж Тетяни.
o Цей вислів дуже складний.
o Я, цей, пішов у кіно, а там, цей…
Завдання третьої групи
Познач галочкою характеристику вихованої людини, що стосується культури спілкування.
□ Не галасує
□ Економить час інших
□ Охайна в одязі
□ Виконує обіцянки
□ Говорить, не ображаючи інших
□ Уміє слухати інших

Завдання для четвертої групи
Зафарбуй у кожному рядку кожну третю букву. Прочитай головне правило культурної поведінки, запиши його.

Діти справилися із завданням, похвала вчителя.
Вчитель: Діти, я бачу у вас на обличчі з’явилася посмішка.
А чи допомагає посмішка у житті?
Відповіді учнів.
Слайд №5
Слайд №6
Учні по черзі читають вислів про посмішку.
Вчитель:
А зараз дітки поверніться один до одного і подаруйте один одному посмішку.
Що ви відчули?
Відповіді учнів.
д)Інтонація у спілкуванні, читання вірша Надії Красоткіной «Ввічливість двері й серця відчиняє»
Ввічливість двері в серця відчиняє —
Силу велику скрізь ввічливість МАЄ.
Лагідним треба нам бути з близькими,
А не поганими і НЕ ЛИХИМИ.
Треба забути про гнів і про зло,
Щоб поруч з нами всім тепло БУЛО.
Заздрість погану закинь далеченько,
Щоб стало світлим і добрим СЕРДЕНЬКО.
Вирви з душі ти гординю, і лінь
І якнайдалі від себе ЗАКИНЬ.
Правила вивчи усі послідовно
І з усіма ти поводься ТАКТОВНО.
З малку навчися людей поважати,
Слово хороше учися КАЗАТИ.
Ти доторкнись до людини душею,
І усміхнися чарівно ДО НЕЇ.
Будь вольовий і завжди терпеливий
Добрий, уважний, гуманний, ПРАВДИВИЙ.
Сонце відразу всміхнеться й розквітне,
Як твоє серденько стане ПРИВІТНЕ.
Гарно учися з людьми спілкуватись,
Але ніколи не смій ЗАЗНАВАТИСЬ.
Всі ми живемо в суспільстві людському,
Треба нам добре поводитись В НЬОМУ.
Бо без людей хто з нас зможе прожити?
Треба з людьми уживатися ВМІТИ.
І зрозуміти давно всім пора
Люди приходять у світ — ДЛЯ ДОБРА!
Вчитель: То для чого приходять люди у світ?
Відповіді учнів: для добра!
6. Перегляд мультфільму «Культура спілкування, мовлення».
Обговорення і висновок.
Вчитель:
Так діти буває і серед людей. Слово має велику силу. Пам’ятайте про це.

V. Підсумок уроку
Яке спілкування ми називаємо культурним?
Яким повинно бути мовлення культурної людини?
Бесіда.
Діти, підніміть руку, хто вважає, що він дотримується правил культурного спілкування і мовлення?
А кому ще треба попрацювати над собою?
Дуже добре ,діти, що ви знаєте, які недоліки у вас є і я думаю, що ви будете старатися виправлятися.



Джерело: https://ivasukt18.blogspot.com/2018/02/blog-post.html
Категорія: Уроки | Додав: ivasukt18 (09.02.2018) | Автор: Івасюк Тетяна Іванівна E W
Переглядів: 926 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!