Тема: Збільшення і зменшення числа на кілька одиниць.
Мета: На основі практичних дій розкрити зміст понять «на... більше», «на... менше»; вчити розв’язувати задачі, які містять такі поняття; вдосконалювати навички усної лічби; розвивати логічне мислення, увагу, навички роботи в парах та пізнавальну активність учнів; прищеплювати любов до математики, виховувати цілеспрямованість та наполегливість.
Обладнання: Презентація в програмі PowerPoint до теми уроку, мультфільм, набір геометричних фігур для кожного учня, предметні малюнки, картки із завданнями для роботи в парах, конверт-лист від Пані Задачі із задачами, карта подорожі, сигнальні картки, набір карток з цифрами для кожного учня.
Хід уроку
І. Організація класу
- Що нам треба зробити, щоб розпочати урок?
Аутотренінг
Щоб урок нам розпочати,
Треба разом промовляти:
«Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання».
- У нас сьогодні дуже багато роботи. Тож, згадаємо наш девіз:
(Слайд 1 «Тема уроку та девіз»)
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ви повинні навчитися збільшувати і зменшувати числа на кілька одиниць, складати за малюнками задачі та розв’язувати їх. Це і є тема нашого уроку.
Інтерактивна вправа «Очікування»
- Діти, що ви очікуєте від уроку?
(- Я хочу дізнатись щось нове;
- Я хочу навчитися розв’язувати задачі;
- Я хочу навчитися швидко обчислювати приклади;
- Я хочу швидко мислити;
- Я хочу щоб на уроці було цікаво;
- Я хочу на уроці відгадувати загадки;
- Я хочу здобути нові знання).
- А я очікую, що ви будете старанні, кмітливі, наполегливі, навчитеся збільшувати і зменшувати числа, складати та розв’язувати задачі, злагоджено працювати в парах.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- А зараз ми х вами відправимось у подорож по країні Математика, а мандруватимемо ми на потязі.
(Слайд 2 «Потяг»)
- Порахуйте, скільки в ньому вагончиків?
- Але для того, щоб потяг вирушив нам треба виконати завдання.
Усна лічба. Математична розминка.
- Покладіть перед собою картки з цифрами від 1 до 10. Пограємо в гру «Мовчанка».
- Покажіть, який вагон знаходиться після третього? (4)
- Який вагон стоїть пред шостим? (5)
- Покажіть суму чисел 2 і 5. (7)
- Різницю чисел 6 і 3. (3)
- Покажіть сусідів числа 4. (3 і 5)
Веселі задачі
1. Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки пташок, підкажіть,
Будуть вдячні за обід? (4).
2. Киця Мурка на всі ніжки
Взула шовкові панчішки.
Та одна десь загубилась.
Скільки в киці залишилось? (3)
3. Ось грибочки у гайочку
В капелюшках стоять.
Три грибочки, два грибочки –
Скільки разом буде? (5)
- Покладіть цифри в конверти.
- Молодці! Наш поїзд вирушив у дорогу. Але під час подорожі ми будемо робити зупинки.
Каліграфічна хвилинка
- А ось і перша зупинка «Каліграфічна».
- Подивіться, яка чудова хатинка.
(Слайд 3 «Хатинка»)
- Ви знаєте, хто в ній живе? (Ні)
- А хочете дізнатися? (Так)
- Тоді відгадайте загадку:
Хто з хвостиком і вушками?
У кого лапки з подушками?
Як ступає – ніхто не чує.
Тихо, крадучись, полює.
Гострі кігті, тонкий слух,
Хто на мишок має нюх?
(Котик)
- Давайте зазирнемо до нього в хатинку. Що ж він робить?
Мультфільм
- Котик запропонував нам записати цифри. Відкрийте робочі зошити і каліграфічно запишіть цифри від 0 до 9.
- Яке найменше натуральне число? (1)
- Назвіть найбільше натуральне число. (Не існує)
- Молодці! Ви так сподобались котику Фініку, що він захотів подорожувати разом з нами. Візьмемо його з собою? (Так)
- Тож сідаймо у потяг і помандруємо далі.
- Наступна зупинка «Обчислювальна».
- Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року? (Зима)
- А погода взимку непередбачувана: то сонечко світить, то морозець пощипує щічки, то насуне хмара і посипляться з неба сніжинки. Декілька сніжинок залетіло до нас. Давайте допоможемо їм закружляти у хороводі, а для цього розташуємо їх у вигляді кола. Отже, кругові приклади.
4+3, 7-2, 5+3, 8-2, 6-4, 2+2.
- Молодці! А щоб нам було веселіше їхати, наш котик Фінік приготував нам завдання. Треба «чисто вимити віконечка» і вставити потрібні числа. Працювати будете в парах.
Робота в парах
(Слайд 4 «Робота в парах. Гра «Яка пара швидше вимиє віконечка»).
8+□=9 □+4=6
7-□=5 5+□=8
□-1=3 10-□=7
Перевірка.
Молодці, ви добре впорались із завданням. А зараз зупинка «Танцювальна».
Фізкультхвилинка
ІV. Вивчення нового матеріалу
- А наша подорож продовжується. Візьміть свій набір геометричних фігур.
1. - Покладіть ліворуч 5 кружечків, а праворуч – стільки ж квадратів і ще 1.
- Скільки квадратів стало? (6)
- Стало більше чи менше? (Більше)
- Що означає стільки ж і ще 1? (На 1 більше)
2. – А тепер покладіть 3 трикутники зліва, а справа квадратів на 1 більше.
- Як ви це зробили? (Спочатку поклали 3 квадрати, а потім ще 1)
3. – Покладіть 4 кружечки ліворуч, а праворуч покладіть трикутників на 1 менше.
- Як ви це зробите? (Спочатку поклали 4 трикутники, а потім 1 забрали).
- Скільки стало трикутників? (3)
- Стало більше чи менше? (Менше).
Висновок: Отже, щоб збільшити число на 1, треба додати 1. Щоб зменшити число на 1, треба відняти 1.
V. Робота над задачами
- Наступна зупинка «Задачна».
- Ой, діти, подивіться, що я знайшла на цій зупинці. Це лист від пані Задачі. (Показую великий конверт, читаю)
«Любі друзі! Прийти і зустріти вас не зможу. Захворіла. Розв’яжіть, будь ласка, мої задачки. Допоможіть одужати.
Ваша пані Задача».
- Допоможемо Задачі? (Так)
1. - Відкрийте підручники по закладинці (Сторінка 58, задача 2).
- Складемо задачу за малюнком.
- Розв’язання запишіть в зошиті. (Учень біля дошки)
- Яка відповідь в цій задачі?
2. – Наш котик дуже полюбляє пиріжки. Він хоче, щоб ви склали задачу для нього.
(Слайд 5 «Малюнок до задачі»)
- Розв’яжіть задачу. Розв’язання запишіть в зошиті (Учень біля дошки).
4-1=3 (п.)
- Яка відповідь в цій задачі?
- Дякую, що допомогли пані Задачі. Сподіваюсь, вона дуже скоро одужає.
- Ми продовжуємо нашу подорож і зупиняємось для того, щоб набратися сил і відпочити. Зупинка «Оздоровча».
Фізкультхвилинка
VІ. Розвиток графічних навичок
- Сідаймо в потяг і рушаймо далі по країні Математики.
Наш котик Фінік пропонує вам ще одне завдання.
Робота в зошитах з друкованою основою. (сторінка 29, №2).
1. - Скільки м’ячиків зображено на 1 малюнку? (5)
- Намалюй на 2 менше, ніж зображено на малюнку.
- Скільки м’ячиків ви намалювали? (3)
2. . - Скільки м’ячиків зображено на 2 малюнку? (4)
- Намалюй на 2 більше, ніж зображено на малюнку.
- Скільки м’ячиків ви намалювали? (6)
Висновок: Отже, щоб збільшити число на кілька одиниць, потрібно додати. Щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно відняти.
VІІ. Робота з геометричним матеріалом
Завдання з логічним навантаженням.
- Наступна зупинка «Геометрична».
(Слайд 6 «Вітрячок»)
- Уважно розгляньте малюнок.
- Які геометричні фігури ви побачили? (Трикутники і чотирикутник)
- Скільки трикутників? (6)
- Скільки однакових трикутників? (4)
- Молодці! Ви добре впорались із цим завданням. А наша подорож завершується. І ось ми на останній зупинці «Підсумковій».
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
- Чи сподобалась вам наша подорож? (Так).
- Чого ви навчилися на уроці? (Збільшувати і зменшувати числа на кілька одиниць, складати і розв’язувати задачі).
- Яке завдання, на вашу думку, було найцікавішим?
- Чи виправдались ваші очікування від уроку? (Так).
- Мої очікування теж справдились, бо я впевнилась, що ви добре засвоїли тему уроку, навчилися збільшувати та зменшувати числа на кілька одиниць та були старанними та активними.
|