Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Урок серцезнавства
| Тема: Для чого людині серце? Мета: Познайомити дітей з життєвим та творчим шляхом А.Дімарова та В. Сухомлинського. Вчити висловлювати свою думку, доводити її. Розвивати культуру спілкування, збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати бажання біти добрим, чуйним. Обладнання: портрети А.Дімарова, В.Сухомлинського, виставка книг, картки для гри «Серця», таблиця з опорними словами, «сердечка доброти». Хід уроку І Організація класу. ІІ Повідомлення теми і мети уроку. 1. Вступне слово учителя. - Діти, ви уже чули про такі науки, як мовознавство, народознавство, краєзнавство, землезнавство про що тут вивчають? Сьогодні у нас незвичайний урок – урок серцезнавства. Що ви очікуєте від цього уроку? Сподіваюся, що ми його проведемо змістовно. А темою уроку буде назва казки Анатолія Дімарова «Для чого людині серце?» ІІІ Засвоєння знань. 1. Слово про письменника та його творчість. Народився А. Дімаров 17 травня 1922 року на Полтавщині в м. Миргороді у сім’ї вчителя. Після закінчення школи пішов служити до армії. Там і застала його Велика Вітчизняна війна. Воював на Південно-Західному фронті. Був поранений. Одужавши, він із кількома юнаками організовує партизанську групу. З приходом Червоної Армії, всією групою влився до однієї з фронтових частин. Нагороджений медалями. Нині живе у м.Києві. У травні 1943 року А.Дімаров демобілізувався. Закінчив Львівський педагогічний інститут, був на редакційній роботі в газеті «Радянська Україна», головним редактором видавництва «Радянський письменник». Друкуватися А.Дімаров почав з 1944 р. Перші книги – збірка оповідань «Гості з Волині», книга «Дві Марії». Найвідоміші «Постріли Уляни Кащук» (1975р.), роман «Його сім’я» (1956р.), «Ідол» (1961р.), «Ідуть люди» (1964р.), «Біль і гнів» (1974р.) Активно працює в дитячій літературі. Його перу належать збірки оповідань «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні і під конем», казки «Про хлопчика, який не хотів їсти», «Для чого людині серце», збірка фантастичних повістей «Друга планета». У 1983р. письменникові присуджено державну премію ім. Т.Г.Шевченка. 2. Читання казки. 3. Словникова робота. ІV Детальний аналіз твору. 1. Вибіркове читання. - Як жило плем’я дерев’яних чоловічків? - Яким був їх спосіб життя при відсутності серця? 2. Робота за таблицею. - Якою була дівчинка? Виберіть із таблиці слова, які допоможуть охарактеризувати дівчинку, доповніть своїми, доведіть свою думку. Таблиця: байдужість гордість співчуття зневага розсудливість тривога замріяність доброта - Чому дівчинка не віддала своє серце дерев’яному чоловічкові? 3. Гра «Серця». - А зараз пограємо у гру. (На дошці вивішуються таблички.) байдужа зла жорстока добра егоїстична - Подумайте, яким людям належать ці слова? (Учні демонструють серця. Прикріплюють відповідне серце.) - жовте, зморщене, некрасиве; - світле, блискуче, гладеньке; - чорне; - похмуре, сіре, неначе з каменю; - велике, світле. 4. Відповіді на питання. - Як змінюється життя дерев’яного чоловічка, коли він став володіти серцем? - Як ви думаєте, чи добре, коли людина має добре серце? - Чи правильно міркував дерев’яний дідусь, коли казав: «За всіх не переболієш. Усім не допоможеш. Інших будеш жаліти – сам довго не проживеш?» - Чи правильно вчинив дерев’яний чоловічок, коли згорів? - Можливий інший вихід з цієї ситуації? 5. Гра «Фантазери.» - Пофантазуйте і скажіть, як би ви хотіли закінчити казку по – іншому? V Самостійне читання оповідання В. Сухомлинського « Людина із кам’яним серцем.» (Вивішується портрет автора.) - Пригадайте, що вам відомо про В. О. Сухомлинського? (Коротка розповідь дітей.) 1. Словникова робота. 2. Відповіді на питання. - Людина з «кам’яним серцем», якою ви собі її уявляєте? - «Серце не камінь». Як ви це розумієте? - Що найголовніше повинно бути в серці? - Для чого людині серце? 3. Технологія «Карусель».
- Давайте разом з вами складемо словник серцю. (Діти зачитують складений словник.) VІ Підсумок уроку. 1. Робота з « сердечками доброти». (За Амонашвілі.) - Діти, чи хочете ви бути добрими? Тоді візьміть сердечка у свої долоньки. Закрийте очки, подумайте про рідних вам людей, людей добрих і чуйних, щирих і щедрих. Подумайте про людей, які люблять вас. Ваші сердечка в цю хвилину сповнені любов’ю і ніжністю. Тепло вашого сердечка ви відчуєте у своїх долонях. Відчуваєте, яке тепло вони випромінюють? Відкрийте очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець не затримується у долоньках. Передайте їх іншим людям, знайомим і незнайомим. (Діти обмінюються сердечками .) Разом із цим символічним сердечком ви віддаєте іншим людям частинку свого серця, його тепло. Хай серце не знає спокою, Веде у незнані світи. Ти серце віддай, і тобою Пишатися будуть завжди. Штангей Вікторія Вікторівня, учитель-методист, Мошурівська ЗОШ І-ІІІ ст., Черкаська обл. | |
| Переглядів: 783 | Рейтинг: 5.0/1 |
| Всього коментарів: 0 | |
