Каталог статей
Головна » Статті » Презентації та відео матеріали » Українська мова | [ Додати статтю ] |
Групування іменників за родовими та видовими ознаками
Тема. В гостях у тітоньки Сови та домовичка Неслухи. Групування предметів за родовими та видовими ознаками. Складання речень. Мета: поглиблювати знання дітей про слова, назви предметів; вчити групувати їх за родовими та видовими ознаками; вчити правилам безпечної поведінки при поводженні з електроприладами; збагачувати активний словниковий запас дітей; розвивати аналітичне вміння, увагу, здатність працювати за зразком; виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів. Обладнання: підручник, презентація Microsoft ppt (містить у собі фрагменти фізкультхвилинки, фрагмент мультфільму «Уроки обережності із тітонькою Совою», іншу наочність), картки із реченнями, малюнки із зображенням лісових дерев. ХІД УРОКУ: І Організаційний момент. Слайд 1. Вчитель: Пролунав уже дзвінок, починається урок. Працюватимем старанно, щоб почути у кінці, Що у нашім другім класі діти просто – молодці! ІІ Актуалізація опорних знань та мотивація навчання. 1. Вчитель: – А від кого ви почуєте «Молодці»? Ми побуваємо в гостях у однієї мудрої пані – а хто вона, відгадайте: Не стулить і на мить очей, вночі полює на мишей. Зате удень відпочива. Ні, це не кішка, це … (сова). - Так, це тітонька Сова, наша давня знайома. Сову вважають символом мудрості. (На яке питання відповідає слово сова?) А живе вона у лісі, у науковому дуплі. Разом із нею живе домовичок Неслуха. (На яке питання відповідає слово домовичок?) Чому у нього таке ім‘я? (бо він неслухняний). Слайд 2. - Тітонька Сова намагається його навчати, ділиться із ним своєю мудрістю, але Неслуха перевертає дім догори дригом, розкидає речі, не знає, як поводитись із електроприладами, весь час робить якусь шкоду. Тому давайте допоможемо домовичку стати слухняним, зібраним, уважним, а тітонька Сова буде нам за це дуже вдячна і навчить багатьом мудрим речам. Яким саме? Зараз дізнаєтесь. 2. Вчитель: - Ми продовжуєм вивчати з вами всі частини мови. Їх нам добре треба знати, щоб здобути знань основи. Перша з них - іменник, друзі. Цю частину люблять дуже, Бо усе вона назве, дасть імення золоте. Мама, мир і Україна, сонце, небо, світ, людина, Звуки, букви, слово, мова – ось частина ця чудова. Хто? Сестричка, ненька, батько, пташка, білочка, зайчатко… Що? Земля, ріка, діброва, книжка, зошит, ручка, школа. Слайд 3. - Отже, ми продовжуємо досліджувати іменник. А що ми вже знаємо про нього? (іменник означає назви предметів). - На які питання відповідають слова-назви предметів? (хто?, що?) - назвати із почутого вірша слова, які відповідають на питання хто? - назвати із почутого вірша слова, які відповідають на питання що? Таким чином, іменники можуть називати різні поняття. - А що ви ще хочете дізнатись нового про іменник? Виявлється, іменники можна групувати. До кількох окремих слів загальне слово додавати. - Що об‘єднує слова книжка, зошит, ручка? (це шкільне приладдя) - Що є спільного у значенні слів білочка, зайчатко? ( це - тварини) Слайди 4, 5, 6. Висновок: сьогодні на уроці ми будемо вчитися шукати спільне, що об‘єднує іменники та розподіляти їх на групи за певними ознаками, тобто групувати. Також будемо складати речення з іменниками. А також допоможемо домовичку стати більш уважним, слухняним та зібраним. Спробуємо переконати Неслуху у необхідності берегти електроенергію та обережно поводитись із електроприладами. 3. Вчитель: - А де мешкають білочка, зайчик та багато інших звірів? (у лісі) Там же живуть і Неслуха з тітонькою Совою. Зараз добігає кінця осінь. Слайд 7. Давайте разом із нашими господарями помилуємося осінньою природою. На дошці записаний вірш: Тихо осінь ходить гаєм. Ліс довкола аж горить. Ясен листя осипає. Дуб нахмурений стоїть. - Скільки речень у вірші? - Визначити тип речень, які вони за інтонацією? - Визначити у першому реченні головні слова. - Знайти у вірші слова, які відповідають на питання що? 4. Каліграфічна хвилинка. Словникова робота. Слайд 8. Яя се яс ен Ясен - тітонька Сова хоче познайомити нас із новим словниковим словом: це слово ясен. - поділити слово ясен на склади, поставити наголос, зробити звуко-буквений аналіз цього слова. Чому звуків більше, ніж букв? - Неслуха ось так поділив це слово для переносу: Я – сен. Чи правий домовичок? Поясніть чому. - списати речення про ясен, підкреслити головні слова. - що таке ясен? (дерево). Яке ще дерево згадується у вірші? (дуб) - Отже, ясен і дуб – це дерева. Які ще дерева ростуть в лісі? (ялина, береза, осика, сосна) ІІІ Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу. 1. Робота в парах. Вправа 197, с.92. Слайд 9. Вчитель: - Поки тітонька Сова знайомила нас із ясенем, Неслуха знову наробив шкоду: розкидав і переплутав деякі речі у помешканні. Давайте допоможемо йому навести лад. Для цього розподілимо предмети на дві групи. - Від речення про ясен пропустіть один рядок, а потім запишіть назви предметів у два стовпчики. Для правильного написання користуйтесь словами у рамці. - Хто раніше закінчить роботу, складіть речення із двома іменниками на вибір) - Прочитати записані слова у 1 колонці. Як можна їх назвати одним словом? (посуд). - Як назвати одним словом слова 2 колонки? (меблі) - Подібну вправу ви можете виконати вдома, це вправа 200. Але можна виконати й іншу вправу – 199, це – творче завдання. Ви виконуєте одну із цих вправ на вибір. Слайди 10 – 12. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. Слайд 13. 2. Вчитель: Неслуха дуже здивувався порядку, який ми з вами навели. Він теж захотів розподілити слова на групи. Давайте перевіримо, чи все правильно зробив домовичок? Мені здається, що в кожному рядку є зайве слово. Спробуйте його вилучити. (завдання виконується за варіантами – по рядах, на кожній парті – картка із завданням) 1. Вовк, лисиця, муха, заєць. 2. Сорочка, черевики, куртка, плаття. 3. Тюльпан, гвоздика, дуб, ромашка. - назвіть спільне слово для кожної групи слів. Запис складених речень у зошити: Вовк, лисиця, заєць – звірі. Сорочка, куртка, плаття – одяг. Тюльпан, гвоздика, ромашка – квіти. Слайд 14. 3. Вчитель: - Вдома у тітоньки Сови працюють декілька приладів, назвіть їх: пилосос, холодильник, телевізор. - Що об‘єднує ці прилади? Так, вони працюють від електрики. - Скласти усно речення про ці предмети. (Пилосос, холодильник, телевізор – електроприлади.) Слайд 15. - А які ще електричні прилади ви знаєте? (фен, пральна машина, праска, світильники) - Прочитати текст вправи 198, поставити до нього кілька запитань. - Скільки речень у другому абзаці? Які вони? - До чого вони спонукають? Слайд 16. - А що значить – берегти електроенергію? Як це можна робити? Слайд 17. Словникова робота: вимикач, увімкнути, вимкнути, вимикати. - знайдіть слово, яке відповідає на питання що ІV. Рефлексія.
Вчитель: - Як ви вважаєте, чи допомогли ми домовичку Неслусі стати більш зібраним, уважним, слухняним? - Чого ми навчили його і навчились самі? Так, групувати іменники, а ще берегти електроенергію. Тітонька Сова дуже задоволена вашою роботою. Вона вважає, що ви – молодці! Тому зараз вона пропонує для вас невеличкий сюрприз: міні-мультик про безпечне поводження з електрикою. А головний герой у ньому – звичайно, наш домовичок. Слайд 18. (перегляд міні-мультфільму) - На жаль, час спливає дуже швидко. Ми сьогодні прощаємося із Неслухою та тітонькою Совою. Але ще не один раз ми завітаємо в гості до цієї мудрої пані, щоб навчитися від неї багато цікавого і корисного. Слайд 19. Дякую за урок. Презентацію до уроку можна скачати за наступним посиланням: Джерело: http://turbobit.net/vuxvwj80xckk.html | |
Переглядів: 5018 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.6/5 |
Всього коментарів: 1 | |
|
ble>