Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Вироблення практичних навичок і вмінь за темами «Текст», «Значення слова», «Будова слова», «Загальне поняття про частини мови».
Тема. Вироблення практичних навичок і вмінь за темами «Текст», «Значення слова», «Будова слова», «Загальне поняття про частини мови».
Мета: виробляти практичні навички за вивченими темами, виховувати пізнавальний інтерес до звичаїв і традицій українського народу, розвивати логічне мислення, самостійність у роботі, збагачувати активний словниковий запас учнів.

Хід уроку

І. Повідомлення теми й завдань уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань (усне опитування)

• Назвіть види речень за метою висловлювання.
• Розкажіть, з яких частин складається слово.
• Коротко розповісти про префікс, корінь, суфікс, закінчення та основу слова. Для чого вони служать?
• Яким чином перевірити правопис слів з ненаголошеними Е та И в корені?
• Які частини мови ми вивчили і на які запитання вони відповідають?

ІІІ. Вчитель. – Наступну частину уроку ми проведемо у формі гри. Називається вона
«Чарівна регата»
( Гра відбувається за правилами гри «Морський бій». Команди по черзі «стріляють» у спеціальне табло, намагаючись розкрити заховану букву.
Якщо влучили – за ними зберігається право наступного ходу. Коли не поцілили – виконують мовне завдання, а право ходу переходить до іншої команди)

Вчитель. – Що ж таке «регата»? Ось як подає значення цього слова « Словник іншомовних слів»:
Регата – змагання на гребних, вітрильних або моторних суднах, в яких бере участь багато спортсменів.
- У нас змагаються команди «Борисфен» та «Арго». Зараз ми розігруємо право першого ходу.
Вам відомо, що люди і тварини належать до живої природи. Але є щось особливе, що відрізняє людину від тварини. Назвіть, що це? (Мова).
Вчитель. – Право першого ходу виборола команда
«…………….»

Завдання 1, 2. Поясніть назву своєї команди.
«Борисфен» - давня назва головної річки України.
«Арго» - судно, на якому Яссон з товаришами вирушили на пошуки золотого руна.

Завдання 3. Прочитай текст. Добери заголовок. Запиши в алфавітному порядку слова, що означають власні назви.
Наша Батьківщина дуже древня. З літописних джерел нам відомі імена далекоглядних і мудрих її правителів: Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха, Данила Галицького. Овіяні незвичним ореолом постаті її славних дочок: Ярославни, Роксолани, Марусі Чурай, Марусі Богуславки.

Завдання 4. Прочитай і поясни значення підкреслених слів.
У Древній Русі дуже поважали книгу. Книги тоді були рукописними. Книжники писали їх від руки багато місяців. Кожну букву прикрашали орнаментом. Писались ці літери розтертими у порошок рубінами і смарагдами.
Завдання для уболівальників. Із складу букв слова «візерунок» утворіть найбільшу кількість нових слів.
Оцінка конкурсу: за кожне слово – один бал.
Завдання для присутніх на уроці вчителів. Із складу букв слова «орнамент» утворіть найбільшу кількість нових слів. Зароблені вами бали будуть призом глядацьких симпатій для обраної вами команди.

Завдання 5. Прочитай текст. До виділених іменників добери за змістом прикметники.
Поблизу міста Запоріжжя височить (могутній) дуб.
Поряд з ним інші дерева мають вигляд карликів. Здалеку цей дуб скидається на ………. Парасольку. Йому дуже багато років. Цей ……….. дуб пам’ятає татаро – монгольські орди, козаків Запорозької Січі, військо Богдана Хмельницького. Про нього складено безліч ……….. легенд. Багато ……….. негод прошуміло над ним.

Завдання 6. Підкресли словосполучення, вжиті в переносному значенні.
Літній вечір… Гори в млі,
В золоті вершини…
А під ними ллється десь
Пісня України.
Гасне вечір…Сон обняв
Гори і долини.
А між горами літа
Пісня України.
Ніч давно…Заснуло все,
Тільки море плине,
Та щебече понад ним
Пісня України.
Завдання для уболівальників: запишіть іменники, до складу яких входили б назви нот.

Завдання 7. Заміни приказку одним словом (прикметником).
І сам не гам, і другому не дам - …….
Його і в ступі не влучиш - ………
У брехуна язик і до вух дістає - ………..
Ні пари з уст - ………..
Байдики б’є - ……….

Завдання 8. Заміни словосполучення одним словом (іменником).
• Найважливіший засіб спілкування - …..
• Текст, написаний автором від руки - …..
• Українська назва азбуки, створена за назвою перших двох літер алфавіту - ….
• Людина, яка вивчає побут, звичаї, культуру народу - …..
• Регулярний запис будь – яких подій, історія чого – небудь - ……(літопис)
• Оповідь, переказ, що передає вірування стародавніх народів про богів і легендарних героїв - …….(міф).

Конкурс капітанів
1. Сказати, яку назву у давній українській міфології носило сузір’я Малої Ведмедиці і чому? До слова – відповіді дібрати споріднене слово і розібрати за будовою. (Пасіка – пасічник).
2. Як у давній українській міфології називався бог, що подарував людям Золотий Плуг і навчив вирощувати хліб? Чи була подібна постать у давньогрецькій міфології?

Завдання 9. Прочитай, виконай звуко – буквений аналіз слів, що підкреслені. Побудуй їх звукові моделі.
Українська вишивка багата різними орнаментами. Їх народні назви стверджують, що в орнаменті зображені конкретні рослини й тварини. Найпопулярнішими є: хміль, реп’яхи, вишеньки, в’юнок,
Хвильки, зозульки.

Завдання 10. Напишіть графічний диктант. Речення повинні бути об’єднані темою «Вишивка».
Р. С! П?!

Завдання 11. У виділених словах тексту познач закінчення та основу.
Колись, у кожній хаті на рушниках, скатерках, сорочках квітли багряні маки, співуча калина, дубове листя. Дуб був священним деревом слов’ян. Червона калинонька уособлювала молоду дівчину. Калинові кетяги є символом нашої України.

Завдання 12. Знайди в словнику подані слова, постав у них наголос. З одним із слів склади речення.
Вишивання, візерунок, мистецтво, нитки, наперсток, орнамент.
Яким із словників ти скористався?
- тлумачним;
- орфографічним;
- іншомовних слів.

Завдання 13. Доповни речення словами за змістом і поданими питаннями.
Мама вишиває (що?)……Нитки лягають на тканину (як?) ……. Орнамент виходить (який?)…..
На ньому зображені (що?)…….. Мені подобається (що?)…. .

Завдання 14. Прочитай. Підкресли іменники (______),
прикметники(~~~~~~), дієслова (======).
Здавна наш народ любив кожухи. Кожух символізував щастя, багатство. Вишивали кожухи червоним кольором. На спині обов’язково вишивали підкови. Вони оберігали від бід, хвороб.

Завдання 15. В кожному слові познач закінчення і основу, а в основі – корінь та суфікс.
Білі нитки, дрібний узор, маленька сестричка, народна казка, вербова гілочка.

Завдання 16. Вправа – гра « Морська подорож». Розсадити у катер пасажирів з подвоєними приголосними: -нн-, -лл-, -тт-, -жж-, -сс-.

Завдання 17. Вправа – гра «Назви промінчик». Підбери іменники, щоб основа закінчувалась на -ь.
С

Л Б

Ь

Ч К

Т

Завдання 18. Подані іменники запиши у множині, постав наголос.
Бублик, вишня, вареник, гривня, око, копійка, кріль, козак, колядка, поле, чайка, шабля, криниця, джерело, дзвін.

Завдання 19. Подані іменники записати у два стовпчики:
в перший ті, що відповідають на питання хто?, в другий ті, що відповідають на питання що?
Козак, писанка, тополя, олень, кухоль, ярина, плахта, джерело, дівчина, українець, пісня, піч.

Завдання 20. Прочитай і перекажи. Випиши спільнокореневі слова й виділи в них корінь.
Слово «писанка» походить від писати, тобто розписувати, прикрашати, орнаментувати. Писанковий візерунок дуже гарний і давній. Писали писанки дівчата і жінки. Їх називали писанкарками.

Завдання 21. Підкресли в словах букви, що позначають дзвінкі приголосні (====) і букви, що позначають глухі приголосні(~~~~~).
Писанка – символ Сонця і весняного пробудження. Люди дарували писанки як знак добрих побажань.

Завдання 22. Підкресли букви, що позначають ненаголошені / Е/, /И/.
У писанкарстві поширені різні орнаменти. На писанках дівчата і жінки пишуть «дубовий листок», «медівники», «хрести», «кривульки», «лапки», «берізку», «ялинки», «клинки».

Вчитель. –Всі завдання ми виконали. Настав час підбити підсумок нашому змаганню. На табло учні відкрили букви, з яких можна скласти вислів:
Знання – це сила
Члени журі підводять підсумок, нагороджують переможців.

Категорія: Уроки | Додав: (13.07.2011) | Автор: Чалчинська Лариса Андріївна E W
Переглядів: 2721 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!