Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Взаємозв'язки в природі
Урок 34
Тема. Взаємозв'язки в природі

Мета: розширити уявлення учнів про ланцюги живлення, взаємо­зв'язки рослин і тварин із неживою природою; розвивати уміння аналі­зувати, порівнювати; виховувати бажання бути господарем, бережно ста­витися до природи.
Обладнання: ілюстрації.
ХІД УРОКУ
І. Підсумок фенологічних спостережень
Які зміни відбулися в природі у травні?
Що найбільше вас вразило?
Які квіти зацвіли?
Які дерева розпустили листочки? Які ще ні?
II. Актуалізація опорних знань
Я стверджую, що гриби — це рослини. Доведіть, чи це так.
Складіть ланцюг живлення за початком. Грибниця підберезника -— -— -— ... (Грибниця підберезника — береза — козуля — вовк.)
Як ви гадаєте, чи можна продовжити цей ланцюг?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда за малюнком.
(На малюнку зображено дуб, під дубом — їжак, мишка, кабан, вовк, трави, квіти, гриби, на дубі — сова, білка, одуд, гусениця.)
розгляньте малюнок дуба.
Яких рослиноїдних тварин ви бачите біля нього?
Як вони пов'язані з дубом?
Назвіть хижих тварин.
Як вони пов'язані з дубом?
Уявіть собі, що дуб засох. Що станеться?
Отже, рослини є їжею для рослиноїдних тварин, а вони є здобич­чю для хижаків.
У природі сильніші хижі тварини нападають на слабших.
2. робота з підручником.
1) Читання статті.
2) Відповіді на запитання.
Як ви гадаєте, чи може таке статися, що хижаки знищать усіх рос­линоїдних тварин?
(Учні висловлюють свої думки.)
Яке місце в природі посідає людина?
Що треба робити для збереження життя на Землі? Чому?
3. розповідь учителя.
Послухайте історію.
В одній країні розвелося дуже багато горобців, які знищували вро­жай. Людям це дуже не сподобалося. Вони стріляли в горобців, зни­щуючи їх. Пройшов час, і розвелося багато шкідників, які ще більше знищували плоди, ніж горобці. Люди змушені були завозити горобців з інших країн.
Чому люди змушені були це зробити?
Отже, втручаючись у природу, людина руйнує ланцюги живлення. Цим самим завдає їй великої шкоди.
4. Бесіда з елементами гри.
Пригадайте і скажіть, якою буває природа. (Жива й нежива)
Як ви думаєте, а чи пов'язана жива природа з неживою?
Гра «Дехто живе?»
Риба живе...;
птах живе...;
черв'як живе...;
кріт живе...
Отже, нежива природа — середовище для життя багатьох тварин.
Чи можуть тварини жити без сонячного світла і тепла? Чому?
А що ще потрібно для життя тварин? (Кисень, вода)
Отже, рослини і тварини не можуть жити без неживої природи. Природа — єдине ціле.
5. Цікаво знати!
На землі рештки тварин і зів'ялих рослин руйнуються бактеріями і переходять у ґрунт, стаючи їжею для рослин.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Складіть ланцюги живлення.
1) Горіхи ліщини -— ... -—
2) — ... — ... мураха;
3) ... — ... — ...
2. Розгадування кросворда. 
 
— Якщо ви розв'яжете цей кросворд, то дізнаєтесь, ким є сокіл.
1) Що над нами вверх ногами? (Муха)
2) Головний герой байки Л. Глібова — «...-стрибунець». (Коник)
3) У зеленому жакеті Галасує в очереті, Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак. (Жаба)
4) Влітку білий, взимку сірий. (Заєць)
5) Сірий, зубатий, Полем рискає,
Телят, овець шукає. (Вовк)
Отже, сокіл — це хижак.
До хижих птахів, крім соколів, належать орли, яструби, коршуни, беркути.
VI. Підсумок уроку
Чому треба берегти природу?
Поясніть вислів «Природа — єдине ціле».
Як ви будете поводитися в природі протягом літніх канікул?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати статтю «У природі все взаємопов'язано».


Джерело: http://vchitel.info/konspekti-urokiv/prirodoznavstvo/3-klas-prirodoznavstvo/427-vzayemozvyazki-v-prirodi.html
Категорія: Уроки | Додав: (24.11.2013)
Переглядів: 1818 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!