Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Урок духовності
УРОК ДУХОВНОСТІ
Надруковано у посібнику "Інноваційні технології в початковій школі"
К.2008
Штангей Вікторія Вікторівна
вища категорія, учитель-методист, Мошурівська ЗОШ

Тема. Людина починається з добра.

Мета. Формувати уявлення про внутрішній світ людини; розвивати вміння осмислювати духовні
цінності; спонукати на добрі справи.

Обладнання: картки.

Хід уроку

І Організація класу.
ІІ Повідомлення теми уроку.


1. Вступна бесіда.


Прочитайте тему уроку. Щоб стати доброю людиною,
що для цього треба?
Життя людини – складний механізм, який залежить не
тільки від зовнішніх умов, але й від внутрішнього світу
людини. Внутрішній світ людини – поняття складне. Лю-
дина народжується, росте, набирається досвіду, розвива-
ється. Розвивається і людство. У процесі свого розвит-
ку воно проходить непростий шлях. Можуть змінювати-
ся звичаї, культура народу, та незмінним залишається
прагнення зрозуміти своє місце в житті, прагнення до
внутрішньої досконалості.
У кожної людини є свої моральні цінності – це те,
що вона найбільше цінує в житті, що для неї святе,
чим керується у своїх вчинках. Люди, які оточують
нас, оцінюють наші вчинки, вбачають у них добро чи
зло.

- Як ви розумієте, що таке добро? А що зло?

Доброта
світло мова мудрість праця живе творить
в житті душі душі над в серці чудеса
собою

- Що таке доброта?

Доброта – це світло в нашому житті.
Доброта – це мова душі.
Доброта – це мудрість душі.
Доброта – це постійна праця над собою.

- Де живе доброта?

Доброта живе у нашому серці.

- Яку роботу виконує доброта?

Доброта творить чудеса.

2. Вірш.

Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.

- Що б сталося із світом, якби у ньому не залишило-
ся добра?

- Що ви відчували, коли вам робили добро?

3. Робота над думками мудрих.

- Як ви розумієте ці вислови?

« Доброта – це мова, на якій можуть говорити німі і
чути глухі.»
« Шляхом зла не ходять до добра.»
« Коли хто – небудь робить для іншого добру справу,
радійте! Зразу дві людини стали щасливими!»

- Знайдіть словам своє місце.

« Добра людина із доброї скарбниці серця свого вино-
сить …, а зла людина - … .

4. Слухання і обговорення казки.

- Як ви гадаєте, що краще: розум без добра, чи добро
без розуму?

У одному королівстві жив король. Він був непога-
ною людиною і дуже любив природу. Одного разу,
мандруючи своїм королівством, він побачив, як сільсь-
кі хлопчаки стріляли із рогаток у птахів. Це дуже роз-
сердило короля. Він наказав, щоб люди приносили йо-
му у палац живих птахів. Невдовзі його палац напов-
нився величезною кількістю різноманітного птаства.
Якось до короля завітав мудрець із сусіднього ко-
ролівства. Він побачив цих птахів і запитав:
- Для чого тобі стільки птахів?
- У мене добре серце і я захищаю їх від злих дітей.
- У тебе добре серце. Ти любиш птахів, але ніхто їм
не приніс скільки зла, як ти! – сказав мудрець.
Король дуже здивувався.

5. Роздум.

- Уявіть, що кожен із вас мудрець. Поясніть королю,
чому він зробив зло?
(Відповіді дітей.)

6. Продовження роботи над казкою.

- Чому я зробив зло? Я ж спас птахів! – запитав ко-
роль.
- А хто пташенят годує? – запитав мудрець.
- Яких пташенят? – здивувався король.
- У пташок, які живуть у тебе в палаці, залишились
десь у лісі малі пташенята. Хто їх годує?
- Про це я не подумав, - зізнався король.
- В усіх гніздах тепер мертві пташенята. Ти захистив
цих птахів, але згубив у п’ять разів більше!
- Ох, як важко бути добрим! – скрикнув король.
На те мудрець сказав:
- І добро треба робити з розумом. Розум без добра –
це дуже погано. Але й добро без розуму теж не є
кращим.

- Чого вчить ця мудрість?

- Як ви на місці короля захистили б птахів?

Із казки ви дізналися, що добро треба творити, по-
думавши про те, чи не принесе воно комусь прикро-
щів. Іноді і зло прикривається добром.
Усе в цьому світі взаємопов’язане. Усі ми залежимо
один від одного. І від того, добрі чи злі люди оточу-
ють нас, залежить і наш настрій, самопочуття, впевне-
ність в житті.

- Як довго ви пам’ятаєте добрі вчинки інших людей?

- Чи потрібно розповідати про добро, яке ти робиш
іншим людям?

Коли тебе в важку хвилину
Людина виручить з біди,-
Про це добро, аж поки віку,
Ти, синку, пам’ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно
Ти зробиш сам добро колись,-
Про це забудь, аж поки віку,
Мовчи й нікому не хвались.

7. Слухання притчі.

- Як ви розумієте поняття «добре ім’я?»

Жив собі один чоловік. Був він дуже праведний і
дуже старий, що вже й правнуків діждав. Люди дуже
поважали його, йшли до нього за порадою.
Коли прийшов час дідові помирати, син заплакав
і сказав: « Тату, навчіть мене, як мені жити без вас на
світі?» А старий і каже: « Як ти народився, то ми всі
раділи, а ти плакав. Живи так, щоб як доведеться тобі
помирати, так щоб усі плакали, а ти один радів.»

- Поясніть слова дідуся. Як треба жити?

ІІІ Підсумок уроку.

- Чи змусив вас замислитись наш урок? Над чим ви
замислились?

- Потрібен вам був цей урок? Візьмете його собі чи
можливо віддасте його мені назад?

Технологія «Мікрофон».

- Що значить бути доброю людиною?
Категорія: Уроки | Додав: (04.02.2013)
Переглядів: 1268 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!