Тема. Розповідні, питальні та спонукальні речення.
Мета. Розширити уявлення учнів про речення; розпочати ознайомлення з типами речень за метою висловлювання; вчити учнів складати різні за типом речення, визначаючи їх характерні ознаки, правильно оформлювати на письмі; розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, уміння працювати самостійно та в команді; виховувати любов і небайдуже ставлення до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань /урок-блок/
Обладнання: комп’ютерна презентація, навчальне відео, підручник, картки для самостійної роботи та роботи в групах.
Хід уроку
І. Організація класу. Мотивація
1. Створення емоційної ситуації
Всі почули вже дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Спершу сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп`ятка.
2. Відгадування загадки
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі,
Поля причепурила
І білим снігом вкрила.
Хто це? (Зима) (слайд 2,3,4)
- Правильно. Дійсно, адже за вікном зараз зима, тому наш урок буде проводитись у зимовому настрої. /кліп про зиму/
3. Вправа «Вилучи зайве»
- Вилучіть зайві знаки і дізнайтеся, якою буде тема нашого уроку.
В55и99д77и р123е456ч789е987н654ь (слайд 5)
ІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів
- Сьогодні на уроці ми будемо складати речення і правильно їх читати. Дізнаємося, які бувають речення за метою висловлювання та інтонацією.
- Чого ви очікуєте від уроку?
- А я очікую, що ви чітко будете висловлювати свої думки; каліграфічно писати; фантазувати, уявляти; будете злагоджено працювати у групах і правильно виконувати всі завдання.
- Девізом сьогоднішнього уроку я обрала вірш: (слайд 6)
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати!
- То ж до роботи.
ІІІ. Надання необхідної інформації
1. Вправа «Мозковий штурм»
- Давайте згадаємо, що ми знаємо про речення.
З чого складається речення?
Як пишуться слова в реченні?
Що виражає речення?
Чи будь-яку групу слів можна назвати реченням?
2. Каліграфічна хвилинка (слайд 7)
Іі ін ій ні і́ній і́неєм
3. Формування поняття про типи речень. «Ліплення» снігової баби
- Яке найулюбленіше зимове заняття у дітей та дорослих?
- Я пропоную сьогодні зліпити сніговичка на ім'я Речення, виконуючи завдання вправ
Колективна робота. Виконання завдань вправи 231. Запис розповідного речення у зошит. (перша куля) (слайд 8)
Робота в парі. Опрацювання завдань із вправи 242. Запис питального речення. (друга куля) (слайд 9)
Колективна робота. Ознайомлення із спонукальним реченням (перегляд відео фрагменту ППЗ) (третя куля)
- Як ви думаєте, чому саме в такій послідовності розміщені назви речень?
Висновок про види речень
- Які бувають речення за метою висловлювання? А за інтонацією?
Фізкультхвилинка
ІV. Первинне закріплення отриманих знань
1. Гра «Впізнай розділовий знак» /діти показують відповідну картку/
Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок,
Всіх нас примушує питати,
А сам ні пари з уст – мовчок!
Що це таке? (знак питання) (слайд 10)
- В яких реченнях ми ставимо цей знак?
Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню,
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню.
Що це? (крапка) (слайд 11)
- В яких реченнях поставимо в кінці цей знак?
Що за знак – стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику.
Хто ж бо він? (знак оклику) (слайд 12)
- Як називаються речення за метою висловлювання, в кінці яких треба ставити цей знак?
- Які будуть речення зі знаком оклику за інтонацією?
2. Хвилинка-цікавинка
- Знак оклику, виявляється, у повсякденному житті є багатозначним: для школяра – це знак оклику, для шахіста – сильний хід, для математика – факторіал, для водія – знак «Обережно!»
- В Іспанії знак оклику та знак питання ставляться не лише в кінці відповідних речень, а й на початку. Іспанські вчителі вважають, що це допоможе учням відразу обрати інтонацію, з якою треба читати речення. Причому, на початку речення знак ставиться сторчма, а в кінці – нормально.
3. Робота в групах. Тренувальні вправи на побудову речень (слайд 13)
- Кожна група отримує набір сніжинок зі словами, з яких треба скласти речення. По закінченню роботи оберіть одного учня, який буде відповідати.
/учні працюють в групах/
- Перевірити роботу нам допоможе чарівний перстень. Будьте уважні.
- Запишіть в зошит складене вашою групою речення.
V. Рефлексія. Підведення підсумку уроку
1. Вправа «Незакінчені речення» (слайд 14)
- Сьогоднішній урок для мене був…
- На уроці я дізнався…
- Ці знання мені будуть…
2. Заключне слово вчителя
- Я вдячна всім за роботу. Сподіваюся, що отримані знання допоможуть вам швидко виконати домашнє завдання.
Ось і скінчився урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
- Шановні гості!
Спасибі, що знайшли час
І прийшли на урок до нас.
Якщо буде ваша ласка,
То приходьте до нас ще,
Будь ласка!
VІ. Домашнє завдання
с.90,92,96 вивчити правила; вправа 234. (слайд 15)
Додаток до уроку
Речення для роботи в групах
1. правила, Пам’ятайте, руху, дорожнього.
2. Будь, воді, на, обережним!
3. Частіше, свіжому, відпочивайте, на, повітрі.
4. добра, вчитися, Давайте!
5. Душею, всією, Любіть, книжку!
6. З, не, вогнем, грайся!
Резерв часу
- Визначити вид речення за метою висловлювання, показати відповідну картку.
Зимонько-снігуронько, наша білогрудочко, не верти хвостом… (С)
Зима. (Р) Всі дерева вкриті інеєм. (Р)
Яка пора року зараз триває? (П)
Скачати презентацію
|