Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Позитивні і негативні емоції. Практична робота «Моделювання ситуації подолання негативних емоцій»
Тема: Позитивні і негативні емоції. Практична робота «Моделювання ситуації подолання негативних емоцій». Урок у 4 класі.
Мета: продовжити формувати уявлення про позитивні та негативні емоції, їх уплив на здоров'я людини; розвивати вміння знаходити взаємозв'язок між характером та її здоров'ям; сприяти вихованню прагнення до саморозвитку та удосконалення своєї особистості.
Обладнання: технічні засоби для демонстрування мультимедійної презентації, плакат із ескізом уроку, ємкості для досліду, «хмарки, промінці сонця» гри «Пошуки людського скарбу», тестові завдання, картки із ситуативними задачами, ігор «Дешифрувальник», «Добери слово", «Пошуку людських скарбів», «Гімн самому собі», смайли – картки, "пелюстки" для "квітів", аркуші – «листочки» для «Дерева вирішень» (за кількістю учнів).
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: інтерактивний мультимедійний урок-гра.

Хід уроку 

І. Організація класу
Розпочинаємо урок з основ здоров'я. Встаньмо рівно, посміхніться одне одному, мені. Побажайте собі і одне одному. А тепер давайте проведемо налаштування на урок. Учні повторюють разом.
Я – учень (учениця).
Я ходжу до школи.
Я багато розумію.
Я багато хочу знати. (слайд 1)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Уроки бувають різні: веселі, цікаві, творчі. Мені б хотілося, щоб ми сьогодні разом з вами створили цікавий, змістовний, творчий урок.
Давайте його оживимо (плакат – ескіз, на якому зображено контур людини, де приклеюю зображення частин тіла по черзі):
нашому уроку потрібна "голова" – ми будемо думати і замислюватись;
"очі" – ми будемо дивитись, бачити і придивлятись;
"вуха" – ми будемо слухати, чути і прислухатись;
"рот" – ми будемо спілкуватися і розмовляти;
"руки, ноги, тулуб – ми будемо виконувати різноманітні рухи на фізкультхвилинках;
"серце", адже, як говорив Антуан де Сент-Екзюпері: "Шукати потрібно серцем - найголовнішого очима не побачиш".
І щоб урок був пізнавальним – ми усі повинні працювати активно, старанно, дружно, наполегливо.
А тепер на своїх аркушах запишіть і приклейте на гілочки «Дерева вирішень», чого ви очікуєте від цього уроку? (слайд 2)
Учні працюють по рядах: 1 ряд – «Я знатиму», 2 ряд – «Я вмітиму», 3 ряд – «Я цінуватиму».

III. Актуалізація опорних знань
Упродовж кількох уроків ми працюємо над темою « Психічна і духовна складова здоров'я людини». Сьогодні ми будемо продовжувати її вивчення. Але спочатку перевіримо, як ви засвоїли матеріал попереднього уроку. (слайд 3)
–Що ж таке емоції?
–На які три групи їх розподіляють?
–Які належать до позитивних?
–Негативних?
–Невизначених або нейтральних?
Перейдемо до тестової перевірки. (слайд 4)
(Тест індивідуально, на аркушах, складених втроє).

1. Емоція – це:
а) реакція людини на навколишній світ;
б) вплив навколишнього світу на настрій людини;
в) головне багатство людини.
2. Емоції бувають:
а) позитивні, байдужі;
б) позитивні, негативні, нейтральні;
в) радісні, сумні, байдужі.
3. До яких емоцій належить радість?
а) позитивних;
б) нейтральних;
в) негативних.
4. До яких емоцій належить гнів?
а) позитивних;
б) нейтральних;
в) негативних.
5. До яких емоцій належить зацікавленість?
а) позитивних;
б нейтральних;
в) негативних.
6. Які емоції покращують здоров'я людини?
а) позитивні;
б) негативні.

10 – 12 балів
Вітаю з перемогою,
бажаю успіху!
(лицьова сторона аркуша)

9-7 балів
Будь уважнішим і
успіх буде твій!
(зворотня сторона аркуша)
1. Емоція – це:
а) реакція людини на навколишній світ;
б) вплив навколишнього світу на настрій людини;
в) головне багатство людини.
2. Емоції бувають:
а) позитивні, байдужі;
б) позитивні, негативні, нейтральні;
в) радісні, сумні, байдужі.
3. До яких емоцій належить радість?
а) позитивних;
б) нейтральних;
в) негативних.
4. До яких емоцій належить гнів?
а) позитивних;
б) нейтральних;
в) негативних.
5. До яких емоцій належить зацікавленість?
а) позитивних;
б) нейтральних;
в) негативних.
6. Які емоції покращують здоров'я людини?
а) позитивні;
б) негативні.
Взаємоперевірка (а, б, а, в, б, а) (слайд 5)
–Хто не допустив помилок, відкриває верхній правий кут. Хто допустив помилку – лівий кут. Ознайомтеся із результатом виконаної роботи.

IV. Оголошення теми і мети уроку
Вправа «Дешифрувальник»
Щоб дізнатися тему нашого уроку, вам слід розшифрувати слова. (слайд 6)
озиПвніти і тивнегані ціемої (позитивні і негативні емоції)

V. Ознайомлення з новим матеріалом
«Мозковий штурм»
Уявіть собі, що ви заблукали в лісі. І раптом побачили три дороги.
Ліс
Одна дорога: Направо підеш – багатство знайдеш, а здоров'я втратиш.
Друга дорога: Наліво підеш – половину багатства знайдеш, а половину здоров'я втратиш. Третя дорога: Прямо підеш – нічого не знайдеш, а здоров'я збережеш.
Який ваш вибір? Висновок. Найкраще піти третьою дорогою, оскільки здоров'я – головне багатство людини.
Технологія «Обери позицію»
(діти зафарбовують обране обличчя: усміхнене,байдуже, сумне)
Ознайомлення із висловом
Ще у XIX ст. Л. М. Толстой писав: «Людина повинна бути завжди радісною. Якщо радість закінчується, шукай, у чому помилився». (слайд 7)
Інформація інтернет–клубу
Вплив негативних емоцій на здоров'я людини у дослідженнях вчених. Поширена раніше фраза "усі хвороби від нервів" не без підстав. Дані ВООЗ свідчать, що 75% усіх хвороб пов'язано з негативними емоціями. (слайд 8)

30–50% людей, відвідуючих лікувальні заклади, потребують лише корекції емоційного стану. (слайд 9)

Вчені Каліфорнійського університету в США стверджують, що ключ до успіху – це позитивні емоції. (слайд 10)

За даними статистики сьогодні 400 мільйонів людей у світі страждають на ті чи інші загострені емоційні стани. (слайд 11)

Дослідження Японії довели, що зв'язок між негативним емоційним станом і здоров'ям є кардинальним. Стреси збільшують ризик мозкових серцево – судинних захворювань, летальних випадків, ракових пухлин, хвороби очей, цукрового діабету, хронічного гастриту, виразкових хвороб шлунка тощо. (слайд 12)

Хвороби від негативних емоцій. (слайд 13)
Гнів – хвороба зубів.

Переживання – порушення кровообігу. (слайд 14)

Сум – хвороби серця, понижений опір усім хворобам. (слайд 15)

Гордість і пиха – хвороби суглобів. (слайд 16)

Злість – порушення сну, головний біль. (слайд 17)

Почуття помсти – хвороби печінки. (слайд 18)

Заздрість – хвороби шкіри. (слайд 19)

Незадоволеність – хвороби дихальних шляхів, порушення постави. (слайд 20)

Невпевненість – порушення роботи шлунково – кишкового тракту. (слайд 21)

Ревнощі – хвороби спини. (слайд 22)

Страх – хвороби серця, порушення слуху. (слайд 23)

Агресія – проблеми із шлунком, онкологічні захворювання. (слайд 24)

Слово вчителя
Недаремно кажуть: «Життя прожити – не поле перейти». Величезне море людських емоцій переживає кожен із нас. Наше завдання - бути не рабом своїх почуттів, а стати їх господарем. Для цього є безцінна зброя – розум. «Людство вступило в еру надзвичайних емоційних навантажень. Ми можемо протистояти цьому, лише виховуючи волю, навчаючись керуватись емоціями», – говорив видатний фізіолог, академік П. К. Анохін. Скільки непотрібних вибухів гніву було би погашено, скільки б невиправданих сварок відвернено, якби всі унаслідували цю мудру пораду.

VI. Фізкультхвилинка
Вправа – етюд із рухами «Квітка» (під час виконання етюду на обличчі посмішка, м’язи розслаблені)
Теплий сонячний промінь упав на землю й зігрів насіннячко, що лежало в ній (сісти навпочіпки, голову й руки опустити). Із насіннячка проклюнувся паросток, а з нього виросла чудова квітка (голову підяти, розправити тулуб, руки підняти). Радіє квітка на сонці, тягнеться до тепла і світла кожною своєю пелюсткою, повертає голівку за сонцем.
Тож я бажаю вам теж позитивних емоцій, як у квітки від тепла і сонця.

VІІ. Усвідомлення навчального матеріалу
Вправа «Мій емоційний стан, як у …»
Вчитель пропонує дітям: насупитись, як небо перед грозою, школяр за двійку; посміхнутись, як пролісок сонцю, дитина весні, донька мамі; злякатись, як Наф-Наф вовка, малюк, що випадково зламав іграшку, маленький хлопчик, якому загрожує небезпека; заморитись, як учень після контрольної роботи, Попелюшка після важкої праці, тато після копання городу; відпочити, як школярі на канікулах, земля під ковдрою снігу.
Вправа «Як ти себе сьогодні почуваєш?»
Педагог пропонує учням картки із зображенням дітей у різному настрої, щоб обрати той, що відповідає їх емоційному стану.
Робота в групах (учні об’єднані у шість груп)
Розв'язування ситуативних задач
1гр. Ви гуляєте на вулиці і бачите, що хлопці відняли м'яч у малюка.
2гр. Вас покарали за той вчинок, якого припустився ваш товариш.
3гр. Ви випадково зламали іграшку знайомої людини, і вона плаче.
4гр. Ви дізналися, що ваш друг погано говорив про вас.
5гр. Ви зайшли у переповнений автобус, і вас випадково боляче штовхнули.
6гр. У кінотеатрі люди, які сидять поруч із вами, голосно розмовляють під час сеансу.
Висновок. Завжди треба думати про наслідки свого вчинку. Перед тим, як прийняти рішення, треба добре подумати.
Гра «Добери слово»
Якщо у вас поганий …, подумайте про що-небудь …, що відбулося з вами останнім часом, про зустріч із …, відвідування…, … з батьками. Підійдіть до …, посміхніться собі, спробуйте … себе.
У той момент, коли ви захочете комусь …, швидко почніть… до 5 чи 10.
Слова для довідок: дзеркала, друзями, сказати грубощі, прогулянку, розсмішити, настрій, зоопарку, рахувати, гарне.
Метод "Прес" (робота із прислів’ями)
В учня кожної пари на парті є конверт із «Скарбом народної мудрості». Ваше завдання: зібрати розрізані частинки, обміркувати і пояснити зміст прислів’я.
Гарний настрій – запорука здоров'я.
Приносити добро іншим – робити радість собі.
Смуток і страх підточують здоров'я.
Веселий сміх – це здоров'я.
Доти здоров'я служить, доки людина не тужить.
Веселий настрій – половина здоров'я.
Глянь на настрій і про здоров'я, не питай.
Іржа залізо їсть, а людину – злість.
Сміх краще лікує, ніж усі ліки.
Радість сім хвороб лікує.
Згода будує, а незгода руйнує.
Сердите не буває сите.
У кого серце вовче, той їсть, кого хоче.
Не смійся братику з чужого упадку.
Тіло в золоті, а душа в болоті.
Гра "Тух–тиби–дух".
Давня японська традиція радить, коли у людини псується настрій або погіршується емоційний стан, треба вимовити жартівливу фразу: «Тух–тиби–дух», – і на обличчі обов'язково з'явиться усмішка і настрій поліпшиться.
Робота за підручником: «Уміння контролювати свої емоції».
–Що значить уміти контролювати свої емоції?
–Які правила ви для себе запам'ятали?
–Які на вашу думку є методи зміни настрою на позитивний?
Вправа «Мікрофон». Методи боротьби з негативними емоціями.
Дивіться на життя з почуттям гумору.
Тримайте свої емоції під контролем.
Ніколи не скаржтесь - від цього легше не стане.
Не марнуйте здоров'я на тривоги і побоювання.
Намагайтеся більше любити себе.
Пам'ятайте, що нікому крім вас не вирішити вашу проблему.
Допомагайте іншим.
Не переставайте боротися.
Вчіться відпочивати.
Просто чудово, коли у вас є улюблені заняття, вони принесуть багато позитивних емоцій.
Думайте позитивно.
Кричіть та плачте, іноді це буває корисно.
Масажуйте скроні, тим самим ви усуваєте емоційне перенапруження.
Слухайте музику.
Порахуйте до десяти.
Прогуляйтесь по місцевості з гарним краєвидом.
Зверніться до шкільного психолога, якщо є така потреба.
Підтримку шукайте серед тих, кому ви повністю довіряєте.
Насолодіться гарним ароматом квітів.
Розгляд красивих малюнків, фотографій, слайдів.
Аутотренінг.
А що б додали ви?
Гра "Пошуки людського скарбу".
–Якими позитивними емоціями можна змінити негативні?
( Діти замінюють слова, записані на «хмарках», влучними словами на «промінцях сонця»).
На зміну байдужості прийде цікавість, завзяття;
гордість замінить скромність;
впертість поміняє задоволення;
злість розтопить усмішка;
розчарування замінить наснага;
сум переможе радість;
заздрість перемінить доброта;
образу затушить відвертість і щирість;
сором – цікавість; гнів – любов, довіра.
Опрацювання «Гімну самому собі» (на картці перед кожним учнем)
Я – це я
У всьому світі немає такої самої людини, як Я. Мені належать усі мої успіхи і перемоги, усі мої помилки і поразки. Я знаю, що в мене є вади, але я можу бачити, чути, відчувати, думати, говорити і творити добро іншим.
Я — це Я. Я — це прекрасно.
Вірджінія Сатир
Кожен з вас має якості, які ріднять вас з іншими людьми. Однак, кожна людина– неповторна. Тож робімо своє життя і життя інших позитивним. Цим самим бережімо своє здоров'я та інших!

VIII. Фізкультхвилинка «Знайди друга по смайлу»
(Діти напередодні уроку отримують смайли одного з 6 кольорів, коли починає грати музика, діти збираються у групу за кольором, показуючи іншим смайл, не вимовляючи слів).

IX. Закріплення вивченого матеріалу
Гра-тренінг "Різний настрій"
(Вчитель читає вірш, діти зображують руками, мімікою відповідний настрій).
Наш Сашко бува веселий,
коли друзі всі в оселі.
Наш Сашко бува сердитий,
коли лоб його набитий.
Наш Сашко сумний буває,
коли іграшки не має.
Наш Сашко, буває, плаче,
коли хтось відніме м'ячик.
Наш Сашко, бува, хитрує,
коли фокуси майструє.
А як чогось злякається –
у кущі ховається.
Вправа «Гронування».
–Як ви гадаєте, чи впливають на оточуючих людей ваші негативні емоції?
–Як вони впливають на ваше здоров'я?
–Як ви гадаєте, як поліпшити здоров'я собі і іншим?
У кожного з вас є «пелюстка». Напишіть на ній свій спосіб поліпшення настрою, позитивного емоційного стану, збереження здоров'я.

(Учні зачитують свої правила, 1 учень з ряду прикріплює «пелюстки» навколо серединки квіточки на дошці).
Подивіться, які квіти ми утворили. Вони яскраві, гарні, наповнені чарівною силою. Так і будь-яка людина наповнюється здоров'ям, радістю, коли живе у позитивних емоціях.
Дослід «Чудодійне зникнення» (реакція нейтралізації)
(Вчитель демонструє ємність з чистою водою).
Людина, яка має позитивне ставлення до інших - має таку чисту, прозору душу, як вода. Душа чиста, незаплямована ні заздрістю, ні гнівом, ні образою, ні сумом. Але ось з людиною щось трапилось і вона затаїла у душі гнів (додає фарбу), і ланцюжок потяг за собою негативні емоції одна за іншою. Душа помутніла, їй важко, вона страждає і болить. І добре, коли знайдеться інша людина, яка підтримає, розвеселить, відволікатиме від важких думок.
Тоді трапляється чудодійне перетворення (додає луг).
Якою стала вода? (чистою, прозорою).
Тож і я вам бажаю жити у терпимості, добрі, радості і тоді ваша душа буде наповнена чарівною силою, як цей квітковий різномай, буде чистою і прозорою, як джерельна вода.
X. Підсумок роботи (слайд 25)
–Чого очікували від уроку?
–Чи здійснилися вони?
–Що нового дізналися?

О.А. Островська, учитель початкових класів ЗОШ І ступеня № 4, спеціаліст вищої категорії, м. Хмельницький.
Категорія: Уроки | Додав: Філософ (04.09.2012) | Автор: Островська Олена Анатоліївна E
Переглядів: 8039 | Рейтинг: 3.8/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!