Каталог статей
| Головна » Статті » Вчитель вчителю » Уроки | [ Додати статтю ] |
Доля генія. Життєвий та творчій шлях В.-А.Моцарта.
| ТЕМА УРОКУ: Доля генія ЗМІСТ УРОКУ: 1. В.А.Моцарт „Лакрімоза” з „Реквієму”- слухання; 2. В.А.Моцарт Рондо з «Маленької нічної серенади»- слухання; 3. А.Навроцький,В.Філіпенко «Веснянка»- розучування. МЕТА УРОКУ: Розширити уявлення учнів про життєвий та творчий шлях В.А.Моцарта. Дати поняття про рондо, серенаду, реквієм. Розвивати навички активного сприймання музичного твору. Розвивати музичну пам'ять та кмітливість учнів. Формувати вокально-хорові навички: робота над артикуляцією, звуковеденням. Виховувати інтерес, любов до музики, формувати естетичні смаки. ТИП УРОКУ: урок поглиблення теми. Обладнання: роздатковий матеріал ( характеристики музики, тощо), портрет композитора, ілюстрації, презентації Microsoft PowerPoint*, комп’ютер. ХІД УРОКУ I.Організаційний момент. -Дозвольте урок почати такими рядками(Звучить фантазія ре-мінор В.А.Моцарта)Слайд №1: В неї очі пролісково-сині, Наче небо з-під вербових кіс. В лузі, на узгірці чи в долині — То ж вона квітчає землю скрізь. Їй і сонце вийшло на підмогу — Шле в проміннях усмішку ясну, Килимами вистеля дорогу, — Всі пророцтва наші на весну.Слайд №2 1.1.Весняне вітання. Слайд №3 «Доброго дня!Доброго дня,тобі,весняна рідна земля! Сонце нам шле привіт.Доброго дня,тобі світ. Вступне слово. Весна – прекрасна пора року. Навесні пробуджується земля, оживає природа, а з нею — радісні надії . Коли починали танути сніги й наставала тепла пора, наші предки святкували прихід весни. Дівчата співали пісні, що називалися веснянками. За допомогою веснянок люди передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило. II.Хоровий спів. 2.1.Вокально-хорові вправи.Слайд №4 (Нагадую правила співу) - Спів на заданній висоті різних голосних(а,е,і,о,у)на округлення голосних. - Для активізації роботи артикуляційного апарату. - Вправа на розвиток легкості і рухливості голосу. 2.2.Розучування пісні «Веснянка» Слайд №5 - Робота над виразність виконання куплетів. (1 куплет,1ч- робота над акцентами.2ч. - дикція,легкість виконання. Приспів- виразність виконання.) - Ритмічний супровід до пісні. III.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Слайд №6 Без чого не було б справжньої весни???Так,без сонця. Слайд №7 Саме промені сонця дарують землі тепло. Сьогодні на уроці ми ознайомимося з композитором про якого говорили: «Вічне сонячне світло у музиці. Ім’я тобі- Моцарт». Саме з його твору- «Весняна фантазія» почався наш урок. Тема уроку: Доля генія. Слайд №8 Мета уроку:ознайомитися з життям і творчістю В.-А.Моцарта.Слайд №9 Мету уроку ми будемо досягати через виступи груп,які готували інформацію про В.-А.Моцарта та слухання його творів. IV.Виклад нового матеріалу. Виступ груп. I група. «Дослідити,чому Моцарта називали юним генієм» Слайд №10 1 учень: Моцарт народився 27 січня 1756 року у м.Зальцбург ( Австрія), у сім’ї музиканта Леопольда Моцарта.Слайд №11,12,13 Перші музичні враження маленький Вольфганг отримав, спостерігаючи за заняттями музикою своєї старшої сестри Марії Анни (Нарнель).Слайд №14 2 учень: Коли йому було 3 роки. Маючи гарну пам’ять, він запам’ятовував певні місця музичних творів і дуже радів, коли йому вдавалося їх відтворити на клавесині. 3 учень: У 6 років він виконував складні віртуозні твори. Він грав на скрипці і органі. Всі дивувалися неймовірному таланту юного музиканта. 4 учень: Батько не хотів, щоб життя його дітей було таким же тяжким і одноманітним, як у нього, і він з дітьми вирушає у світове турне.Слайд №15,16,17,18,19 Вони підкорюють Мюнхен, Відень, Париж, Лондон. 5 учень: Полонивши своєю грою більшість Європи, Моцарти вирушають у Італію – колиску європейської культури. Слайд №20,21Невдовзі Італія була біля ніг Моцарта. Міланський оперний театр замовив йому оперу; італійців вразив і фантастично-тонкий слух і геніальна пам’ять юного музиканта. 6 учень: Відомий випадок, коли, перебуваючи у Римі у Сикстинській капелі, Моцарт запам’ятав дуже складний багатоголосний хоровий твір Аліг’єрі, ноти якого було суворо заборонено виносити за межі собору, і вдома записав і виконав його по пам’яті. 7учень: Неймовірним фактом було обрання п’ятнадцятирічного Моцарта членом Болонської академії мистецтв. Не дивлячись на це знайти роботу в Італії виявилося неможливим. Італійців насторожувала самобутність дарування, серйозність і вдумливість його творів. Треба було повертатися додому. Висновок: Отже, з вище сказаної інформації можна з впевненістю стверджувати,що Моцарт був надзвичайно талановитим і його заслужено називають «Диво-дитиною» Слайд №22 II група: «Визначити,як у творчості Моцарта відобразились події його особистого життя» Слайд №23 1учень: Почалися роки тяжких випробувань. Бунтар за духом, Моцарт не міг змиритися з буденністю і нерозумінням. Він вирушає в Париж, але і там не знайшлося для нього місця. Знову повернення до Зальцбурга і до ненависної ролі музиканта-слуги. 2 учень: Життєві труднощі не зломили великого музиканта. Він написав величезну кількість геніальних творів: опери «Ідоменей», «Викрадення з сераля», «Весілля Фігаро», «Дон Жуан», «Чарівна флейта», інструментальні твори, вальси, Реквієм. Слайд №24 3 учень: Промінчиком сонця у його житті стало одруження. Слайд №25Констанца Вебер була чарівною дівчиною, але їхнє кохання викликало супротив у матері Констанци і батька Вольфганга. У 1782 році Моцарт був змушений викрасти Констанцу з будинку матері і таємно з нею обвінчатися у Відні. Дружина народила йому 6 дітей, але вижити вдалося лише двом хлопчикам - Францу Ксав’єру та Карлу Томасу. 4 учень: Саме їй Моцарт присвятив твір,який є одним із найпопулярніших творів геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта.Це сюїта для струнного оркестру, відома під назвою „Маленька нічна серенада”. Слайд №26 5 учень: Вона написана в 1787 році, у Відні, де молодий композитор заробляв гроші на життя для своєї родини, створюючи музику на замовлення. Але цей світлий, витончений, граціозний і безмежно мелодійний твір Моцарт написав за покликом душі і вклав у нього найщиріші почуття. 6 учень: Серенада – це музичний твір, який виконують перед чиїмось помешканням на знак поклоніння чи любові. Слайд №27 Сюїта схожа на прекрасну мініатюрну симфонію. Чотири частини твору – «Алегро», «Романс», «Менует» і «Рондо» – сповнені світлом, ніжністю і м'яким гумором. Слайд №28 7 учень: Слайд №29 Рондо – це музична форма, яка складається з кількаразового чергування головної теми (рефрену) з побічними, де початком і кінцем завжди є саме головна тема. Термін походить від італійського слова „коло”. Висновок: Ми дійшли висновку,що кохання підносить людину над усіма негараздами та дає поштовх для створення геніальних творів. Слайд№30 4.1.Слухання музики. Слайд№31 - Перед тим,як розпочати слухання твору ,рондо із сюїти «Маленька нічна серенада,я хочу зосередити вашу увагу на малюнках,що знаходяться перед вами на парті. Чим відрізняються ці малюнки?Поки,що ні чим. А,як зробити так,щоб вони відрізнялися один від одного?Розфарбувати. А розфарбувати нам допоможе музика,а точніше настрій,який вона передає. Отже,слухаємо перший твір і ваше завдання розмалювати 1 картинку. «Маленька нічна серенада» Слайд №32 4.2.Аналіз музичного твору. Показ малюнків. Чому саме такі кольори ви вибрали?Тому,що настрій музики був….який? (Учні працюють з Додатками «Емоційні характеристики музики») III група: «Дослідити історію створення останнього твору В.А.Моцарта «Реквієма». Слайд № 33 1 учень: Останнім твором Моцарта був Реквієм. Протягом життя він написав багато творів на замовлення, з метою заробітку. Одним з таких творів є Реквієм. Реквієм — це траурний твір, присвячений пам'яті померлих. Слайд №34,35 2 учень: З’явилася людина у всьому чорному, попросила написати «Реквієм» і зникла. Цей візит справив на Моцарта гнітюче враження. Давно вже відчуваючи недомагання, Моцарт сприйняв це замовлення як пророцтво своєї близької смерті. Дивний відвідувач виявився слугою графа Вольдего, що зазвичай скуповував у бідних композиторів їхні твори і видавав їх за свої. 3 учень: Таємницю замовника Реквієму розкрили згодом: це був граф, який мріяв стати композитором. Але він не вмів писати музику, тому купував твори, переписував і презентував як свої. Коли ж померла графова дружина, граф замовив у Моцарта Реквієм, який хотів присвятити своїй дружині. 4 учень: Моцарту не вдалося закінчити «Реквієм» - роботу над ним перервала смерть, а геніальний твір дописав його учень Зюсмайєр. Він помер у ніч з 4 на 5 грудня 1791 року. Смерть була раптовою. Балакали, що його отруїли, та це не було доведено. Слайд №36 5 учень: Тіло Моцарта поклали у гроб з не пофарбованих соснових дощок. Для нього не знайшлось навіть окремої могили – його поховали в одній ямі з бідняками, бездомними та злочинцями. На більше грошей не вистачило. 6 учень: Причина смерті Моцарта до цього часу викликає багато суперечок. Версія про отруєння Моцарта Сальєрі і зараз підтримується багатьма музикознавцями. Виказує цю думку і О.С.Пушкін у своїй трагедії «Моцарт і Сальєрі». Слайд №37 Висновок:Отже ми дізналися,що останній твір Моцарта, був створений у загадкових обставинах і став твором на власну смерть. Слайд №38 4.3.Слухання музики. «Реквієм». Слайд №39 Давайте запалимо свічку у пам’ять про всіх людей, що пішли з життя.(звучить твір). 4.4.Аналіз музичного твору. -Розмалюйте малюнок тими кольорами,які відповідають настрою музики. (Учні працюють з Додатками «Емоційні характеристики музики») Підсумок роботи з малюнками Чим відрізняються тепер малюнки(кольором).А чому?Тому,що настрій творів був різний. IV група: «Спробувати визначити наявність вини Сальєрі у смерті Моцарта.Показати,що життя і смерть Моцарта висвітлюється у літературі ..Для того,щоб це реалізувати ми розіграємо сцену суду з питання « Чи винен Сальєрі у смерті Моцарта?» Слайд №40 «Театралізація». Оголошується судове засідання з питання: «Чи винен Сальєрі у смерті Моцарта?». УЧЕНЬ (судовий пристав) Прошу всіх встати – суд іде. До класу заходить «суддя»: Прошу всіх сідати. Розглядається позов до суду класу про вбивство Моцарта Сальєрі. Вольфганг-Амадей Моцарт раптово помер у віці 36 років. Мали місце ознаки отруєння. У нашому судовому засіданні необхідно встановити історичну справедливість. «СУДОВИЙ ПРИСТАВ» У зв’язку з тим, що події відбувалися у ХVІІІ столітті і відповідач і позивач до суду не з’явилися. Тому одна половина класу представлятиме позивача, інша – відповідача. «СУДДЯ». Слово надається позивачу. «ПОЗИВАЧ» - Геніальний композитор, органіст, клавесиніст, диригент В.-А.Моцарт усе своє коротке та нелегке життя присвятив служінню музичному мистецтву. Світ аплодував маленькому австрійському хлопчику – «диво-дитині ХVІІІ століття», захоплювався прекрасними творами молодого Моцарта і лишився байдужим до долі геніального музиканта, який жив у бідності і помер у розквіті творчих сил. Відносини між ним і Сальєрі завжди були натягнутими. Сальєрі постає в історії як людина похмура, замкнена, не цінуюча життя. Сальєрі заздрив Моцарту. Я звинувачую Сальєрі у злодійстві – через заздрощі він отруїв Моцарта. «СУДДЯ». Слово надається відповідачу. «ВІДПОВІДАЧ» Чому міг заздрити Сальєрі? Генію Моцарта? Можливо. Але цього ніхто не довів. Положенню Моцарта? Але у цьому відношенні Сальєрі мав кращий стан і кращі статки. У всякому разі Моцарт не стояв на його шляху. «СУДДЯ». Чи мають сторони свідків? УЧНІ (по черзі) Так, ваша честь. «СУДДЯ» Запрошуємо свідка позивача. Представтеся, будь-ласка. СВІДОК ПОЗИВАЧА (О.С.Пушкін) Моє ім’я – О.С.Пушкін. Я чув такі слова Сальєрі: «… А ныне – сам скажу – я, ныне, Завистник. Я завидую глубоко. Мучительно завидую. О, небо! Где ж правота, когда священный дар, Когда бессмертный гений – не в награду Любви горящей, самоотверженья, Трудов, усердия, молений послан – А озаряет голову безумца, Гуляки праздного?.. О, Моцарт, Моцарт!» СУДДЯ. Свідок відповідача, представтесь. СВІДОК ВІДПОВІДАЧА. Я італійський історик Андреа Дела Корте, вважаю, що свою долю, щоб зіпсувати відношення між двома музикантами могли внести пліткарі. Хоч між ними і була певна настороженість, але це не завадило Сальєрі включити в програму двох весняних концертів 1791 року «Велику симфонію, написану паном Моцартом». Сальєрі особисто диригував її виконання. СУДДЯ. Чиє у свідків щось додати? Свідок позивача. О.С.ПУШКІН. - Знову ж слова Сальєрі: «Нет, не могу противиться я доле Судьбе моей; я избран, чтоб его Остановить – а то мы все погибли, Мы все жрецы, служители музыки, Не я один с моей глухою славой… Что пользы в нем? Как некий херувим, Он несколько занёс нам песен райских, Чтоб возмутив бескрылое желанье В нас, гадах праха, после улететь! Так улетай же, чем скорей, тем лучше». СУДДЯ. - Свідок відповідача. СВІДОК ВІДПОВІДАЧА. Я думаю, що ворогом Моцарта був час, у якому він жив. Король не любив Моцарта за його непокору, зокрема за «Весілля Фігаро», де висміюється королівська сваволя. Коли раптово помер Моцарт – король мовчав… ПОЗИВАЧ.(піднімає руку) Хочу додати, що похорон Моцарта проходив при трагічних обставинах. Через відсутність грошей у його осиротілої сім’ї великий композитор був похований у загальній могилі-ямі для бідняків. Точне місце його поховання до цього часу невідоме. СУДДЯ. Хто може щось доповнити чи поточнити? Суд іде до нарадчої кімнати виносити рішення. ПРИСТАВ. Прошу всіх встати. Прошу сідати. ПРИСТАВ. Прошу всіх встати, суд іде. СУДДЯ. Прошу сідати. Оголошується рішення. Суд відмовляє у визнанні винним Сальєрі у смерті Моцарта через брак доказів. Засідання оголошується закритим. Висновок: Отже, у нашому судовому засіданні було виправдано Сальєрі . Можемо вважати, що причиною смерті Моцарта стала його геніальність і час, у якому він жив. Крім того, ми дізналися, що таке судочинство, та як висвітлюється життя і смерть Моцарта у літературі. Слайд №41 V група: «Дібрати вислови відомих діячів культури про Моцарта» Слайд №42 Слайд №43,44, 45, 46, 47, 48 П.І Чайковський писав: «За моїм глибоким переконанням, Моцарт є найвищою, кульмінаційною точкою, якої краса досягла у сфері музики. Ніхто не змушував мене плакати, тріпотіти від захоплення, від усвідомлення близькості своєї до чогось, що ми називаємо ідеал, крім нього.» «Вічне сонячне світло в музиці, ім’я твоє – Моцарт!» - вигукнув А.Г.Рубінштейн. «Для мене Бетховен – перший із усіх.Але Моцарт – єдиний.» (Джоаккино Россини, композитор) В молодості я говорив — я і Моцарт, потім я почав говорити — Моцарт і я; тепер я говорю тільки — Моцарт. (Шарль Гуно, композитор) Моцарт — это молодість музики, це вічно юне джерело,яке несе людству радість весняного оновлення та душевну гармонію. (композитор Дмитрий Шостакович, композитор) Творчість Моцарта — це енциклопедія, де музикант може підкреслити все. Моцарт — еталон композитора, який володіє блискучим смаком в поєднанні з найглибшими людськими емоціями, почуттями, багатообразним мисленням. Він поєднує в собі неймовірну сміливість,новаторство,залишаючись в той же час глибоко ліричним композитором. (Генадій Рождєствєнскій, диригент) Висновок:Ми дійшли висновку,що геніальність Моцарта,полонила багатьох відомих діячів культури і він став для них прикладом справжнього музиканта всіх віків.Слайд49 V.Заключна частина: 5.1.Тести на засвоєння матеріалу. Слайд №50,51,52,53,54,55 5.2.Підсумок уроку: Життя В.Моцарта дивне й незвичайне. Його яскравий, щедрий талант і постійне творче горіння дали надзвичайні результати: 70 томів становлять його твори за 35 років життя. Особливістю всіх видатних композиторів є широта життєвого змісту музики. Є музика трагічна, жартівлива, драматична, лірична, є й маленькі дрібнички. При цьому кожний композитор має свої характерні риси, творчий стиль. Музику В.Моцарта ми впізнаємо по її особливій чистоті, ясності, прозорості. «Сонячний композитор, сонячна музика і сльози великого генія» - кажуть про нього. Музика Моцарта звучить скрізь: по телебаченню, по радіо, створюються рок-обробки його творів, їх вивчають у школах та інших навчальних закладах, про Моцарта пишуть книжки, створюють вистави, щоб краще зрозуміти його геніальність, а фільм про нього «Амадей» отримав «Оскара» у 2008 році. Хотілося б побажати, щоб відношення людини до класичної музики було більш серйозним і вдумливим. 5.3.Оцінювання роботи учнів на уроці. Домашнє завдання:
1.Розповісти батькам про Моцарта. 2.«Листування композитора з друзями Учитель Уявіть себе композитором. Напишіть вдома від нього у довільній формі запрошення на свій концерт. Наприклад: «Дорогий друже, хочу тебе запросити на концерт, де буде виконуватися мій твір… На мій погляд, він… » На початку наступного уроку ми зачитаємо листи. Ви проаналізуєте, про який з двох творів йдеться. Слайд №56 | |
| Переглядів: 3937 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1 |
| Всього коментарів: 1 | |
|
| |
ble>






