Каталог статей

Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки [ Додати статтю ]

Звертання і розділові знаки у спонукальних речення

Тема. Звертання і розділові знаки у спонукальних речення.

Мета: формувати уявляти про звертання; закріпити уявлення про спонукальні

речення із звертанням; виробити вміння правильно вживати слова - звертання в усному і писемному мовленні; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиця - схема, робочі матеріали (записані на дошці).

                                                                      Хід уроку

I.       Організація класу.

-        Добрий день! В добрий час!

         Рада, діти, бачить вас':

         Ви почули всі дзвінок?

         Він покликав на урок.

         Кожен з вас приготувався,

         На перерві постарався.

         Зараз сядуть всі дівчата,

         А за ними і хлоп 'ята.

-        До якого уроку підготувалися?

-        Перевірте, чи все необхідне є у вас на парті?

II.      Перевірка домашнього завдання.

1.      - Розгорніть зошити.

-   Запишіть число, класна робота.

(Учитель проходить між рядами, переглядаючи чи всі виконали домашнє завдання).

2. Завдання з дошки (диференційоване).

а) З розповідних речень утворити спонукальні.

Ми любимо свою землю.

Кожна людина повинна берегти рідну природу.

б) Продовжити речення.

У тінистих кущах...

З берези осипаються...

в) Поставити розділові знаки в кінці речень.

Чи доводилось побувати тобі у осінньому лісі? Яка краса!

-  Перевірка. (Один учень читає, учитель бере по 2 зошити в учнів)

Додаткові запитання.

-        Що виражає речення?

-        Які бувають речення за метою висловлюванні0

-        Яке це речення розповідне? Спонукальне? Питальне?

-        Які розділові знаки ставимо в кінці розповідного речення? Питального?

Спонукального?

III.Актуалізація опорних знань.

На дошці речення.

Ми живемо на планеті Земля.

Хто бачив Землю з космосу?

Люди, бережіть нашу прекрасну Землю!

-    Прочитайте виразно кожне речення і скажіть, які вони за метою висловлювання і

за інтонацією?


IV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.


V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1.- Зверніть увагу на речення 

Люби, бережіть нашу прекрасну Землю!

- Яким словом починається це спонукальне речення?

-  Це є слово - звертання. На письмі, коли таке слово стоїть на початку речення, після

нього ставимо кому. Зверніть увагу на таблицю-схему.

Звертання,   .

         , звертання,         .

         , звертання.

-  Якщо слово - звертання знаходиться всередині слова, то воно з обох боків

виділяється комами.

- Якщо слово - звертання - в кінці, то кому ставимо перед словом звертанням.

2. Лінгвістична казка "Звертання".

Літнього теплого дня збирали працелюбні бджоли нектар. Перелітали з квітки на

квітку, наспівували свою бджолину пісню.

Раптом підлетіла маленька бджола і вигукнула: " Тривога! Тривога!"

- Що трапилось? - спитали хором бджілки.

- Джмелик захворів. Не їсть, не п 'є, тільки зітхає, з жалем промовила

трудівниця.

Підлетіли до хворого бджілки и загули: "Що з тобою трапилося? "

-  Я закохався в ромашку, але, як тільки до неї звернувся, підлітають

метелики, сідають біля неї і не дають мені дивитися їй в личко, промовив,

схлипуючи, джміль.

- Та це ж коми близнючки' вигукнули бджілки. Вони завжди

звертання виділяють. Дивись: ми зараз звернемось до тебе, і вони стануть

поруч.

Так і вийшло. Зрадів джмелик і весело підлетів до ніжної красуні квітки. А вона

повернула своє біле личко до джмелика, і її жовтенькі вуста посміхнулися.

- На кого були схожі коми - близнючки? (на метеликів)

- Коли метелики підлітали до ромашки9 (коли джмелик звертався до ромашки)

- Отже, на письмі слово - звертання виділяється комами. А під час читання

виділяємо це слово з більшою силою голосу і робимо невеличку паузу.


VI.    Робота над засвоєнням нового матеріалу.

1. Впр. 101.

- Прочитайте вірш.

(Діти читають вірш по реченню і знаходять звертання, виділяючи його більшою

силою голосу)

-  Прочитайте правило.

2.Фізкультхвилинка.

1-2-3-4-5 - почергово діти загинають пальчики, починаючи з великого.

Будемо весело ми грать тещуть в долоні

Бджоли в поле полетіли, - біжать по колу,

Загули і задзвеніли,

Зу зу - зу! Зу зу зу, - бігаючи дзижчать

Покружляли, полетіли кружляють

І на квіточки всі сіли сідають.

3.      Робота за впр. 102.

- При звертанні можуть бути залежні слова (мій, моя, мої). Ці слова разом із

звертанням на письмі виділяються комами,

- Прочитаємо рядки вправи і визначимо, якими за метою висловлювання є речення

зі звертанням.

(І речення спонукальне, окличне;

2 речення питальне, окличне;

3 речення спонукальне, неокличне:

4 речення розповідне, неокличне;

5 речення - спонукальне, окличне;

6 речення - спонукальне, окличне;

7 речення - спонукальне, неокличне;

8 речення - розповідне, неокличне.)

Про що розповідається у вірші?

- Чи пам'ятаєте ви, як зверталась до вас матінка, коли співала колискову пісню?

- Спишіть речення із звертанням. Звертання підкресліть. (Діти коментовано

записують у зошити 2 речення)

- Зверніть увагу на каліграфічну хвилинку.

4.      Виконання вправи 103

Учитель записує на дошці слова в одну колонку, учні слова - звертання - в другу

колонку.

Брат брате

Друг друже

Подруга подруго

Сусідка сусідко

Товариш товаришу

Учитель учителю

Михайло Іванович Михаиле Івановичу

Ольга Сергіївна Ольго Сергіївно

5.      Робота в парах.

- Складіть з одним з цих слів звертань речення і запишіть у зошити.

- Яким за метою висловлювання є ваше речення?

Гра "Відгадай яке речення за метою висловлювання".

Висновок. Звертання може вживатися не тільки у спонукальному реченні, а й у

питальному та розповідному.

Друже, допоможи мені розв'язати завдання! (Спонукальне)

Друже, ти допоможеш мені розв'язати завдання? (Питальне)

Друже, ти допоміг мені розв'язати завдання. (Розповідне).


VII. Підсумок уроку.

-        Що таке звертання?

-        Як виділяємо звертання під час письма?

-        Як виділяємо звертання під час читання

VIII. Домашнє завдання.

Впр. 105.

Категорія: Уроки | Додав: [ADM]Irina (29.12.2011) | Автор: Бродецька Наталія Петрівна
Переглядів: 16348 | Рейтинг: 2.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Никнейм Кащенко Ірина Петрівна (ADM[Irina]) зарегистрирован!