Урок-зустріч з казковими героями
(математика у 2-му класі)
Методична розробка уроку
Підготувала вчитель початкових класів
Олеш Наталія Михайлівна
Вступ
А математику ще й
тому вивчати слід,
що вона розум
до ладу приводить.
М. В. Ломоносов
Останнім часом математика здобула особливу популярність. Після створення електронно-обчислювальних машин стало зрозумілим, які її можливості.
Більшість питань математичної освіти повинні бути засвоєнні в
початкових класах на такому рівні, щоб стати надбанням учнів на
все життя. Решта питань програми з математики для початкових
класів опрацьовується з метою підготовки до ґрунтовного вивчення
відповідного матеріалу у наступних класах.
Для формування в учнів пізнавальних інтересів з математики
необхідна додаткова інформація, яка містить нове й цікаве. Тому і
застосовую на своїх уроках ігри, математичні змагання, лічилки,
задачі-вірші, загадки. Діти люблять складати задачі про працю
своїх батьків. Із задоволенням розв’язують задачі на розвиток логі-
чного мислення. Їх практикую не тільки на етапі закріплення, та-
кож під час усних обчислень.Тому слідкую, щоб їх зміст був набли-
жений до теми уроку.
Великого значення на уроках математики надаю самостійній ро-
боті учнів. Використовую тестові завдання, індивідуальні диференці-
йовані завдання. Самостійне розв’язування завдань для учнів є тво-
рчим процесом.
Навчання в початкових класах має бути осяяне фантазією, грою.
Урок математики не є винятком. Саме гра – улюблене заняття дітей,
вона сприяє їх всебічному розвиткові, виробляє в них уміння мірку-
вати,розвиває кмітливість, розширює коло уявлень. Для глибокого
засвоєння навчального матеріалу використовую різні ігри. Їх прове-
дення на уроках математики сприяє позитивному ставленню до
навчання. Саме завдяки ігровій діяльності виробляється вміння шви-
дко орієнтуватися і знаходити правильні рішення.
Тема. Вправи і задачі на закріплення таблиці множення числа 5.
Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа у
кілька разів.
Мета. Закріпити таблицю множення числа 5; ознайомити учнів із
складеною задачею на збільшення та зменшення числа у кі-
лька разів. Розвивати обчислювальні вміння, кмітливість, пам’-
ять та увагу. Виховувати любов до книги, до жанру казки, лю-
бов до природи.
Обладнання. Казкові герої – тітонька Сова, Колобок,
Півник, Зайчик,Їжачок , Червона Шапочка, Царівна-жаба,
макет чарівного озера із ліліями, сигнальні картки.
Тип уроку. Урок-зустріч із казковими героями.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
Вчитель.
- Діти! В наш клас завітали гості. Давайте їх привітаємо.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас
І запрошуєм ласкаво
На урок у другий клас
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні ми будемо закріплювати таблицю множення числа 5,
розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа у кілька ра-
зів. Девіз нашого уроку :
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будемо:
Швидко! Дружно! Вміло!
-- Мабуть всі ви любите казки ? Тому урок математики у нас
Буде казковий. Коли ви були маленькі вам їх читали і розповідали
ваші рідні. А коли прийшли до школи, із літературним жанром каз-
кою, ви познайомились на уроках читання. А тепер ви самі чита-
те різні казки.
-- А які казки ви знаєте ?( Діти називають ).
-- В кожній казці є герої які вам подобаються. Саме сьогодні, деякі герої казок, завітають до нас на казковий урок. Вони хочуть з вами
зустрітися і перевірити, як ви дружите з математикою.
ІІІ. Контроль, корекція і закріплення знань.
1.Усні обчислення.
А) Перевірка таблиці множення числа 5.
--Дуже проситься до нас в гості мудра тітонька Сова.(Додаток 1)
Вона вчителює у своїй лісовій школі і хоче перевірити, як ви зна-
єте таблицю множення числа 5.
Гра «Мовчанка» .
4 7 5 2 6 9 3 8 * 5
Б) Усний рахунок.
- Котиться, вертиться, підскакує улюбленець української народної
казки «Колобок».( Додаток 2). Він хоче поглянути, як оці непосидючі другокласники вміють усно рахувати.
-Давайте пригадаємо, кого зустрів Колобок на своєму шляху ?( Діти
називають) .
- Правильно діти. А хто хоче бути Лисичкою і Ведмедиком ? От Ко-
лобочок хоче поглянути як Ведмедик і Лисичка виконають його завдання біля дошки і він пропонує гру.
1. Гра «Знайди частину від числа». (Числа записані на картках).
- От ти , Ведмедику, знайдеш третину від чисел 15, 21.
-А ти, Лиско, чверть від чисел 16, 28
- А ви, діти, знайдіть половину від чисел 18, 12.
- А хто перший виконає це завдання, отримає від Колобка маску
Зайчика.
Наш непосидючий Колобок не може заспокоїтись, він підготував
для нас ще одне завдання і хоче поглянути чи зуміємо ми його ви-
конати. Він пропонує нам ще одну гру.
2. Гра «Назви приклад».(Числа записані на картках).
-- При множенні яких чисел отримаємо такі результати.
45 18 16 25 35 20 15 32 28 40
-- Наш Колобок дуже задоволений і не хоче нас залишати, тому
Він пропонує нам виконати тести.
3. «Тестова вікторина».
- Послухайте завдання і записуйте у зошити відповідь так, або ні.
1. 5 * 8=40 так чи ні
2. 18:2=10 так чи ні
3. Число 3 збільшити у 4 рази буде 12 так чи ні
4. Батькові 36 років, а син у 4 рази молодший. Скільки років
cинові ?
Розв’язання: 36 : 4 = 9 так чи ні
- Перевіряємо.
- Молодці діти ! Із завданнями Колобка ви справились. Він дуже за-
доволений. А поки ви працювали, до нас завітав герой іншої казки.
В) Обчислення виразів (індивідуальна робота).
-Давайте пригадаємо казочку про двох мишенят і Півника, що ко-
лосок молотили. Згадайте, якими були мишенята ? А яким був Пів-
ник ? (Відповіді дітей ).
Оскільки Круть і Верть нічого не робили, то до нас завітав лише
Півник. ( Додаток 3 ). Він хоче перевірити, як ви вмієте обчислювати вирази.Тож не будемо гаяти часу, а візьмемось до роботи і доведемо
Півникові, що ми не ліниві.
( 2 учні працюють біля дошки )
5 * ( 10 – 3 )= 5 *8 + 25 =
5 * 9 +5 = 5 * ( 3 +3 )=
(Інші працюють індивідуально за картками )
5 * (8 – 4 )= 5 *7 +5 = ( 5+ 3 ) * 5 = 5 * 4 = 5 * 9 =
5 * 4 – 10 = ( 15 –10 ) * 5= 5 * ( 6 – 3 ) = 5 *7 = 5 * 6 =
ІV. Фізкультхвилинка.
- Діти, чи хочете ви зустрітися з іншими казковими героями ? Отож
зустрічайте Зайчика і Їжачка . (Додаток 4 ). З якої казки вони заві- тали ? Зайчик втомився бігати наввипередки з Їжачком і хоче разом з вами відпочити.
-Вийдіть всі із-за парт, проведемо фізкультхвилинку.
Сірий зайчик став і жде
Спритно вушками пряде
Зимно зайчику стоять
Треба трошки пострибать
А тепер всі зупинились
І за парти знову всілись
V.Розвиток математичних знань.
-Трішки розважились, відпочили. А тепер погляньте, хто це ще заві-
тав до нас на урок ? Ну звісно, це Червона Шапочка, (Додаток 5 ) вона потрапила у біду, її хоче з’їсти злий Вовк, але якщо ми допоможемо їй розв’язати задачу, то вона залишиться живою.
1. Розв’язування задачі № 876.
- Ознайомтесь із задачею.
- Чи можемо одразу відповісти на запитання задачі ?
- Чому ?
- Про що дізнаємося спочатку ?
- Якою дією ?
- Чому ?
- Про що дізнаємося у другій дії ?
- Яким чином ?
- Чому ?
- Яку дамо відповідь на запитання задачі ?
2. Творча робота .
- А тепер підійшов час виконати невеличке казкове завдання . Подивіться ось перед вами казковий персонаж . На озері сидить Царівна- жаба. (Додаток 6 ). Але тут не вистачає квітів, які вона так любить. Тому, щоб на озері зацвіло латаття, ми повинні виконати завдання окремої квіточки. Хто виконає завдання на квіточці правильно той зможе посадити квіточку на озері. А якщо ні, то квіточку посадить той, хто дасть правильну відповідь.
Гра «Посади латаття» ( завдання на квітах).
4 *5-10 6-3*2 5*6+10 15:5+5
7+3*4 18:3-5 14:2+3
- Молодці, всі квіти ви посадили. Царівна-жаба дуже задоволена.
Ви, діти, повинні пам’ятати, що в природі біле латаття рвати не
можна. Воно занесено до Червоної книги України.
VІ. Підсумок уроку.
- Молодці, ви дуже добре приймали гостей у нашому класі. Наш
урок закінчується і казкові герої хочуть, щоб ви нагадали, що ми
робили на уроці ?( Відповіді дітей ).
Казкові герої задоволені вами і дарують вам хороші оцінки.
|