Корекційно-логопедичне заняття для дітей із ЗПР,
з використанням мовного матеріала по автоматизації звука «Ш»
Мета:
• Автоматизувати правильну вимову звука Ш у реченнях;
• Розвивати фонематичні процеси, вчити робити звуковий аналіз закритого та відкритого складу;
• Збагатити лексичний запас словами зі звуком Ш, антонімами;
• Вчити граматично правильно будувати речення, узгоджувати іменники з прикметниками;
• Розвивати логічне мислення, стійкість уваги, вербальну пам’ять, д/г «Кумедні конячки».
Обладнання :сюжетні та предметні малюнки, д/г «Кумедні конячки».
Хід заняття
1.Орг.момент
2.Робота по темі
1. Д/гра «Сходинки»
Діти по черзі, «ланцюжком», промовляють згадані слова із звуком Ш. Програє той, хто не зміг назвати слово він «рве ланцюжок».
2. Д/гра «Ролик» .
Складання речень за сюжетними малюнками.
Шура вішає губу на вішалку.
Мишко приймає душ.
Миша потрапила у мишоловку.
Кішка виплигнула з вікна.
3.Повторити скоромовки:
1)Кипи, кипи, кашка,
Поки прийде Йвашка.
2) Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка,
Взяв з доріжки Гришка кішку –
Хай спіймає кішка мишку.
3) Шило шубку Шурі шило,
Білим шовком шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
4) Шурику і Маші
Налили каші.
5) Мишка кішку
Боялася трішки.
6) У Даші пампушки,
У Шури ватрушки.
4. Д/гра «З’єднай слова»
На стіл кладуть малюнки на звук Ш. Діти відкривають два випадкових малюнка і складають речення, в якому присутні обидва слова.
Зразок:
Каштан, шуба.
1) Каштан виріс у колючій шубі.
2) Маша поклала каштан у кишеню шуби.
5. Д/гр «Погодження»
Вправа на узгодження прикметника з іменником.
Широкий (річка, поле, комірець, дорога).
Шкільний (двір, бібліотека, приладдя, друзі).
Кошлатий(ведмедик, кофта, цуценя, шапки).
Пташиний (спів, сім’я, гніздо, зграйки).
6. Гра «Телефон»
Дитина складає речення за малюнком, якого інші не бачать. Поті це речення каже тихо на вушко першій дитині, та в свою чергу , передає іншій. Остання дитина промовляє речення вголос.
7.Д/гра «Реклама»
Діти «пояснюють інопланетянам» для чого :
Мішок, нашийник, кошик, рушник шнурки, пляшка, чашка, решето, зошит.
8. Д/гра «Іноземці в місті»
Діти визначають, чи правильно побудоване речення «іноземця», виправляють.
У Шури вчиться школа.
Школа ходить до Шури.
Підлогою миють швабру.
Шнурок зав’язаній мішком.
На шишках ростуть ялинки.
Кришку закрили відром.
Руками витирають рушник.
9.Д/гра «Веселі конячки»
Гра «Кумедні конячки»
Ігрове завдання: «одягнути» розсіяних коників у шубки, а для цього треба виконати завдання по підбору слів.
Мета: закріпити правильну вимову звуків, збагатити словниковий запас словами – антонімами, розвивати увагу, мислення.
Хід гри
На столі розташована карта країни Протилежностей. У цій країні живуть Конячки, які дуже розсіяний часто гублять свої чорно-білі шубки. Давайте спробуємо одягнути їх. Логопед бере чорний кружечок, кладе на Конячку і називає слово. Діти підбирають сово з протилежними значенням і кладуть білий кружечок. Виграє той, в кого не залишиться шубок.
Набір слів для автоматизації звука Ш:
Вузький- різати (тканинку) –
Останній – дикий-
Повільно-відірвати (ґудзик)-
Прийшов- гладеньке (хутро) -
3.Підсумки
|