Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Урок мислення
Тема: Дзеркало душі.

Мета: Поглибити знання дітей про загальнолюдські моральні якості. Спонукати бути чуйними та уважними до старших. Виховувати шанобливе ставлення до старших, чуйність, людяність, турботу про старших.

Матеріал до уроку: твори В.О.Сухомлинського.

Хід уроку 

І Організація класу.

ІІ Повідомлення теми і мети уроку.


1. Вступне слово учителя.

- Сьогодні у нас незвичайний урок – урок мислення. Ви повинні бути особливо вдумливими, бо говоритимемо про поведінку людей, про те, що поведінка людини – це її дзеркало душі.
Як ви гадаєте, що вам потрібно для сьогоднішнього уроку?
Скажіть собі: я мисляча людина, я буду особливо вдумливим, чесним самим з собою.
(За Ш.Амонашвілі)

- А що таке мислення? Хто творить думки?
(Відповіді)
- Мислення несе в собі владу. Воно передається словами. Це безкінечний процес. Поки людина живе, вона народжує думки. Вони різні: світлі – це добрі і темні – це злі. Думки людина реалізовує у житті. От яка людина, які її думки – такі і дії. Добра, сердечна, благородна людина – творить добрі думки і добрі поступки. Зла – відповідно злі. А ще що важливо в житті людини – це виховання.

- Хто виховує людину?
(Батьки, вчителі, середовище у якому людина живе, приклад інших, книги,…)
- Ми згадали про життя. А що таке життя? Це період, відрізок часу від народження людини до її смерті. Кажуть ще то життєвий шлях людини. І як людина пройде свій життєвий шлях - такий і слід залишить після себе.
Кожна людина приходить у світ єдиною і неповторною. І кожен гідний того, щоб отримати все найкраще з того, що може дати світ.
Є дві форми існування людини - фізична і духовна. У кожного з нас є душа і тіло. Душа – живий відгук особистості на все, що відбувається. Духовність - внутрішня сила людської душі. Коли тобі погано, ти говориш: «Душа болить». Коли щасливий, ти говориш: «Душа радіє». Свою душу людина створює сама. Є такий вислів: «Душа – це наш витвір».
На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про шанобливе ставлення до старших. Тобто про повагу, турботу, любов. Батьки дали нам життя і живуть заради нас. Найбільше щастя для них - це ваша повага, працьовитість, любов до наук, слухняність.
«Три нещастя є в людини: смерть, старість і лихі діти», - говорить народна мудрість. Старість невідворотна, смерть невблаганна, а від лихих дітей дім треба берегти, як від вогню.
Ранню старість і хвороби зумовлюють не тільки праця та втома. Вмійте бути добрими у думках і почуттях.

2. Слухання легенди.

Легенда про батька
В одній із країн колись був звичай, що коли людина старіла, її відводили в гори і кидали, щоб не їла задарма хліба. Та один син дуже любив свого батька, щоб так вчинити. Отож, він поселив його на
горищі. Та настав у тій країні неврожай. Голод панував серед людей. Розповів син про своє нещастя батькові. Батько порадив: «Зніми снопи з хати, якими вона накрита, та й обмолоти ще раз. Зібраним зерном засій землю.» Слухняний син так і вчинив. Вродило у них збіжжя, як у нікого. Чутки про добрий врожай того чоловіка дійшли до царя. Закликав він його до себе на допит. Нікуди було дітись тому чоловіку і він розповів цареві всю правду. З того часу старі батьки доживали віку зі своїми дітьми у шані і повазі.

3. Робота над прислів’ям.

- Яке прислів’я відтворює головну думку легенди?

«Шануй батька і неньку - буде тобі скрізь гладенько».
«Добрі діти батькам вінець, а злі – кінець».

4. Слово про В.О.Сухомлинського.

5. Читання оповідання В.Сухомлинського «Зелена каструля».

6. Аналіз твору.
7. Робота в групах.


1 група
1. Оповідання В.О.Сухомлинського «Іменинний обід».

Як ви гадаєте, чому слова Ніни так вразили маму?
Як ви зрозуміли побажання мами?
Як би ви вчинили у такому випадку?

2 група
1. Оповідання В.О.Сухомлинського «Сьома дочка».

Хто по – справжньому любив свою матір?
Чи відображає це прислів’я головну думку твору:
«Діти й щастя дають, і горе несуть»?
Сьома дочка промовчала – значить не любила свою
матір?

3 група
1. Оповідання В.О.Сухомлинського «Підлога буде чиста,…а душа?»

Як ви вважаєте, можливо потрібно було запропонувати
бабусі зняти взуття?
Побачивши сліди, Марійці потрібно було їх витерти.
Як ви поступаєте при подібних ситуаціях?

7. Презентація групами виконаної роботи.

8. Проблемне запитання.

- Поміркуйте, чи ви можете назвати себе співчутливою, уважною до інших людиною?

9. Мудрі повчання царя Соломона.

Зберігай у пам’яті, мій сину, науку батька свого й не забувай нагадувань матері своєї! Заховай їх у серці назавжди. Коли йтимеш, вони будуть тебе супроводжувати. Як ляжеш, стоятимуть на варті біля тебе. А коли прокинешся, розмовлятимуть з тобою. Бо наказ є смолоскипом, а наука – світлом.
Мудрий син є радістю свого батька, а дурний приносить горе своїй матері.
Подбай, щоб батько і мати раділи тобою, а твої вихователі з любов’ю дивилися на тебе.
Вінцем для старих є внуки, а добра слава дітей є вінцем для їх батьків.

ІІІ Підсумок уроку.

- На уроці ми говорили про чуйність, співчутливе, шанобливе ставлення до старших.
- Над чим спонукав замислитися урок?
- Що вас схвилювало?

ІV Домашнє завдання.

Дібрати казки, легенди, прислів’я із даної теми.

Штангей Вікторія Вікторівня, учитель-методист, лауреат премії ім. О.А.Захаренка, Мошурівська ЗОШ І-ІІІ ст., Черкаська обл.
Категорія: Уроки | Додав: (06.02.2013) | Автор: Штангей Вікторія Вікторівна
Переглядів: 2027 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!