Конспект заняття – Подорожі в країну ліній для дітей
старшого дошкільного віку
МЕТА: Закріпити знання про крапку і лінію, розширити уявлення про
форму ліній, познайомити з ломаною лінією, підвести дітей до висновку про те,
що пряма лінія – найкоротша. Вчити визначати направлення ліній (горизонтальне,
вертикальне, похиле). Активізувати набуті раніше знання під час виконання
завдань. Збагачувати словник дітей. Розвивати логічне мислення, уяву, пам’ять.
Виховувати сенсорні здібності дітей.
МАТЕРІАЛ: канати, великі куби, цифри, намальована
ялинка, літера „А”, великий олівець, палиці, екрани, фломастери, пісок, логічні
куби.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Вихователь: Діти, сьогодні ми з вами здійснимо
цікаву подорож до країни Ліній, де володарює цариця Крапка. В цю країну ведуть
2 шляхи. Тож ми поділимося на 2 групи. В одній будуть хлопчики, а в другій –
дівчатка. Але пам’ятайте, що країна Ліній – це країна усіляких завдань та
перешкод, будьте уважними, кмітливими, розумними та сміливими. Саме таких дітей
поважає цариця Крапка. Бажаю вам успіхів.
(Діти обирають шляхи, один з яких прямий, а інший
нагадує хвилясту лінію. Пройшовши певну відстань, підходять до першого кубу).
Вихователь: Як ви гадаєте, що є у країні Ліній? А
які вони бувають? Ось вам і 1 завдання. Одна команда за допомогою палиць будує
прямі лінії, а друга з канату – криві. (Діти виконують завдання).
Молодці, ви виконали перше завдання, вирушаймо
далі. (Перша команда йде прямим шляхом, друга – по канату, викладеному у
вигляді хвилястої лінії).
Вихователь: Як ви гадаєте, чому в країні Ліній
править цариця Крапка? Так, тому що лінія виникає під час руху крапки.
Ось і 2 завдання. Треба за допомогою олівця
провести лінію, яка по черзі з’єднає всі цифри від 1 до 10 (одна дитина виконує
завдання). Подивіться, яка цікава лінія отрималася. Вона схожа на пряму, яку
ніби то поламали. Тому її називають ламана. То як її називають? (Ламана) З яких
ліній вона складається? (З прямих) Молодці, і з цим завданням ви впоралися.
(Діти йдуть далі).
Вихователь: А зараз я вам відкрию одну таємницю.
Ви знаєте, що лінії мають направлення. Воно буває різним. Ось у мене олівець, я
його поставлю ось так (демонструє). Це буде вертикальне направлення. Тепер ви
візьміть палиці і покладіть їх у вертикальному напрямку. На що схожа палиця?
(на лінію) Яка ж ця лінія? (вертикальна). Тепер я покладу олівець ось так
(демонструє). Він лежить – це горизонтальне направлення. Як ви гадаєте, від
якого слова походить ця назва? Що таке горизонт? Якщо це лінія, тоді як вона
називається? (горизонтальна). А зараз ви покладіть палицю у горизонтальному
напрямку. А ще лінії можуть бути похилими. Спробуйте самі „намалювати” похилу
лінію.
А тепер пропоную пограти. Я буду показувати вам
напрямок олівцем, а ви малювати лінії на екранах, на піску, за допомогою
палиць. (Діти виконують завдання).
Вихователь: Молодці! А ось наступне завдання: 1
групі порахувати кількість вертикальних і похилих ліній на ялинці. Потім
кількість похилих і горизонтальних ліній в літері „А”.
2 група – Ось будинок, які в ньому є лінії?
Скільки?
3 групі – пригадати предмети з навколишнього
світу, які схожі на похилі, вертикальні, горизонтальні лінії.
А тепер поміркуйте, яка отримається геометрична
фігура, якщо з’єднати 2 похилі і одну горизонтальну лінію? Намалюйте її. (Діти
малюють трикутник на піску паличкою, за допомогою палиць, на екранах).
Як називаються у трикутника лінії? (сторони) Що ще
є крім сторін? ( вер –
шини, кути). Скільки їх? Спробуйте відгадати геометричну
фігуру за моїм описом: ця геометрична фігура має 4 вершини, 4 кути, 4 рівні
сторони (квадрат) Намалюйте цю фігуру. А зараз пропоную пограти в гру „Склади
фігуру з частин”. (Діти складають квадрати, трикутник, круг з 2-х, 3-х, 4-х
частин. Використовуються „логічні куби”).
Вихователь: Діти, Крапка приготувала для вас
сюрприз. Але спочатку пригадайте, з якими лініями ми сьогодні познайомилися. А
хто першим завжди приходив до кубів? Озирніться назад: які лінії вам нагадують
ваші доріжки? Так чому дівчатка приходили завжди першими? Тому, що вони йшли по
прямій доріжці, а не по звивистій. Тож запам’ятайте: з усіх ліній, які
проведені між двома крапками – найкоротша пряма лінія. Зате, що ви були
уважними, розумними, виконали усі завдання цариця Крапка пригощає вас печивом.
Що воно вам нагадує? (лінії). А які саме? (ламані, прямі, хвилясті).
ПІДСУМОК
http://www.ha-ha.com.ua/
|